EKG Dalgaları – Nedir, Özellikleri, Çeşitleri ve Anlamları

Damar hastalıklarında ve kalp hastalıklarında tanı koymak için EKG kullanılır. İşlem kısa sürmekle beraber kalbin ritim düzeni belirlenir. EKG mutlaka uzman bir kişi tarafından yapılmalı ve sonuçlar da uzman hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Ekg Dalgaları Nedir?

resim-1642

EKG kalp ve damar hastalıklarında yada kalp ve damarla ilgili şüpheli durumda tanı koymak için, kalp hareketlerinin çekimidir. Çekimi çok kısa sürmekte ve kolaydır bu nedenle herkese yapılabilmektedir. Kalpte oluşan herhangi bir ritim bozukluğu EKG çekimi ile saptanmaktadır. Vücudumuz üzerindeki elektrikler yardımıyla EKG çekilir. Kalbin oluşturulduğu elektriksel çekimin vücudun yüzeyindeki etkisi ölçülür. Kalpte oluşan değişiklikler EKG yardımıyla kaydedilir.

Çekim sırasında EKG kabloları ayak bileklerine, el bileklerine ve göğüsün belli noktalarına yerleştirilir. Rastgele bölgelere yerleştirilmez, her bölgenin bir anlamı vardır. Çekimden sonra çekilen ritimler bir kağıt üzerine yazdırılır ve bir doktor tarafından okunarak değerlendirme işlemi gerçekleştirilir.  Vücudun kalp tarafından bir elektrik akımı üretilir ve bu akım EKG ile ölçülür. Bağlanılan kabloların bağlandıkları bölgelere göre özel isimleri bulunmaktadır. DI kablosu sol kol bileğine, sağ kol bileğine bağlanır ve iki kol arasındaki potansiyel fark bu şekilde ölçülür.

DII kablosu yine aynı şekilde ama bu sefer sağ ayak bileğine, sol ayak bileğine bağlanır ve iki kol arasındaki potansiyel fark ölçüldüğü gibi iki bacak arasındaki potansiyel farkta ölçülür. DIII kablosu da sol kol bileği ve sol bacak bileğine bağlanmaktadır. Bu şekilde sol kol bileği ve sol bacak bileği arasındaki potansiyel fark ölçülür.

Göğüs bölgesine yerleştirilen kablolara da v1, v2, v3, v4, v5, v6, v4r şeklinde sıralanır. Sternum bölgesinde belli yerlere yerleştirilmektedir.

resim-1643 P Dalgası ( Atrium Depolarizasyonu )

P dalgası EKG de oluşan pozitif sapmayı işaret eder ve oluşan ilk dalga özelliği vardır. Buna defleksiyonda denmektedir. Elektiriksel aktivasyon p dalgası sırasında myokarda yayılır ve bu noktadan sonra tüm bölgelere yayılmaya başlar. İlk etapta sağ atriyum bölgesinde p dalgası oluşur ve ikinci olarak sol atriyumda depolarizasyon gerçekleşmektedir. P dalgası eğer normal değilse kardivasküler mortalite artmaya başlamaktadır ve P dalgasının olmadığı durumlarda bazı rahatsızlıklar görülmektedir. Nodal ritim ve hiperkalemi gibi rahatsızlıklar EKG çekiminde P dalgası olmadığını göstermektedir.

Pr Aralığı  P dalgasından sonr çekim sırasında PR aralığı gelmektedir. P dalgasının bittiği noktadan yani depolirazsyonun sonundan qrs kompleksinin başladığı noktaya kadar olan aralığa denir.  Q Dalgası  R dalgası pozitif sapmayı gösterirken q dalgası da ilk negatif sapmayı göstermektedir. Q dalgasının hareketine göre doktorlar tarafından miyokard infarktüsü tanısı konulabilmektedir.  Qrs Süresi Ventriküllerin hareketinin ölçüldüğü süredir. Ventriküllerin depolarizasyonunun bu sırada ölçülmesiyle negatif ve pozitif sapmalar yansıtılır ve bu da qrs süresini oluşturmaktadır. Depolarizasyon olma yönlerine göre üç etaba ayrılırlar ilk etapta soldan sağa doğru olmaktadır. Daha sonra bu yönler eşitlenmektedir. Hastaların yaşına göre bu süre değişebilmektedir.

T Dalgası ( Ventriküler Reporilazasyon ) T dalgasının pozitif olması EKG çekiminin normal sonuçta olduğunu gösterir eğer negatifse sol ventrikül hipertrofisi ve iskemi gibi rahatsızlıklar olabilmektedir. Poztif sonuca göre t dalgası sivri çıkıntılı şekilde olmaktadır. T dalgasının çok yüksek ve çok düşük olduğu durumlarda bazı hastalıklar görülür. T dalgası olduğundan yüksekse eğer hiperkalemi görülmektedir.  U Dalgası  T dalgasından sonra görülür. U dalgasında ki sapma t dalgasındaki gibi yüksek şekilde bir çizgi oluşturmaz daha küçük bir sapma görülmektedir. V2 ve V3 kablolarının takıldığı göğüs bölgesinde U dalgası görülmektedir. Hipokalemi olan hastalarda u dalgalarında anormallik görülebilmektedir.  EKG Dalgalarının Özellikleri QT dalgası insandan insana değişmektedir; bunun nedeni ise kadın, erkek ve genç yaşlı, olarak hasların ayrılmasıdır. PR dalgasının özelliği de kalp hızını ölçmesidir.

 

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...