Hamilelikte Renkli Ultrason Kaçıncı Haftada Yapılır

Hamilelik dönemi içerisinde doktorunuz sizden 11. veya 21. haftalarda renkli ultrason isteyebilir.

Hamilelik Ve Ultrason

Gebelikte en önemli konulardan bir tanesi de ultrason görüntüleridir. Bu dönemde 2 boyutlu ultrason  bebekte herhangi bir bozukluk var mı yok mu onu belirlemek için oldukça faydalı bir durumdur. Ancak gelişen teknoloji, hamileliğe de farklı bir boyut kazandırmıştır. Bu da ultrason konusunda oldukça ilerlemiştir. Bu ilerletilen çalışmalar sonucunda gebelikte 4D ultrason kullanılmaya başlanmıştır.

Ancak bu hamileliğin belirli haftalarında yapılmaktadır. 4 boyutlu ultrasonun asıl amacı doğumdan önce anne ve baba olacak bireyin bir bakıma merakına gidermek amacıyla geliştirilmiş bir ultrason görüntüsüdür. Bu merakın giderilmesi için ultrason, renkli olarak görüntü vermektedir. Bu da ebeveynlerin doğmadan çocuklarını görmelerine aracılık yapmaktadır. Bu ultrason görüntüsünün bebeğe herhangi bir zararı olmamaktadır. Ancak bebekteki fiziksel değişimler, bu ultrason ortamında belli olmaktadır. Bu nedenle doktorlar tarafından çokta tercih edilmemektedir.

Bebeğin sağlık durumu, herhangi bir engeli olup olmadığı sadece 2 boyutlu ultrason ortamında doğru bir şekilde verilmektedir. Bu nedenle en çok tercih edilen ultrason yöntemi olmaktadır.

4 Boyutlu Ultrason

4D ultrason, istenilen zamanda görüntü vermemektedir. Bu tür bir ultrason  görüntüsü için bebeğin yüzünün tamamen oluşması beklenmektedir. Bu şekilde daha doğru bir görüntü elde edilmektedir.Bu nedenle bu ultrason, bebek 11 ya da 13 haftalıkken çekilmektedir. Bu haftalarda bebek gelişimini biraz daha tamamlamış olur ve net bir görüntü elde edilmiş olur. Renkli ultrason kaç haftalıkken çekilir?sorusu ebeveynler tarafından en çok sorulan sorulardan bir tanesi olmaktadır. Çünkü hamilelikte ultrason oldukça önemli bir konudur.

Bebek hakkında her şey bu ortamda belli olmaktadır. Bebekteki giderilebilecek sorunlar da çoğu kez bu görüntüler sayesinde giderilmektedir. Ancak renkli  ve normal ultrason aynı değildir. Bunun nedeni renkli ultrasonun daha net bir görüntü kalitesi vermesinden kaynaklanmaktadır. Buna rağmen en doğru bilgiler 2 boyutlu ultrasonlar tarafından verilmektedir.

Bu nedenle 18 ve 21. haftalarda ayrıntılı ultrasona girmek gerekmektedir. Bu haftalarda gelişimini fazlasıyla tamamlamış olan bebekte herhangi bir sorun olup olmadığı bu haftalarda belli olmaktadır.

Renkli Ultrason ve Normal Ultrason Neden Yapılır?

Renkli ultrason, doğacak olan bebeğin gerçeğe en yakın görüntüsünü vermektedir. Ancak normal ultrasonda olduğu gibi ,bu ultrason ortamında da bebek kendini göstermeyebilir. Bu nedenle bebeğin yüzünü dönmesini bekleyebilirsiniz. Aileler tarafından gebelik döneminde bir çok soru merak konusudur. Bunlardan bir diğer soru da ultrason kaç haftalık olunduğu dönemde çekilir? Ultrason gebeliğin her döneminde yapılır, ancak 11-13 ve 18-21.haftada renkli olarak görüntülü ultrason yapılmaktadır. 2 ve 4 boyutlu ultrasonların yanı sıra 3 boyutlu ultrason yöntemi de geliştirilmiştir. Ancak bu 4 boyutlu ultrasona göre çok fazla gelişmemiştir.

En çok hangi yöntem kullanılıyor? Bu sorunun cevabı ise oldukça basittir. 3 ve 4 boyutlu ultrasonlarda bebeğin durumu hakkında kesin bilgiler elde edilmemektedir. Bu nedenle 2 boyutlu olarak bilinen normal ultrason en çok tercih edilen yöntemdir. Renkli ultrason ise ebeveynlerin isteğine bağlı bir durumdur. Doktor tarafından önerilebilir, ancak çok fazla tercih edilmemektedir.

Ancak 3-4 boyutlu ultrasonların çok önerilmemesinin nedeni ise içerilen ses dalgalarının bebeğe zarar verebilme ihtimali olmasından kaynaklanmaktadır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...