Mamografi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Mamografi, bayanlar için oldukça önemli olan bir tıbbi görüntüleme yöntemdir. Mamografinin tam olarak ne olduğunu ve mamografi filmi çekildiğinde sonuçların kaç günde çıkacağını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Mamografi Nedir

Mamografi meme röntgeni olarak adlandırılmaktadır. Kanser taraması yapılması için kullanılan bir yöntemdir. Bütün sağlık problemlerinde de olduğu gibi erken teşhis her zaman önemli olmaktadır. Belirli bir yaşın üstünde ki kadınlarda örneğin 40 yaş üstü kadınlarda iki yılda bir çekilmesi önerilirken 50 yaş üstü kadınların ise yılda bir defa çektirmeleri önerilmektedir. Meme kanserinin erken teşhisi için oldukça sık kullanılan yaygın bir yöntemdir.

Mamografi çekimi esnasında çok düşük dozda x ışınları kullanılmaktadır. Muayene esnasında çok küçük olan problemlerin tespiti amacı için çektirilir.  Memenin tam ve yeterli görünümünün çekilmesi için memenin çekim yapılacak iki plaka arasına iyice sıkıştırılması gerekmektedir.  Bunun amacı memenin hareketinin kısıtlanmasını sağlamak, meme kalınlığının azaltılarak çekimin daha iyi yapılmasını sağlamak ve meme içerisindeki dokuların daha net görülmesini sağlayarak hataya yer vermeden sonucun elde edilmesidir.

Çekim sırasında 1-2 röntgen filmi çekilmektedir. Memenin gergin olması muayene esnasında rahtsızlık verebilir.

Mamografi Sonucu Kaç Günde Çıkar

Muayene sonrası çekilen mamografinin sonuçları hemen alınmaz. İş günü baz alınarak 8-10 gün içerisinde doktorunuza gönderilir ve mamografi sonucu sorgulama gibi bir işleme gerek kalmadan yorumlanmış hali ile doktornuzdan bilgi alabilirsiniz.

Mamografi memede görülen anormalliklerin teşhisi için yapılan bir görüntüleme sistemi olduğunu söylemiştik. Mamografinin ne zamanlar çekilmesi gerektiği, ne sıklıkla çekilmesi gerektiği tam olarak netleştirilmiş bir zaman belirlenmemiştir. Fakat ailesel risk görülen kadınların mutlaka bir doktora görünmeleri önerilmektedir. Meme kanseri olma riski olan kadınlar 40 yaş öncesi mamografi çekimine başlamalıdır.  Çekimi yapan radyologun tecrübesi, kullanılan tekniğin hassasiyeti ve meme yoğunluğu ve sonrasında yaş çekimlerde bazen doğru olmayan sonuçlar çıkmasına neden olabilir. Fakat siz memede bir sorun olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla bunu paylaşmalısınız. Doktor da bunu onaylar ise memedeki sorun olabilecek bölgenin daha ayrıntılı incelenmesi yapılabilir. Mamografi sonucu radyolog tarafından yorumlanır. Ayrıca yorumu yapan radyolog doktorunuza gördüğü bulgular ile ilgili bir rapor düzenler ve bu raporu doktorunuza gönderir. Sonuçlanan testin durumuna göre eğer bir problem görülür ise daha fazla test yapılması istenebilir.

Bütün bu anlatılanların dışında mamografi çekilmeden önce uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar çekilen mamografinin doğru sonuç vermesi açısından önemlidir. Mamografi çekilmeden önce hasta koltuk altına ve meme bölgesine pudra, deodorant ya da kozmetik ürünlerin uygulanmış olmaması gerekmektedir. Çünkü kullanılan bu ürünler sonuçların doğruluğun etkilemektedir.

Mamografi yapılması meme kanserinden ölen kişilerin sayısını azaltmak için oldukça önem arz eder. Muayene esnasında görülemeyen kitlelerin teşhisini sağlayan bu yöntem ile erken teşhis edilen kansere müdahale şansı yüksek olup bu durum iyileşme şansını da artırmaktadır. Unutmamalıdır ki her kitle kanser anlamına gelmez.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 3,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Gülşen18.05.2017

İyi günler! Benim göğsümde sivilce gibi birşey çıkmıştı bir ay önce sonra onun iltihabı akıttık ama daha sonra bir haftadır yine çıktı ve dokununca sivilcenin ağrısı gibi acı veriyor. Sebebi ne olabilir acaba?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Gülşen hanım merhaba 


Buradan bu şekilde tanı koymak imkansızdır. Sizin bir uzmana başvurmanız gerekir. Uzman sorun olan bölgeyi inceledikten. Gerekli görürse bazı test ve tetkikler ister. Çıkan sonuçlar dahilinde size gerekli tanıyı koyacaktır. Tanı koyulma işlemlerinden sonra hemen tedavi planı hazırlanır. Sizin bu tedavi planına uymanız gerekir.

