Hangi Devlet Hastanelerinde Renkli Ultrason Çekilir

Renkli ultrason modern teşhis yöntemlerinde kullanılan en etkili görüntüleme araçlarından bir tanesidir. Birçok hastalığın teşhis edilmesinde aktif olarak kullanılır.

Renkli Ultrason

resim-1537

Renkli ultrason veya renkli doppler pek çok hastalık teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Diğer yandan renkli doppler gebelik testleri içersinde de olan bir işlemdir.

Ultrason cihazları ses dalgaları kullanılarak çalışan cihazlardır. Ekranda görülen damarlardaki kanın akış yönü farklı renklerle görülür ve aynı zamanda da kalp atımına benzer sesler işitilir. Renkli doppler ultrason gebelik testleri içerisinde en çok kullanılan görüntüleme yöntemidir. Bebeğin kordonundaki damarlar rahatlıkla incelenebilir. Rahim damarları,beyin damarları, kalp damarları hakkında bilgi sahibi olunabilir. Renkli ultrason gebeliğin ilk aylarında damarlar gelişmediği için yapılmaz.

Ancak gebeliğin ortalarında veya ilerleyen haftalarında şayet şüphelenilen bir durum varsa yapılır. Özellikle rahim içerisinde gelişme geriliği şüphesi olan bebeklerde, anomali durumları tespitlerinde, kalp ritm bozukluklarında yapılır. Renkli doppler eğitim ve araştırma hastaneleri başta olmak üzere tüm devlet ve özel hastanesinde yapılır. Bununla beraber görüntüleme merkezlerinde de bu hizmet gerçekleştirilir. Devlet hastanesinde SGK çalışanlarına ve yakınlarına işlem ücretsizdir. Renkli ultrason gebelik dışında kadında veya erkekte görülen hastalıklarda da kullanılır. Mesela damar hastalıklarında, bacak damarları rahatsızlıklarında, kol damar hastalıklarında, varislerde kullanım yaygındır. Erkeklerde de sertleşme ve iktidarsızlık problemlerinin sebep araştırılmalarında kullanılır.

Renkli ultrason çekimi öncesinde ses dalgaları bağırsak gazlarından geçemediği için bir gün önceden aç kalınması yeterlidir.

Renkli Ultrason Çekimi Nasıl Yapılır

Çekilecek bölgeye herhangi bir alerjik madde içermeyen jel sürülür. Ve cihaz bu bölge üzerinde gezdirilir. Bu gezdirilme sırasında yüksek sesler oluşur. İşte bu seslerle birlikte damarlar ve uzuvların görüntüleri çekilir. Renkli ultrasonlarda bebeğin kalp hızı değerlendirilmesi yapılmaktadır. Beyin damarlarında kalp damarlarında herhangi bir anormallik olup olmadığı saptama durumlarında etkili olan bu yöntem, her gebelikte yapılan bir işlem olmadığı da belirtilmelidir. Diğer yandan işlemin riskli bir yanının olduğu da kanıtlanmamıştır.

Gebelikte 11.haftadan itibaren 38.haftaya kadar olan süre diliminde gerekli görünen her durumda ultrason çekilebilir. Ultrason işlemi ağrısız hızlı ve kolay bir işlemdir. Sonrasında günlük hayata dönmede hiçbir problem yaşanmaz. Yan etkileri yoktur. Ultrason çekimlerinde, derindeki olan damarların değerlendirilmesi güç olur, aynı şekilde küçük olan damarlarında görüntülenmesi net olmadığından sonuç etkiler, eğer kireçlenme varsa bu da görüntüyü olumsuz etkileyen durumlardandır.

Doppler incelemelerinin bebek üzerinde zararlı bir etkisi olup olmadığı özellikle anne adayları için tedirgin edici bir durum olmakla beraber yapılan çalışmalar doğrultusunda kaliteli bir doppler cihazı ve tecrübeli bir kişi tarafından yapılan tüm işlemler bebek üzerinde olağan bir zararı olmadığı nettir. Bu görüntülemeler yaklaşık 30 dakika sürer. Detaylı şekilde uygulamayı yapacak olan doktor bütün işlemi hastaya anlatır, ne gibi sorunların ortaya çıkabileceğine dair bilgiler verir. Detaylı olarak bu çekimleri yapan devlet hastaneleri vardır.

Özel hastanelerde yere ve bulunduğu merkeze göre fiyat farkı mevcuttur. Fiyatlar belli aralıklarla değişim gösterir. SGK lı olanla olmayan arasında kesinlikle bir fark oluşturulur. Bu işlem için ciddi bir araştırma yapılmalıdır.

İstanbul’da Çekim Yapan Hastaneler

İstanbul’daki devlet hastaneleri arasında, İstanbul Kartal Eğitim Ve Araştırma, İstanbul Bayrampaşa Devlet, İstanbul Beykoz Hastanesi, İstanbul Bakırköy Sadi Konuk Eğitim Ve Araştırma, Bağcılar Eğitim Araştırma, İstanbul Lütfi Kırdar Kartal Eğitim Araştırma, Erenköy Ruh Ve Sinir, İstanbul Haseki Eğitim Ve Araştırmada renkli ultrason çekimleri yapan hastanelerdendir.

İzmir’de Çekim Yapan Hastaneler

İzmir’deki devlet hastaneleri arasında, İzmir Alper Çizgenakat Çeşme Devlet Hastanesi ,İzmir Bayındır Devlet Hastanesi, İzmir Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi, İzmir M.Enver Şenerdem Torbalı Devlet Hastanesi, İzmir Selçuk Devlet Hastanesi, İzmir Tepecik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi , İzmir Urla Devlet Hastanesi Bergama Devlet Hastanesi , Dikili Devlet Hastanesi Foça Devlet Hastanesi renkli ultrason çekimleri yapan hastanelerdendir.

Ankara’da Çekim Yapan Hastaneler

Ankara’da da birbirinden farklı özel ve devlet hastanelerinde de renkli ultrason çekimleri yapılmaktadır.

Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi, Adres : Çetin Emeç Bulvarı 1332 cad.no:15 Öveçler /ANKARA, Telefon: 03124738855 / 05558264674

Devlet hastanesi olarak Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanesi tercih edilebilir. Etimesgut Devlet Hastanesi de ayrıntılı ultrason çekim merkezleri arasındadır. Devlet hastanesi olarak 29 Mayıs Devlet Hastanesi de bu konuda hizmet veren yerlerden biridir. Etlik ’de bulunan Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de detaylı ultrason çekimi gerçekleştirilebilir. Günümüzde en çok tercih edilen görüntüleme tekniği olan ayrıntılı ultrason, Ankara’nın her hastanesinde çekilebilmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...