Hsg Çekiminden Önce Nelere Dikkat Etmelidir

Hsg öncesi hastaların dikkat etmesi ve gerekli hazırlıkları yapması adına muayene olduğu doktor gerekli olan tü açıklamaları yapacaktır.

Hsg Öncesi

Hsg çektirmeden önce adet kanamasının bitmesi gerekir. Adet kanamasının bitmesinden sonra birkaç gün içinde çekim işlemi yapılır. Kanama esnasında çekilmesi belli başlı sorunların yaşanmasına sebep olabilir.

Bu riskleri içerisinde verilen ilaçlardan kaynaklı olarak karın içine adet kanının gitmesi yer alır. Regl kanamasının tamamlanmasından sonraki birkaç gün içinde hsg filmi uygulamasının yapılması hasta olan kişinin hamile olmadığından emin olunmasıdır. Regl kanamasından 10 ila 15 gün sonra yapılmamasının sebebi de döllenme olma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bundan dolayı da daha önce yapılmalı ve riskin önüne geçilmelidir.  Hsg çekiminde gebelik mevcut ise fetusa zarar verilebilir.  Çekim ile alakalı neler yapılması gerektiğini doktor anlatır. Rahim filmi ( hsg ) çekilmeden önce dikkat edilmesi ve yapılması gereken noktalar içinde neler yer alır;

 • Rahim filmi (hsg) çekilmeden önce aç bir şekilde hastaneye gelinmesine gerek yoktur.
 • Normal şartlarda rahim filmi (hsg) çekimi için anestezi uygulamasına gerek yoktur. Bazı doktorun gördüğü bazı sebeplerden kaynaklı olarak ve kişinin korkmasından kaynaklı olarak hsg den önce anestezi uygulanır. Anestezi uygulaması yapılacak olan kişilerin hastaneye aç gelmesi gerekir. Anestezili rahim filmi öncesi de doktor bilgilendirme yapar.
 • Rahim filminden yarım önce doktorun tavsiyesi ile ağrı kesici alınabilir. Bu işlem esnasında rahat etmeye olanak sağlar.

Rahim filmi çekiminden sonra dikkat edilecek olan noktalar

 • Görüntülemeden sonra az düzeyde lekelenme ve kanama oluşur. Kanama sorunu iki günden daha uzun ve yoğun şekilde oluşursa mutlaka doktor aranmalıdır.
 • Hafif düzeyde kasık ve bel ağrısı oluşur. Ağrının aşırı düzeyde artması ve ateş ile devam etmesi hastanın enfeksiyon kaptığının bir belirtisi olabilir. Bunun için mutlaka doktora başvurmak gerekir.
 • Uygulama sonrasında iki gün boyunca banyo yapmamalı ve cinsel ilişkiye girmemelidir.

HSG Nasıl Çekilir?

 • Rahimden çekilecek olan film röntgen odasında çekilir. Röntgen masası üzerinde sırt üstü yatılır.
 • Hastanın uzanmasından sonra bacaklarını hafif şekilde açar.
 • Çekim işlemleri radyoloji uzmanı ya da kadın doğum uzmanı tarafından yapılır.
 • Anesteziye ihtiyaç duyulmayan işlemlerde hafif düzeyde ağrı ve sızı olur.
 • Hastaya spekulum adı verilen alet takılır ve rahimin ağız kısmı antiseptik solüsyon yardımı ile temizlenir.
 • Bu işlemlerden sonra rahimin ağız kısmına kanül adı verilen aletin yerleştirilmesi yapılır.
 • Kanülden rahim içine opak madde gönderilir ve gerekli görüntüler alınmaya başlanır.
 • İlacın verilmesi ile hasta hafif şekilde ağrı hisseder.
 • Skopi adı verilen alet desteği ile çekim yapılırsa görüntüleme monitör desteği ile sağlanır. Bu sayede yorumlama daha net şekilde yapılır. skopi desteği ile görüntü almak şart değildir.
 • Uygulamanın bitmesinin ardından rahimin ağız kısmına yerleştirilen aletlerin tamamı çıkartılır.
 • Sonra hasta masadan kaldırılmadan karın bölgesinden film alınır ve masadan kaldırılır.
 • İşlemlerin tamamı 10 dakika içinde tamamlanır.

 

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Nur02.03.2017

Hocam hsg çektirdikten sonra ben bana bir uyarı yapılmadığı için banyo yaptım. Her hangi bir sıkıntı olur mu? Şimdi görüyorum ki 2 gün yapmamalıymışım. Sebebi neydi ki acaba 2 gün banyo yapmamanın?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Nur hanım merhaba,


Hgs çekimlerinden sonra 48 saat süre ile banyo yapılması yasaktır. Banyonun yanı sıra vajinal tampon kullanmak ve cinsel ilişkide bulunmak da yasaktır. Bunları yapmak yapılan işlemlerin boşa çıkmasını sağlayabilir.

Fatma25.02.2017

Rahim filminden 3 gün önce kullanılacak ilaç nedir bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Halk arasında ilaçlı rahim filmi olarak da bilinen HSG filmi çekimi bazen ufak ağrılara neden olabileceği için çekim esnasında uzman ve hasta genel anestezi uygulanarak çekim yapılmasına karar verebilir. En uygun çekim zamanı olarak adet bitiminin hemen bir kaç gün sonrasını belirtebileceğimiz HSG çekimi esnasında rahim ağzından geçirilecek silindirik bir katater vasıtasıyla uterus bölgesi içerisine opak madde verilmektedir. Bu opak maddenin bölgedeki dağılımı incelenir ve böylece teşhis, tedavi yöntemleri uzman tarafından şekillendirilir.

Soru ekle

Sorunuz: