Gebelikte Ayrıntılı Ultrasonun Önemini ve Ne Zaman Yapıldığını Biliyor musunuz?

Gebelikte ayrıntılı ultrason önemlidir. Detaylı ultrason yardımı ile bebeğinizi rahat bir şekilde görebilirsiniz. Gebeliğin 17. haftasında yapılan detaylı ultrason ile bebeğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ultrason İle Bebeğinizi Görebilirsiniz

im002554Hamilelikte ilk haftalarda çekilen ultrason normal ultrason olarak adlandırılır. Önemi büyük olsa da tam detaylı ultrason için başka bir yöntem gerekir ve bu yöntem hemen yapılmaz. Ayrıntılı ultrason bir diğer adı ile detaylı ultrason yada ileri düzey ultrason olarak yapılır.

Birçok kişi ve birey tarafından üç boyutlu ultrason olarak da nitelendirilir. Detaylı ultrason çekildiği zaman bebeğinizin el ve ayakları dört boyutlu olarak görüntülenebilir ve siz rahatlıkla bebeğiniz doğmadan onun simasını az çok kestirebilirsiniz.

Ancak şunu belirtelim ki detaylı ultrason iki boyutlu olarak sadece çekilir ve sonucu ona bağlı belirlenir. Normal gebelikte genel olarak üç veya dört boyutlu ultrasona gerek duyulmaz.

Gebelikte Ayrıntılı Ultrasonun Önemi

Detaylı ultrason ne için gerekir diye soranlara bu durumu açıklamaya çalışacağız. Özellikle ilk gebelikte bir çok anne adayı daha acemi olduğu için bu ultrason tetkikini zor ve kötü bir durumdan kaynaklı olduğunu düşünür. Halbuki bu durum sadece bebeğinizin sağlığını tam kontrol için yapılır. Detaylı ultrason çekimim sonucu bebeğinizin iç organlarının ne durumda olduğu ve sağlığının ne boyutta olduğu ortaya çıkar.

Gebelikte 17 ile 22 haftası arası uzmana gidilir ve uzman tarafından çekilir. Gebeliğin bu sürecinde bu haftaları atlamamak önemlidir. Yani neredeyse dördüncü ayda ve sonlarında çekilen bir tetkik olmaktadır. Bu zaman dilimi uzman tarafında size bildirilecektir. Genel olarak asıl sebebi normal ultrason çekiminde bebekte bir sorun görünmesi sebebi ile de gerek duyularak 17 haftalıkken de uygun görülebilir. Bu alanda sizi incelemeye alacak olan uzman genellik ile perinatoloji uzmanı olacaktır.

Bu uzmanın esas görevi ultrason ve inceleme olduğu için kadın doğum uzmanı sizi bu uzmana yönlendirecektir. Çıkan sonucu iki uzman kararı ile onaylanacaktır.

Detaylı Ultrason 17. Hafta da Yapılır

Detaylı ultrason olarak adlandırılan ve en erken gebeliğin 17. haftası yapılır. Bu haftaları atlamamak önemlidir. Normal ultrason her daim bakılsa da erken teşhis için 4-5 ayda bu çekim için gidilir. Detaylı ultrasonda kalma zamanı en fazla yarım saat olacaktır.

Bu zaman zarfında bebeğinizin bütün organları kontrol edilecek boyu ve kilosu ölçülecek ve tam detaylı olarak uzmanınızın eline bilgi geçecektir. Ne siz endişeli bir hamilelik geçireceksiniz ne de bebeğiniz için geç kalınmış olunacak. Ancak şunu belirtelim ki detaylı ultrason sadece gebelik boyunca bir kere yapılır. Ultrason sırasında bebeğinizin başta omur ilik olmak üzere bütün organları kaç cm olduğu ve normal boyutlarda olup olmadığı incelenecektir. Ayrıntılı ultrason çekildiği zaman her anormallik kesin olarak ortaya çıkar.

Özellikle bu ultrason sonrası bebeğiniz ile ilgili ne sorusu ortadan kalkacaktır.

İkiz Gebelikte Detaylı Ultrason

Tıp tarafından çoğu halk tarafından ikiz gebelik olarak adlandırılan ve bin kişiden sadece dördünde görülebilinen bu durumda gebelik daha özel bir duruma giriyor. Gebelik süresince ne için dikkat ediyorsak ikiz gebelikte iki kat dikkat etmemiz gerekir. İkiz gebelik gebeliğin ilk ayda tespiti yapılabilinir. Bu doğrultuda hareket etmesi beklenir.

Aynı zaman içinde gebelik için gerekli bilgiler uzman tarafında size sağlanmalıdır. Detaylı yani ayrıntılı ultrason tıpkı normal gebelikte olduğu gibi ikiz gebelikte de önemli olmaktadır. Bunun sebebi hem normal yani tek bebek gebeliklerine olduğu gibi ikiz bebeklerde de bir sorunun olup olmadığı için tespit edilir. Kaç kez yapılır diye merak edenlere aynı normal gebelik gibi 5 ayda yapılan ve bir kaç saatte sonuca ulaşabileceğiniz bir tetkik olmaktadır. Bu zaman zarfında ne size ne bebeğinize bir zarar gelmeyecektir.

Elinize geçen sonucu uzman doktora göstererek rahat bir gebelik yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Nur Bayram14.02.2017

Merhaba Hocam, bulunduğum ilde tek hastane var,detaylı ultrason için randevu bulamadım 23 hafta 3 günlük olacağı zaman randevu buldum süreyi kaçırmış oluyor muyum?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merhaba,


Detaylı ultrasonografi 17-23 haftalar arasında uygulanabilir. Bunun kaçırmış olmazsınız. Ayrıca kadın doğum uzmanınıza da detaylı ultrason için hafta ve gün bilgisini vermelisiniz.

Burcu22.01.2017

Hamileliğimin 5.ayındayım. Bebeğimin her iki tarafında da kafasında kist var biri diğerine göre daha büyük 22.haftada detaylı ultrason çekilecek testlerimin 4 ultrasonun sonucu risk yok çıktı. 28.haftadan sonra kendiliğinden geçmezse beni ve bebeğimi ne gibi riskler bekliyordur.

Makale Editörü Ayşe KorkmazBurcu hanım merhaba,
Bu konuda yapılan testlerin tamamının sonuçlarının detaylı şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu inceleme sonucunda ve bebeğin izlenmesi ile beraber gerekli olan detay verilebilir. Bunun haricinde yorum yapmak ve sonuç değerlendirmek yanlış olacaktır.
Kardelen19.01.2017

Merhaba hocam ayrıntılı ultrasona girmedim, bilmiyordum kaçıncı haftalarda olduğunu doktor söylemedi haftaya randevum var. 24+3 günlük olmuş oluyoruz bir sakıncası olur mu yardım edin.

Makale Editörü Ayşe KorkmazKardelen hanım merhaba,
11-14 hafta gebelikte ayrıntılı = İkinci basamak ultrasonografik inceleme
18-22 hafta gebelikte ayrıntılı = İkinci basamak ultrasonografik inceleme
20-24 hafta gebelikte bebeğin kalbinin ayrıntılı incelenmesi fetal ekokardiyografik inceleme
28-30 hafta gebelikte ayrıntılı= İkinci basamak ultrasonografik inceleme yapılmaktadır. Tarihi geçen tetkikler konusunda yapılacak olan ekstra bir inceleme bulunmaz. Bunun içinde 28 ile 30 hafta aralığını beklemeniz şarttır.

Soru ekle

Sorunuz: