Penil Doppler Ultrasonografi Çekimi Nasıl Yapılır ve Detayları Nelerdir?

Penil renkli doppler ultrasonografi çekim işlemi erkelerde var olan sertleşme sorunu ile alakalı olan tüm detayların ortaya çıkarılması amacı ile kullanılmakta olan bir yöntemdir.

Penil Renkli Doppler Ultrasonografi Nedir ve Neden Çekilir?

Penil renkli doppler ultrasonografi erkeklerde meydana gelen sertleşme sorunu ile alakalı olan detaylar için kullanılır. Meydana çıkan detaylar sonrası tedavi ile alakalı olan planlama yapılır. Erkelerde cinsel anlamdaki uyarılar karşısında sertleşme ile alakalı fonksiyonlar birçok mekanizmanın beraber çalışması ile meydana gelmektedir.

Zihinsel ve psişik mediatörler ile penise gelecek damarlarda genişleme yapılır ve penis içinde bulunan süngerimsi dokular tamamı kan ile dolar. Bu şekilde de penisin hacminde artış gözlemlenir ve sertleşme oluşur. Penise gelmiş kan seviyesinin kaçmaması içinde erkekte bulunan toplardamarlar kasılmalar oluşur. Bu sayede tıkanma oluşur ve kanın geri şekilde kaçması önlenir ve sertleşmenin devamlılığı sağlanır.

Psişik sebepler, penise gelmekte olan damarların etkilere vermiş olduğu kesin cevaplar ve toplardamarların tıkama özellikleri başarılı olan ereksi yon için mutlaka oluşmalıdır. Penim renkli doppler ultrasonografi uygulaması üroloji uzmanının gerek gördüğü durumlarda yapılmaktadır. Yapılacak uygulama nasıl yapılır, erkeğin penisine Papaverin isimli bir ilaç verilir ve bu şekilde ereksiyon olunması sağlanır. Penisin sertleşmesi ile alakalı sorunlara birçok neden sebep olabilir. Penisin damarlarında bulunan tıkanıklıklar ve benze durumlar bu etkenlerden sadece birkaç tanesidir.

Penil doppler ultrason işlemi ile ereksiyon sıkıntısı yaşayan erkeklerde ve penis damarlarında sorun erkeklerde belli başlı incelemeler yapılır. Penil renkli doppler uygulamasının üroloji uzmanı tarafından istenmesinde başka sebeplerde bulunabilmektedir.

Erkek penisinin ereksiyon durumundayken eğrilik oluşması bunlardan sadece bir tanesidir. Ayriyeten peniste oluşan travma, zedelenme, darbe ve yırtılma ile alakalı sorunlarda da doppler istenmektedir.

Penil Doppler Ultrason Nasıl Yapılır?

Doppler incelemesi sonucunda psişik yollar ile salınacak ve damarların genişlemesini sağlayarak kan akışının arttıracak  ilaçlar direk olarak penise enjekte edilir. Enjekte işlemleri ince uçlu iğnelerin yardımı ile yapılmaktadır. İğneler görünüşte psikolojik açıdan etkiler yaratsa da acı vermeyecektir. Papaverin adı ile bilinen bu ilaç penis damarlarının vereceği tepkiler dikkate alınarak beş dakika aralıklı olarak 20 dakika boyunca ve sonrasındaki 1 saat boyunca izlenmektedir. İzlenim sonucunda toplardamarlarda kaçak var mı, atardamarlarda yetersizlik var mı, psişik mi yoksa başka sorun mu mevcut ile alakalı olan bilgiler elde edilir.

Elde edilen rapor ile ürologa gidilir ve gerekli olan tedavi için planlama yapılır. Ayrıca penisin yüzeyine jel sürülür. Jel ultrasonun prob çubuğu ile vücut arasında duvar görevini görmektedir. Prob çubuğu ile penisin damarlarının değerlendirme işlemleri yapılır. Çıkan sonuçlar ürologa götürülür. Yapılacak tüm uygulamalar hastada herhangi bir ağrı oluşturmaz. Sadece verilecek olan ilaç penis içinde hafif düzeyde yanmaya sebep olabilmektedir. Yapılan işlem erkek hastaya herhangi bir zarar vermez. Ayrıca cinsel yaşamını da etkilemeyecektir.

Bu uygulama 1980 yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün değişerek sistem uygulaması yapılır. Yapılacak olan tüm çekim işlemleri ve sonrasında ayarlanacak tedavi planlaması uzman olan ürologlar tarafından yapılmalıdır.

Konusunda uzman olan ürologlardan yardım almak tedavi sürecinin başarılı şekilde geçmesine olanak sağlar.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun



1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...