Punch Biyopsi Uygulama Aşamaları ve İşlemin Fiyatı

Punch biyopsi, deride meydana gelen anormal bir durumun nedeninin araştırılmasını ve varsa hastalığına en doğru tanıyı koymayı sağlayan bir bir deri biyopsi çeşididir.

Punch Biyopsi Kullanım Nedeni

Deri üzerinde oluşan hastalıklar, kişiler tarafından çok fazla önemsenmemesine karşın ciddi hastalıkların habercisi niteliğinde olabilmektedir. Doktor kontrolünde tanısı koyulamayan ve kapsamlı bir araştırma gerektiren deri hastalıklarında Punch biyopsi işlemi uygulanmaktadır. Bu gibi işlemler, kişiler tarafından tedirgin edici bir işlem olduğundan dolayı Punch biyopsi nedir? Sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bu işlem; dermatologlar tarafından uygulanan ve anestezi uygulanarak hastanın derisinden silindir şeklinde bir parça alma işlemine verilen isimdir.

Punch Biyopsi

Punch Biyopsi

Deri üzerinde aniden beliren belirgin renk değişimleri, geçmeyen ağrılar, şişlikler ve bu gibi nedenlerden dolayı doktorlar tarafından bu işlemin yapılması istenebilir. Oldukça kolay ve pratik bir uygulama olmasının yanı sıra işlem sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar da oldukça azdır. İşlem sonrasında yapılan dikişlerin iyileşmesi hızı ve iyileşme sonrasında oluşan görüntünün kötü olmama gibi avantajlarından dolayı, son yıllarda oldukça sık bir şekilde bu biyopsi yöntemi kullanılmaktadır. Biyopsi Punch fiyatları ise genellikle hastaneye ve kullanılan iğnenin özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Her geçen gün daha da yaygınlaşan bu işlemler, özellikle de deri kanseri gibi ciddi hastalıklarda erken tedavinin başlatılmasını sağlamaktadır. Bu sebeple de kişilerin derilerinde herhangi bir anormal durum görmeleri halinde, kendi başlarına müdahale etmeden önce bir dermatolog uzmanı ile görüşmesi oldukça önemlidir.

Punch Biyopsi Uygulama Aşamaları

Bu biyopsi çeşidi, oldukça kısa bir sürede tamamlanan pratik bir yöntemdir. Buna rağmen uzman kişiler tarafından uygulanmalı ve uygulama aşamalarında büyük bir titizlik gösterilmelidir. Uygulanacak olan operasyonun uygulama aşamaları en genel ifade ile şu şekildedir;

  • İlk olarak hastada işlem yapılacak olan bölge bir kalem ile işaretlenir ve bu bölge antiseptik bir solüsyon ile güzelce temizlenir.
  • Anestezi uzmanı tarafından bölgenin uyuşması için lokal anestezi uygulanır ve operasyon bölgesi açık kalacak şekilde etrafına steril örtü serilir. Lokal anestezinin etkisi 2 dakika içerisinde ortaya çıkmaktadır.
  • Alınacak olan doku büyüklüğüne ve bu dokunun incelenme amacına göre uygun Punch seçimi yapılır. 2 ile 6 mm arasında bir ürün seçilir.
  • Doktorun baş ve işaret parmağını kullanarak deriyi gerdirmesi, operasyonun daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bu parmakların arasına dik bir şekilde koyulan Punch aleti yavaşça döndürülür ve deri altındaki tabakalara ulaşması sağlanır.
  • İstenilen derinliğe ulaştıktan sonra ise, çevre dokuya zarar vermemesi açısından Punch iğnesi bir çengel iğne yardımı ile deriden yavaşça çıkartılır.
  • Makas ya da bistüri aracılığı ile biyopsi işlemi tamamlanır ve ardından bölgenin dikilme aşamasına geçilir.
  • Çok ufak bir kesi olmasından dolayı genellikle 1 ya da 2 adet dikiş atılması önerilir. Dikiş sayesinde yaranın enfeksiyon kapması engellenirken iyileşme süresi de daha hızlı olur.
  • Dikişin tamamlanmasının ardından uygun temizleyiciler sürülür ve pansuman kapatılır.

Punch Biyopsi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deri hastalıklarında tanı konmasını sağlayan deri Punch biyopsi, anestezi işlemleri de dahil olmak üzere maksimum yarım saat içerisinde tamamlanmaktadır. İşlemin kolay ve kısa sürede tamamlanmasının yanı sıra, işlem sonrasındaki yaranın bakımı da oldukça zahmetsizdir. Bu işleminin ardından 24 ya da 48 saat sonra pansuman açılır. Katkısız bir vazelinle ya da doktor tarafından önerilen bir antibiyotikli pomadlar ile yaranın üzeri yavaş hareketler ile temizlenir. Dikişlerin alınacağı güne kadar gün aşırı pansumanın yapılması, yaranın enfeksiyon kapmaması ve çabuk iyileşmesi için oldukça önemlidir.

Biyopsi Punch, eğer hastanın yüz bölgesinde uygulanmışsa bir hafta, eğer vücudun diğer bölgelerine uygulanmışsa da 2 hafta sonra dikişlerin alınması beklenmektedir. İşlem sonrasında kozmetik açıdan herhangi bir sorun yaşanmaması adına bölgeye birkaç gün doku tutucu bantlar da uygulanabilir. İşlem sonrasında çok nadir olmak ile birlikte kanama, enfeksiyon, sinirlerde hasar ya da doku kaybı gibi yan etkiler de görülebilir.

Punch Biyopsi İşleminin Fiyatı

Punch biyopsi seti, uygulanan hastane, ürünlerin kalitesi ve bu gibi faktörlere bağlı olarak talep edilen fiyatlarda farklılıklar gözlemlenebilir.

Aşağıda yer alan tabloda, Punch iğne fiyatı ve marka/kurum adı yer almaktadır. Birçok medikal markette bu gibi iğneleri satın almak mümkündür.

Marka/Kurum AdıÜrünün ÖzellikleriFiyatı
Kai Biyopsi PunchTek kullanımlık/ 4 mm kalınlık16 TL
Kai Biyopsi PunchTek kullanımlık/2 mm16 TL

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Oyunuz ilk olacak)

Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...