Skrotal Renkli Doppler Ultrason Çekimi Nasıl Detaylar Altında Yapılır?

Skrotal renkli doppler ultrason tetkiki testislerde var olan hastalıkların tanısının koyulması amacı ile yapılır. Bu şekilde doğru tedavi yakalanır.

Skrotal Renkli Doppler Ultrason Nedir, Nasıl Yapılır?

resim-971

Skrotal renkli doppler ultrason uygulaması testislerde var olan hastalıkların tanısının koyulması amacı ile yapılır. Skrotal anlam olarak skrotum demektir ve skrotum da testislerin içinde var olduğu kesedir.

Skrotal renkli doppler ultrasonografi uygulaması nedir, erkeklerde testisler ile alakalı farklı hastalıklar meydana gelir. skrotal doppler ultrason tetkikinin istemesi de bu hastalıklardan kaynaklıdır. Özellikle varikosel şüphesi olan erkeklerde sık şekilde tercih edilir. varikosel testis toplardamarlarda varisin oluşmasıdır.

Skrotal renkli doppler ultrason uygulaması sperm kanallarında oluşan iltihap, iki testiste de oluşan rdus durumlarında,  testislerde oluşan iltihap ve yumurtalıklarda oluşan şişliklerde de yapılır. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kişilerden sık şekilde renkli doppler ultrason istenir. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde şekil bozuklukları, sperm hareketsizliği ve sperm sayısı azlığı olduğunda varikosel araştırmasına girilir. Ultrason çekim işlemi için hasta sırt üstü pozisyonda yatırılır. Ultrason uygulaması radyasyon içermediğinden dolayı zarar meydana getirmez. Konusunda eğitimli radyoloji uzmanı testisleri ultrason ile detaylı bir şekilde inceler. Ultrason yardımı ile varis olup olmadığına ve kan damarlarına bakılır.

Bir sorun ve sıkıntı mevcut ise o doğrultuda daha detaylı incelemede yapar. Sonrasında kişi ayağa kaldırılır ve incelemeye varikosel olup olmadığı ile alakalı devam edilir. Bu tetkikler çocuklarda da yapılabilir. Çocuklarda yumurtaların yerinden inip inmediğinin kontrolü için yapılmaktadır. Yapılan sistem uygulaması neticesinde uygulama en az 15 dakika kadar sürer. Ortaya çıkan sonuçlar neticesinde hastalığın gerekli tedavisi için planlama yapılır. Bu tetkik kişilerin ve hastaların yaşamlarını olumu şekilde etkileyecek olan detayların ortaya çıkmasını sağlar. Tetkiklerin yapılmasında bu detayları hastaların dikkate alması önemlidir.

Skrotal Renkli Doppler Ultrason Sonuçları ve Riskleri

resim-972

Riskler; yapılacak olan görüntüleme sonucunda sağlık ile ve yan etkiler ile alakalı olarak olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaz. İşlemlerin yapılması durumunda hasta radyasyona maruz kalmaz. Bundan kaynaklı olarak da spermler zarar görmez.

Sonuçlar; varikosel sorunu yaşayan erkeklerin yaklaşık olarak % 80’lik kısmının sperm ile alakalı yapılan tetkiklerinin sonucunda yapılan tedavi de olumlu sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca gebelik ile alakalı olan oranlarda da % 30 civarında olumlu sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Yapılan tetkiklerin sonucunda koyulan tanı ile iyileşme süreci ve tedavi planlaması en doğru şekilde yapılır.  Ayrıca bu sistem sayesinde erken tanı koyma şansı da bulunur. Erken tanı hastalıklara daha hızlı ve kolay müdahale etme şansı verir. Bu sayede daha hızlı bir tedavi süreci işler. Varikosel cerrahi tedavi işlemleri de bu tanı yöntemi ile belirlenir.  Cerrahi işlemlerde mikroskopik varikoselektomi yöntemi kullanılır. mikroskopik varikoselektomi yöntemi ile ortaya çıkan gebelik durumlarında yüzdelik oranı oldukça yüksektir. Diğer yöntemlerde ise gebelik oranı şansı düşüktür. Tedavi süresince doktor ile koordineli şekilde ilerlemek fayda sağlar.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Harun15.01.2017

Merhaba Hocam, ultrasonda testisin sol epididim kuyruğunda nodüler kitle (10mm) tespit edildi.
Doktorum Skrotal MR istedi. Bu ne anlama geliyor ve ciddi bir şey mi?
Yardımcı olursanız sevinirim tşkler.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Harun bey merhaba,


Çıkan test sonuçları ve raporlar dahilinde yorumunun tam anlamı ile yapılmasını yine uzmanınız yapmalıdır. Çünkü raporların ve sonuçların diğer detaylarını da görmem gerekir. Bu anlamda uzmanınıza güvenmenizi tavsiye ederim.


Sağlıklı günler.

Soru ekle

Sorunuz: