Sonografi Nedir, Nasıl Yapılır, Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Ultrason görüntüleme, vücudun resimlerini elde etmek için ses dalgalarını kullanır. Vücudun iç organlarındaki ağrı, şişme ve enfeksiyonun nedenlerini teşhis etmede ve hamilelerde, bebeklerde ve kalçelerde bir bebeğin incelenmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Sonografi Nedir?

Sonografi, organlar, dokular veya vücut içindeki kan dolaşımının görsel görüntülerini üretmek ve inceleme  için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan ağrısız tıbbi bir prosedürdür. Duruma bağlı olarak, sonografi karın, göğüs, prostat, kadın üreme organları, kalp, kan damarları ve diğer alanları inceleme için kullanılabilir.

Aslında Sonografi demek ultrasonla görüntüleme demek.

Sonografi Nasıl Yapılır?

Sonografi ile inceleme sırasında, sonograf cihazı inceleme yapılacak bölgeye kokusuz, renksiz bir jel uygular. Bu jel ses dalgalarını almaya yardımcı olur. Sonograf cihazı ciltteki dönüştürücüyü hareket ettirir ve yüksek frekanslı ses dalgaları vücuda göndererek organlardan yansıtır. Dalgalar iç organlardan yansıdığında , monitörde görünen görüntüler yaratırlar.

Sonograf yapan kişi (sonograf demek ), gördüğü en önemli görüntüleri kaydeder ve saklar ve bir hekim bu görüntüleri inceler.

resim-860

Sonografi İnceleme Alanları

Jinekoloji

Bir doktor, geniş bir dizi jinekolojik durumu saptamak için ultrason kullanabilir. Pelvik ağrı yaşayan insanlar için ultrason, iç kanama, pelvik inflamatuvar hastalık, apseler, pelvik kitleler ve endometriyoz gibi koşulları bulmak veya ortadan kaldırmak için standart bir pelvik muayene için kullanılabilir.

Gebelik

Sonografik , yüksek riskli hamilelikte yararlı olabilir. Doktorlar, serviksin büyüklüğünü inceleyerek prematüre doğum yapmayı öngörebilirler. Ayrıca fallop tüpünün açıklığını tarayabilir ve ektopik gebelikleri tespit edebilirler (döllenmiş yumurta uterusun dışında büyüyünce).

Fetal Görüntüleme

Sonografik, görüntülerini oluşturmak için ne kadar ses dalgalası kullanılırsa kullanılsın hem anne hem de çocuk için güvenliğin korunduğu gösterilmiştir. Ultrason kullanılarak yapılan tam bir fetal muayene, herhangi bir anormallik olup olmadığını belirlemek için bebeğin başını, kalbi, böbrekleri, omurga, mide, göbek kordonu, mesane ve plasentayı görüntülemeyi içerir.

Meme Görüntüleme

Cilt kanserinden sonra meme kanseri kadınlar arasında en yaygın kanser türüdür. Mamografiye ek olarak, ultrason, yoğun göğüsleri veya meme implantları veya emziren 40 yaşın altındaki kadınlar için birincil bir göğüs görüntüleme uygulaması olabilir. Ultrason aynı zamanda diğer tetiklerle korelasyon sağlandığında doktorlara mamografide tespit edilen kitleleri değerlendirmede yardımcı olabilir.

Kalp hastalığı

Sonografik takip yapılarakdoktorlar sorunlu noktaları tespit edebilir ve hastalar hayatı tehdit eden kalp rahatsızlıklarının yanı sıra inme ve hipertansiyonu önlerler. Ultrason kullanarak, bir doktor, hasar, konjenital defekt veya kalıtsal anormallikleri tespit etmek için kalp kasını görüntüleyebilir.

Prostat kanseri

Prostatta bir sorun olduğundan şüpheleniliyorsa, ultrasonla doktor veya radyolog, prostat alanlarından bir doku örneği veya biyopsi almasını sağlayabilir. Test küçük bir sonda kullanılarak yapılır ve önemli prostat spesifik antijen (PSA) kan testi de dahil olmak üzere diğer sınavlarla birlikte takip uygulanabilir. Prostat kanseri olan erkeklerin çoğunda, prostat bezince üretilen bir protein olan prostata özgü antijen seviyeleri yükselir.

Muskuloskeletal

Sonografi kullanarak, doktorlar bilekte sinirlerin iç yapılarını görebilir ve potpatik olarak karpal tünel sendromuna ne sebep olduğunu bulup, sıkışmış veya şişkin olduklarını tespit edebilir. Ayak bileği, kalça, diz veya dirseğe verilen kas hasarları bu taşınabilir ve güvenli teşhis modalitesi kullanılarak da giderilebilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...