Aslı07.04.2017

Merhaba ben koltuk altında bir şey hissediyordum birazda acı hissi doktora gittim ön muayenede bir şey yok dedi. Ultrasona girmemi söyledi sizce ne olabilir, iki hafta nasıl duracam bilmiyorum aydınlatıcı bilgi verir misiniz teşekkürler

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Aslı hanım merhaba,


Ultrason yapılmadan bu sorunuza yanıt vermek oldukça zor. Ultrason uygulamasından alınacak olan sonuç size aydınlatıcı bilgi verecektir. Bunun içinde sabırlı olmanız gerekir. Bu sorun illa ki kötü bir sonuç meydana getirmeyebilir. Yani kendinizi ilk olarak psikolojik anlamda rahatlatmanız gerekir.

Gonca20.03.2017

İyi günler. Annem 3-4 hafta önce mamografi çektirdi yaşı 45. Sonuçlar hala çıkmadı fakat doktoru bir kitle olabileceğini söylemiş. Kesin tanı sonuçlarla birlikte konulacaktır eminim fakat çok uzun süre geçti ve bu yüzden kötü bir sonuç gelebileceği düşüncesinden kurtulamıyorum. Sizce doktor sonuçlardan önce kitleyi bilebilir mi ve kötü huylu bir kitle olma ihtimali var mıdır sizce? Hep kötü düşüncelerle boğuşuyorum, beklemek çok zor. Şimdiden teşekkürler.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Gonca hanım merhaba,


Mamografiyi nerede çektirdiğiniz önemlidir. Devlet hastanesinde çekim yaptırdıysanız ya da özel kurumların ücretsiz çekimlerinden yararlandıysanız sonuçların alınması yoğunluktan kaynaklı olarak uzun sürer. Uzman tabii ki mamografi sonuçlarında kitle ile alakalı olarak size yorum yapacaktır. İyi mi, kötü huylumu kitle olduğunu sonuçlar çıkmadan bilemeyiz. Ayrıca sizin gibi birçok kişi bu tarz konularda sabırsız davranmaktadır. Sabırsızlık yaparak sadece kendinize kötülük yaparsınız. Bunun için beklemek ve uzmana güvenmek gerekir.

Dilber10.03.2017

İyi günler Ankara Abdurrahman Yurtaslan eğitim araştırma be onkoloji hastanesinde 07.03.2017tarihinde 70yaşındaki annemin ikinci yıl mamografisi çekildi 10.03.2017 tarihinde sonucu almamızı söylediler bugün gittiğimizde sonuç bulunmadı fakat yetkili kişi bilgisayar ekranına düştüğünü doktorun görebileceğini söylediler doktorun mesaisi bittiniz için gösteremedik. Açıkçası içime bir kuşku düştü kötü bir şey var mı? Neden sonucu elimize vermediler diye size mail atmak istedim sizce normal mi bir durum

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Dilber hanım merhaba,


Bu durum oldukça normaldir. Eğitim ve Araştırma Hastaneleri yoğun kurumlar olduğu bazen bu tarz durumlar ile karşılaşmak mümkündür. Zaten otomatik olarak doktorun önünde bulunan hasta ekranına düşmektedir. Ayrıca raporu sorduğunuz kişiler mamografi sonucu ile alakalı yorum yapamayacağından dolayı ve bu konuda uzman olmadığında dolayı raporda ne olduğunu bilmez.

Nadya25.01.2017

Merhabalar , annem bugün mamografi çektirdi sabah.Öğlen ultrason çekinecekti ama mamografi için ekstra çekim olması lazım dediler sorduğumuzda ya tam çıkmadı Sonuç ya da kötü bir şey varsa onu belirlemek içindir dediler sizin fikriniz nedir böyle durumlarda teşekkürler

Makale Editörü Ayşe KorkmazNadya hanım merhaba,
Çekilen mamografinin tam anlamı ile çıkmaması ihtimaller içindedir. Bu ihtimal dahilinde uygulama tekrar yapılabilir. Mamografi çekimleri esnasında küçücük bir hareket etmek bile sonuçların tam çıkmamasına sebep olabilir. Bunun içinde tekrar çekilmesi gerekebilir. Yapılacak olan işlemlerin ne düzeyde de çıktığı, ne zaman tekrarlanması gerektiği konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun için korku ve endişe içine girmemek gerekir.
Geçmiş olsun

Soru ekle

Sorunuz: