4 Boyutlu Çekilecek Olan Ultrasona Ne Zaman Gidilmelidir ve Detayları Nelerdir?

4 boyutlu şekilde çekilen ultrasonda bebek ile alakalı olan tüm detaylar ve sorunlar ortaya çıkar. Bebeklerini anne adaylarını bu sayede daha net şekilde görür ve inceler.

4 Boyutlu Ultrasonu Ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte yapılan ultrason ilk haftalardan itibaren yapılmaktadır. Ultrasonun bebeklere herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ultrason desteği ile anne bebeğini görebilir ve sağlığı ile alakalı olarak detaylı bilgiler alabilir. Ultrason kaçıncı haftada yapılır, gebelik oluştuğu andan itibaren yapılmaktadır. Ultrasonun en büyük faydası da anne bebeğini gördüğü için yaşattığı heyecandır.

soldan sağa,2 boyutlu ultrason, 3 ve 4 boyutlu ultrason,hd ultrason çekimleri

soldan sağa,2 boyutlu ultrason, 3 ve 4 boyutlu ultrason,hd ultrason çekimleri

Son dönemlerde gelişen teknoloji sayesinde yapılan ultrason ile anne bebeğinin haftalarda ne durumda olduğunu ve kime benzediğini görebilmektedir. Normal şekilde girilen ultrason ile 4 boyutlu şekilde yapılan ultrason arasındaki en büyük fark görüntüdür. Gebelikte 4 boyutlu ultrason ne zaman yapılmalı, gebelikte ilk aylardan itibaren yapılır. Ne zaman yapılmalı konusunda gebe olan bayanın doktoru karar verir.

4 haftada yapılabilecek olan 4 boyutlu ultrason anne adayları için oldukça net görüntüler sağlar. Bundan kaynaklı olarak da gebelikte birçok kolaylık sağlanır ve kolaylıkla çekilir. 4 boyutlu çekin kaçıncı haftalarda yapılır, normal çekimde çekilecek olan ultrasonografi 6 hafta 4 günlükken kalp atışlarını görmek adına yapılır. 8 haftalık olan bebeğin hareketlerini izlemek de mümkündür. 4 boyutlu olan ultrasonografi ise doktorun dediği tarihte yapılmalıdır. 4 boyutlu olan bu çekim işleminde amniyon sıvısının yeterli düzeyde olması gerekir.

Gebeliğin 3 ayından itibaren de renkli şekilde ve boyutlu bu işlem yapılır. Yapılacak olan işlemlerin tamamı için anne adayının ekstra bir hazırlık yapmasına gerek bulunmaz.

4 Boyutlu Olan Ultrason Özellikleri

3 boyutlu ve 4 boyutlu HD ultrason çekimi

3 boyutlu ve 4 boyutlu HD ultrason çekimi

4 boyutlu ultrason ne zaman yapılır, gebe olan kadınlar için 3 çeşit çekim işlemi bulunur.  2 boyut, 3 boyut ve 4 boyuttur. 3 boyuta sahip görüntüler eş zamanlı televizyon görüntüsü tarzında elde edilmişse buna 4 boyutlu adı verilir. Bu çeşidin ne zaman çekileceği, hangi hastanede çekileceği konusunda doktor karar verir. Bu çeşit teknolojinin geliştirdiği son üründür. 4D cihazlar ne zaman çekilmeye başlar ve hangi detayları verir. Uzun süredir fayda sağlayan bu çekim işlemleri diğer türlere göre daha faydalı detayları anne ve baba adayına sunar.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belirlenir, yeni teknoloji ile erken dönemde belirlenmektedir. Bu sistem ile ne gibi hastalıklar belirlenir, omurilik sorunları, eksik parmak sıkıntısı, yarık dudak sorunu, yarık damak sorunu ve mongolizm belirlenir. Bu oldukça önemlidir, oluşabilecek olan sorunların önceden bilinmesi tedavi içinde erken dönemde planlama yapılmaya olanak sağlayacaktır. Normal şekilde çekilecek görüntüler ise bu detayların bilinmesi ve öğrenilmesi oldukça zordur.  Dört boyutlu şekilde çekilecek görüntüler ile ikiz ya da üçüz olan çocuklarda daha net şekilde belli olur. Canlı şekilde görülecek  çoğul bebeklerde de anne adayının içi rahatlayacaktır.

Ayrıca bu sistemin en büyük avantajlarından bir tanesi de bebeklerin anne karnında renkli şekilde fotoğraflarını almak, bebeklerin görüntülerini CD’ye ya da videoya kaydetmek mümkündür. Bu sistem anne ve baba adayları tarafından sık şekilde tercih edilir. Tercih edilmesinin en büyük sebebi de bebeğin detaylı şekilde görüntülenmesi ve fotoğraflarının net şekilde alınmasıdır. Ayrıca var olan sorunların erken zamanda anlaşılması da anne ve baba adayını cezbeden bir durumdur. Bu sayede oluşabilecek olan farklı sorunlarında önüne geçilir.

Ayrıca anne adayını ve baba adayını psikolojik açıdan rahatlattığı için gebeliğin daha rahat geçmesi sağlanır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Ebru ışık11.09.2017

Benim sorum devlet hastanelerinde detaylı ultrason sonucu ne zaman çıkmaktadır. İşlem anında hemen veriliyor mu?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Ebru hanım merhaba 


Devlet hastanelerinin bir çoğunda detaylı ultrason işlemleri yapılmamaktadır. Bu tarz kurumlarda uzman doktorun yönlendirmesi önem taşır. Sonucunun çıkması da kuruma göre değişkenlik gösterir. Devlet hastanelerinde genelde bebeklerde sorun gözlemlenirse uzman bu uygulamayı tercih ederim.

Soru ekle

Sorunuz: