Renkli Doppler Ultrason Nedir, Neden ve Nasıl Uygulanır, Fiyatları Nedir?

Renkli Doppler görüntüleme yöntemi bütün yönleri ile yazı içerisinde ele alınmıştır. Yazı içerisinde doppler ultrasonografinin nasıl yapıldığı, neden yapıldığı ve nerelerde yapıldığı hakkında bilgi verilmiştir.

Ultrasonografi

Kulağınızın işitemediği yüksek frekanslı seslerin iç organlarınıza gönderilerek izlenme yöntemine ultrasonografi denir. İç organlarınıza gönderilen sesler, doku ve organlar arasındaki noktalardan geri yansır, geri yansıyan ses dalgaları ise ultrasonografi cihazı yüzeyinde görüntü oluşturur.

Ultrasonografi cihazı parçaları organlar üzerinde gezdirelerek ses dalgaları oluşturulmaktadır. Ses dalgalarının organlar üzerinde geri dönmesi ile görüntüleme gerçekleştirilir. Ultrasonografi işlemi ağrısız ve oldukça kolay bir işlemdir. Ultrasonografi yöntemi ile iç organların ne durumda olduğu ve hastalıklar teşhis edilmektedir.

Gebeler için renkli doppler ultrasonografi kullanılırken, erkeklerin cinsel organlarında oluşan sağlık sorunları için penil renkli ultrason çekilir.

Penil Renkli Doppler Ultrason nedir?

Penisi besleyen atardamarların yeterliliği için kullanılmaktadır. Penise giden atardamarların çapı, hızı, büyüklüğü ve hacmini ölçmektedir.

Erektil Disfonksiyon (sertleşme) ve impotans (iktidarsızlık) gibi sağlık problemlerinin teşhis edilmesi için penil renkli ultrason kullanılmaktadır.

Renkli Doppler Ultrasonografi

Ultrasonografi yönteminin renkli olması damarların içerisinde bulunan kanın renkler ile kodlanmasıdır. Hastalıkların teşhisinde kullanılan doppler ultrason özellikle gebelerde kontrol testleri için yapılır.

Görüntüleme cihazı oluşturduğu ses dalgaları ile kan damarları içerisinde bulunan kan hücrelerine çarpıp geri dönmesi esnasında oluşturduğu dalga boylarının arasındaki farklar ile görüntüler oluşturulmaktadır. Görüntüleme yönteminde organların görüntülenmesi yanı sıra kan damarlarının çapı, kanın akış yönü ve kanın akış hızı bulunmaktadır.

Doppler Ultrason nerelerde kullanılır?

  • Karotis damar hastalıklarında,
  • Bacak damarlarının hastalıkları için,
  • Kol damar hastalarında,
  • Anevrizmalar,
  • Varis ve gebelik testleri için kullanılmaktadır

Renkli Doppler Ultrason neden yapılır?

Görüntüleme yöntemi ile görüntüleme özellikle gebelik testleri için kullanılmaktadır. Renkli Doppler yönteminde damarların durumu incelenebildiği için anne karnı içerisinde bulunan bebeğin kordon damarı incelenir. Kordon damarları yanı sıra rahim, beyin ve kalp damarları çeşitli şekillerde incelenmektedir.

Kordon damarlarının incelenmesi ile bebeğin sağlığı farklı yönlerden dolayı incelenmektedir. Yüksek tansiyon hastaları, kalp ritim bozukluluğu ve anomali bulunması durumunda renkli görüntüleme yöntemine başvurulmaktadır.

Gebeler için ultrasonografi ne zaman yapılır?

Gebelik testleri için renkli görüntüleme yöntemi için belirli bir aralık bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra gebeliğin ilk aylarında kordon bağında hareketlilik bulunmadığı için pek tavsiye edilmez. Gebelik testleri için gebeliğin orta aylarında ultrason çekilir.

Doppler Ultrasonografi işlemine nasıl hazırlanılır?

Ultrason yöntemi ile organların incelenmesi için pek fazla ön hazırlık gerekmemektedir. Ses dalgaları barsak gazlarının içerisinden geçemediği için bir gün önceden aç kalınması yeterlidir.x

Öncelikle işlem hakkında size önceden bilgi verilmektedir. Bilgi eşliğinde görüntülenmesi gereken bölgelerinize alerjik madde içermeyen jel sürülmektedir. Ultrasonografi cihazının probu ise jel sürülen bölgelerinizin üzerinde gezdirilmektedir. Ultrason cihazı organlarınızın üzerinde gezdirildiği esnada yüksek sesler oluşturmaktadır. Bu seslerin eşliğinde organlarınız, damarlarınız veya uzuvlarınız görüntüleri çekilir.

Ultrason nerede çekilir

  • Devlet hastaneleri,
  • Özel hastaneler,
  • Eğitim ve araştırma hastaneleri,
  • Görüntüleme merkezlerinde ultrasonografi yöntemi ile incelemeler yapılmaktadır.

Ultrason fiyatları

Görüntüleme yöntemi farklı yerlerde uygulandığı için kurumların fiyat politikasına göre değişiklik göstermektedir. Doppler ultrason yöntemi fiyatı görüntüleme merkezlerinde 200 ile 650 TL arasında değişiklik gösterebilir. Özel hastanelerde görüntüleme yönteminin fiyatı ise 150 ile 500 TL arasında farklılık gösterebilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...