Sintigrafi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Atom çekirdeğinin etrafa yaymış olduğu ışınlar ve özellik ile bu gamma ışınlarının teşhis ve tedavi amaçları ile kullanılmakta olduğu bilim dalının başındadır..

Sintigrafi Nedir?

Sintigrafi akciğer filmi

Sintigrafi akciğer filmi

Sintigrafi çekimi ve sonuçlarını yazmadan önce, ilk olarak sintigrafi ne demek onu öğrenmemizde fayda olacaktır. Ne olduğunu en basit dil ile şu şekilde açıklayabiliriz. 

Atom çekirdeğinin etrafa yaymış olduğu ışınlar ve özellik ile bu gamma ışınlarının teşhis ve tedavi amaçları ile kullanılmakta olduğu bilim dalının başında nükleer tıp yer alır.

Yapay olarak elde edilen pek çok sayıda radyoizotop madde ile nükleer tıpta geldiğimiz son senelerde oldukça önemli denilebilecek gelişmeler elde edilmiştir. Günümüzde iyot ya da demir türevi maddelerin izotopları kolay bir şekilde elde edilebiliyor, bir molekülün radyoaktif olacak şekilde işaretlenerek diğer moleküllerden ayırt edilebilir duruma getirilmesi ile çeşitli tanı seçenekleri sağlanmaktadır. Bu şekilde bir maddenin, kimyasal özellikleri bütünü ile aynı olan, diğer yandan, atomlarındaki farklılıklar sebebi ile farklı fiziksel özelliklere sahip herhangi bir izotopu üreterek, maddenin vücut içerisinde de aynı metabolizma olaylarına katılmasını sağlanmakta ve maddenin yayıyor olduğu ışınların da yardımı ile biyolojik olayların nitelikleri ayrıntılarıyla incelenebilir hale gelir. Bu gibi yöntemler ile incelenmekte olan organın yapısının kâğıda dökülmüş olan biçimi sintigrafi adım alır; bu işlevsel organın işleyişi hakkında da bazı türde bilgiler verir.Merkez sinir sistemi – Yıllardır beyninizdeki yer alan değişiklikleri bulmak amacı için kullanılan en iyi ve etkili yöntem olan teknesyum99 sintigrafısi tümör teşhisinde benzersiz bir araç olan bilgisayarlı tomografinin bulunmasının ardından, ikinci plana atımıştır. Bununla eş olarak sintigrafı, bol damar içermekte olan menenjiom gibi tümörleri yüzde 100 oranlarında doğru olarak saptamaktadır.

Sintigrafi Çekimi

  •  Sintigrafi çekimi doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda yapılır. Bu çekim hem özel hem de devlet hastanelerinde yapılabilmektedir.
  • Özel hastanelerin ücretleri değişiklik göstermektedir. Bağlı olduğunuz sosyal sigortalar kurumlarına göre değişiklik gösterir. Özel hastanenin kurumunuz ile anlaşmasına göre fiyatta azalıp artacaktır. Fakat devlet hastanelerinde bu hizmet tamamen ücretsiz olmaktadır.
  • Eğer doktorunuz bir sintigrafi çekimini uygun görüyor ise, bu işlem size ücretsiz olarak yapılacaktır. Genellikle aynı gün içerisinde çekilir. Fakat sıra olması durumunda sonraki günlere sarkabilmektedir. Sintigrafi çekimi bir çok sağlık sorunu için çekilmektedir. Vücudun nerede ise tüm organları için çekimi yapılabilir.
  • Genellik ile kesine yakın sonuçlar elde edildiği için en çok tercih edilen testlerden birisidir.
  • Damar ile vücuda radyasyon kimyasallar enjekte edilir.
  • Bu enjekte edilen kimyasallar vücuttan 12 saat ila 24 saat arasında atılır. Bu süre zarfında bebek emzirilmemesi gerekmektedir. Önceden sağarak, bu süre zarfı içerisinde bebeğinizi doyurabilirsiniz. Sintigrafi çekimi gün içerisinde size rahatsızlık vermez.

Sintigrafi Çekimi Sonuçları

Bu testin çekimi genellikle aynı gün içerisinde yapılmaktadır. Sonuçları yapılan işlemden en fazla bir kaç saat içerisinde kişiye teslim edilir. Ayrıca doktorunuzun bilgisayarından da bu sonuçlara ulaşmanız mümkündür. Sonuçlar doktorunuzun bilgisayar ekranında çıkar. En merak edilen konulardan birisi de sonucun kaç günde çıkacağıdır. Sonuçlar aynı gün verilir. Bazı zaman bu bir kaç saat aksayabilir.

Çekilen testin sağlıklı yorumlanabilmesi için, öncesinde yaptırdığınız alakalı testleri de yanınızda götürmeniz daha faydalı olacaktır. Doktorunuzun incelemesinin ardından size uygun gördüğü tedaviyi reçete edecek, uygulayacaktır. Bu tedavinin dışına çıkmamanız durumunda en kısa sürede eski sağlığınıza tekrar kavuşabilirsiniz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...