4 Boyutlu Ultrason Nedir? Ne Zaman Uygulanmalıdır? Özellikleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle artık gebelikte 4 boyutlu ultrason çekimi yapılabilmektedir. İlgili süreç 3.ay itibariyle başlayabilir ve gebelik süresi boyunca da sağlıklı bir şekilde takibi sürdürülebilir.

4 Boyutlu Ultrason ve Özellikleri

En son teknolojik görüntüleme tekniği olan 4 boyutlu ultrason, günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda 4d ultrason olarak da adlandırılır. Derinlik, en ve uzunluk boyutlarını içerek bu sistemden önce en çok 2 ve 3 boyutlu ultrason uygulamalarının kullanıldığını söyleyebiliriz. Sizlere bu yazımızda 4 boyutlu ultrason ve gebelikte 4 boyutlu ultrason uygulamasının öneminden de bahsedeceğiz.

Normal şartlarda prob adı verilen cihaz ve bu cihazdan yayılan yüksek frekanstaki ses dalgalarıyla birlikte ekrana yansıtılan görüntülere çok kısa sürede ulaşılmaktadır. Bu yüzden de tıbbi anlamda en fazla tercih edilen uygulamadır. Gebelikte 4 boyutlu ultrason bu yüzden önemlidir ve 4 boyutlu ultrason görüntüleri ayrıca herhangi bir yanılmaya neden olmadan sunulabilir.

Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ultrasonografi uygulamasında bebek görüntüleri net bir şekilde artık alınabilmektedir. Gebelik süresinde ilk uygulama, doktor muayenesine gidildiği zaman önerilmektedir. Karın bölgesinden yapılan işlemlerle birlikte 6 haftalık bebeğin kalp atışlarını görebilirsiniz. Ayrıca bebek 8 haftaya ulaştığında ise hareketleri görüntülenebilmektedir. Bu görüntülerin 4 boyutlu olarak alınabilmesi için, görüntünün alınacağı kısımda amniyon sıvısının yeterli olması gerekir. Özet olarak gebeliğin 3.ayından itibaren renkli görüntüler ile bebeğinizin fotoğraflarını alabilirsiniz. Gebelikte cinsiyet belirleme ne zaman yapılmalıdır şeklindeki soruya bu şekilde yanıt verilebilir.

4 Boyutlu Ultrason Ne Kadar Güvenlidir?

1970 yılından beri jinekologlar tarafından kullanılan ultrason uygulamaları üzerinde yapılan araştırmalarda herhangi bir yan etkisinin olmadığı görülmüştür. Ayrıca işlemde röntgen ışıkları kullanılmadığı için bebeğe de herhangi bir zararı olmaz. Günümüze kadar gelişerek gelen tıp sektöründe cinsiyet belirleme konusunda gerekli desteği veren dört boyutlu ultrason uygulamaları zararlımı sorusuna verilecek yanıt ‘hayır’ olmaktadır.

İşlemin en çok gerekli olduğu dönemler ise şu şekildedir;

  • Gebeliğin 5. Ya da 6.haftalarında fetal kalp atışlarının tespiti için
  • 11 ve 14. Haftalarda ense kalınlığının ölçülebilmesi için
  • 18 ve 20.haftalarda fetal anormali taraması ve gebelik risklerini saptanabilmesi için
  • 30 ve 32.haftalarda fetal gelişmenin değerlendirilebilmesi için uygulanmaktadır.

4 Boyutlu Ultrason Özellikleri ve Avantajları

4 boyutlu ultrason cihazları sayesinde bebek için çok erken dönemlerde yarık damak, yarık dudak, cinsiyet, beyin ve omurilik sorunları ile eksik parmak tanısı konulabilir. Ayrıca geleneksel olarak uygulanan 2 boyutlu ultrason işleminde bu özellikler bulunmaz. 4d ultrason sayesinde bebeğin el ve ayak parmakları rahatlıkla kontrol edilebilmektedir. Bunun yanı sıra ense kalınlığı ölçümlerinde 3.ayda net görüntüler elde edilebilmektedir.

resim-930

4d ultrason uygulamaları sayesinde ikiz ya da üçüz bebeklerin gelişimleri de görüntülenebilmektedir. 3 boyutlu özellikleri ve dopper özelliğinde olması nedeniyle bebeklerini görmek için heyecanlanan aileler kısa sürede rahatlıkla tüm görüntülere ulaşabilmektedir.

resim-931

Siyah ve beyaz ultrason işlemlerine göre anne karnındaki bebeğin bir buçuk ay önce görüntülenmesine olanak sağlar. Ayrıca renkli ultrason olduğu için daha net fotoğraf kalitesi sunmaktadır. Özetle 3.aydan itibaren bebeklerin fotoğraflarına kavuşabilir ve tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

resim-932

Omurgada oluşan açıklıkları kontrol edebilmek için de 4d ultrason tercih edilmektedir. Bunun yanında beynin kemik yapıdan dışarıya sarkması durumlarına karşı da gerekli tedbirlerin alınabilmesi için tercih edilebilir.

resim-933

İşlemin bir diğer üstünlüğü ise rahim içinde yer alan fetüsteki anormallerin de tanınmasını sağlar. Erken hamilelik anormallerini de görüntüleyebileceği gibi hamilelikte bebek ile ilgili tüm gelişimler artık rahatlıkla izlenebilmektedir.

resim-934

O halde ne zaman çekilmesi gerektiği hakkında 3.hafta itibariyle, gebelikteki önemi hakkında da tüm anormallerin gözlemlenebilmesini sağladığını söyleyebiliriz. Bu uygulamadan herhangi bir işlem yanılmaları da söz konusu olmadığı için sorun belirleme açısından görüntüleri kısa sürede elde edebilirsiniz. 4 boyutlu ultrason nedir konusunda sunulacak bilgiler bu şekildedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...