Dmsa Sintigrafisi – Statik Böbrek Sintigrafisi

Böbrek parankimini değerlendirmek maksatıyla yapılır. Akut piyelonefritin uygulanan yöntemdir. Sonrasında doktorun görüntüleri incelemesi ile tedavi olunur.

Statik Böbrek ( DMSA ) Sintigrafisi Nedir?

Statik böbrek sintigrafisi, böbreklerin vücuttaki yerleşimleri, biçimleri ve boylarının ölçülüp normal değerlerde olup olmadığına bakıldığı, böbrekte idrarın oluşmasını sağlayan korteks tabakasının özelliklerinin tek tek araştırılıp bakıldığı ve bunların yanı sıra her bir böbreğin toplamda böbrek özelliklerine ve fonksiyonlarına faydasının ölçülüp hesaplanıldığı sintigrafik bir yoldur.

Bu sebepler ile böbreğin korteks tabakasında biriktireceği radyoaktif birikintilerle ilgili, işaretli bir ilaç direkt olarak damar yolu açılarak enjekte edilir ve gama kameralar yardımı ile görüntüleri çekilir. Hemen hemen tüm hastalıklarda ve bu hastalıkların saptanma aşamalarında kullanıldığı gibi, DMS testi kişinin şikayetlerine ve doktorun uygun görmesine bağlı olarak farklı yollar ve ilaçların enjekte edilmesi ile uygulanabilir. Kişiye en uygun yolu doktor seçip, ona göre yönlendirecektir. Çekim ve tedavi sürecinde doktorunuzun dediklerini dikkatle yerine getirmeniz, sağlık sorununuzun daha çabuk iyileşmesi için mühimdir.

  • Diferansiyel böbrek fonksiyonunun (DRF) hesaplanması
  • Obstrüktif üropatilerde diuretiğe yanıtın araştırılması.

Bu iki yoldan hasta için en uygun olanı seçilir.

DMSA Nasıl ve Neden Çekilir?

  • Piyelonefrit hastalığının teşhisi
  • Renal skar ve akut pyelonefritin ardından böbreklerin ne durumda olduğunun tespiti
  • Böbrek şekil, boyut ya da pozisyon normalliğinin, durumunun tespiti
  • Renal kitlenin ne durumda olduğunun araştırılması
  • Soliter ya da ektopik renal doku yani pelvik böbrek.
  • At nalı ya da pseudoatnalı böbrekler
  •  İyotlu kontrast ajanlar yardımı ile uygulanan radyolojik calışmalarda alerji olması gibi durumlarda çekilmektedir.

DMSA çekiminde bir ön hazırlığa gerek duyulmamaktadır. Diğer sintagrafilerden farklı olarak, öncesinde yapılması ve uyulması gereken hususlar bulunmamaktadır. Bu da işlemin gerginliğini kişilerin üstünden almaktadır. Genellikle çok kısa sürede çekilir ve bir komplikasyon görülmez.

  • Tektik yaptırmaya gelirken rahatsızlığınız ile ilgili daha öncesinde yaptırmış olduğunuz tetkiklerin film ve raporlarını, yanı sıra uygulanan tedaviler ile ilgili epikrizleri yanınızda götürmeniz doktorunuz için daha da kolaylık sağlayacaktır. Böylelikle önceden yapılmış tedavilerin ve verilmiş ilaçların neler olduğunu daha net bir biçimde görerek, bir sonraki tedavi aşamasının nasıl olması gerektiğine karar verecektir.

Statik Böbrek Sintigrafisi Çekimi

Tc-99m DMSA enjekte edilmesinin ardından ortalama 2 ila 4 saat sonrasında çekim görüntülenmesi yapılabilir. Bu saat aralıklarında ise bol su tüketilmesi gerekir. Ortalama olarak uygun görülen miktar; 500 ml-1 lt arasında su tüketilmesi gerekir. Su içildikçe kişinin idrar boşaltımı daha da hızlanacaktır.Anterior, posterior, sağ ve sol posterior oblik statik çekim görüntüleri saptanır.Anterior statik görüntüleme özellikle atnalı ve pelvik böbrek benzeri lokalizasyon sıkıntıları olan böbreklerde gerekmektedir.Ortalama çekim süresi ise 15 ila 30 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

Sintigrafi çekimi sonucu ortalama bir hafta ila iki hafta arasında verilir. Bu hastaneye göre değişiklik gösterse de ortalama aralıklar bunlardır. Alınan sonucu doktorunuzdan direkt olarak alabilirsiniz. Çekimin zararları bulunmamaktadır. Fakat diğer tüm radyasyon odaklı çekimler gibi bu çekim sonrasında da bol bol su tüketmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Su radyasyonu daha hızlı bir şekilde dışarı atmanızda yardımcı olacaktır. Evli iseniz eşiniz ile bir kaç gün cinsel birliktelik yaşamamanız önerilmektedir.

Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra elinizi iki kez yıkamanız ve sifonu da yine iki kez çekmeniz gerekmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...