Eforlu Ekg Nedir, Yapılma İle Alakalı Olan Aşamaları Nelerden Oluşur?

Eforlu olan ekg testi kalp hastalığı teşhisi konusunda kullanılan testler arasında bulunan egzersiz testidir. Eforlu ekg testi, kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Eforlu Ekg Nedir Nasıl Yapılır?

resim-1569Eforlu ekg testi kalp hastalığı teşhisi konusunda kullanılan testler arasında bulunan egzersiz testidir. Dinlenme esnasında çekilmekte olan ekg testi bazı zamanlarda gerekli olan bilgileri sağlamaz. Bundan kaynaklı olarak da hasta olan kişilere efor yaptırılarak ekg testi yapılır. eforlu ekg testi, kolay bir şekilde uygulanabilir, tekrarlanabilir, dinamiktir, komplikasyon riski oldukça düşüktür be klinik kardiyolojide sık şekilde çekilir. Kişiye koşu bandı üstünde ya da egzersiz bisikleti üstünde yaptırılmaktadır.

Sık şekilde kullanılan yöntem de koşu bandı üstünde yapılan yöntemdir. Eko ekg testi esnasında testlerin sonucu konusunda yorumu yapacak olan bir tane kardiyolog, teknisyen ve hemşire bulunur.  Ekg testi normal çekim işlemlerinden 3saat öncesinde hafif düzeyde yemek yenilmelidir.

Sonrasında ihtiyaç duyulduğundan su içimi yapılabilir. Ekg testi esnasında rahat bir şekilde koşmak adına mutlaka rahat kıyafetler giyilmelidir. Test öncesinden kaydın yapılması adına göğüs kafesinin bulunduğu bölgeye elektrotlar yerleştirilir. Kişiye bant üstünde nasıl yürüyeceği konusunda bilgilendirme yapılır. Uygulama esnasında bandın hızı ile eğimi belli aralıklarla ve otomatik olarak kişilerin yaşına göre değişmektedir.

Bu şekilde kişilerin yaşına göre maksimal olan kalp hızına ulaşması sağlanır. Maksimal kalp hızına ulaşması ile birlikte farklılıklar ve değişimler meydana gelirse test erken ve temiz bir biçimde sonlandırılır.

Özellikleri Ve Amaçları Nelerdir?

Yapılacak olan çekimin amaçları ve özellikleri nelerdir;

 • Egzersiz testi kapsamında asıl amaç kişilerin yaşları ile alakalı olarak belli bir atım hızına ulaştırmak ve efor esnasında beslenmesinde bozukluk olup olmadığına dair gözlem yapmaktır.
 • Kalbi ile alakalı hastalık şüphesi bulunan ve dinlenme ekg’si normal düzeyde olan atipik yakınması bulunanlar
 • Kalp kabağında sorun bulunan kişilerin fonksiyonel anlamda değerlendirilmesi
 • Ritim bozukluğu olan hastaların egzersiz ile meydana çıkan yakınmaları ve tekrar eden ritim bozuklukları
 • Meslek grupları dâhilinde hastalık riski taşıyan kişilerin değerlendirilmesi
 • Kan basıncı değerlendirmelerinde
 • Tansiyonların değerlendirilmelerinde kullanılmaktadır.

Yapılacak olan işlemler için en az üç saatlik açlık gerekir. Bu süre zarfında sigara kullanımı da yapılmamalıdır. Devamlı olarak kullanılan ilaçların içilip içilmemesi konusunda uzman size daha önceden bilgi verir. İşlemlerin tam anlamı ile yapılması adına mutlaka rahat olan giyim tercih edilir. Test zamanında kişilerin yanlarına şort, eşofman altı, spor ayakkabı ve tişört getirmesi gerekir. Günlük olan kıyafetler ile uygulama yapılacaksa alçak, ince tabanlı veya lastik tabanlı ayakkabı kullanılmalıdır. Ayrıca günlük kıyafette de muhakkak rahat pantolon kullanımı yapılmalıdır. Erkek hastaların göğüs tıraşı olması gerekirken, bayan hastaların alt üst farklı kıyafetler giymesi gerekir.  Ayrıca daha önceden ekg ile alakalı yapılan çekimlerinde kişilerin yanında bulunması gerekmektedir. İşlemler dâhilinde kişilerin neler yapması gerekir;

 • Egzersiz testinin yapılması esnasında hasta olarak yorgunluk, bacak ağrısı, çarpıntı, baş dönmesi, nefes darlığı ve göğüs ağrısı tarzındaki şikâyetlerde testi yapmakta olan ekibi haberdar etmeniz gerekir.
 • Uygulamanın egzersiz bölümü, gereken kalp hızına ulaşmanız, devam etmenizi ve yorulmanızı önleyecek olan sorunların meydana gelmesi durumunda ya da uzmanın karar vereceği klinik gerçekler dâhilinde sonlandırmaktadır.
 • Bu süreç içinde genelde 5 dakika aralıklar ile ritim kontrolü yapılır. Kan basıncı ile Ekg kaydı yapılarak işlemler sonlandırılır.
 • Uygulamadan sonra çıkan sonuçlar hemen teslim edilir, beklemeye gerek yoktur.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 2,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...