Pet Bt Çekimi Detayları Nasıl İşler, Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Pet Bt çekimi için yapılması gerekli olan tüm hazırlıklar ve detaylar uzman tarafından kişilere söylenir. Bunlara dikkat etmek oldukça önemlidir.

Pet Bt Nedir Nasıl Çekilir?

resim-1024Pet Bt çekimi onkolojik hastalıkların teşhisinin koyulmasında, evrelenmesinde, izlenmesinde ve tedavi edilmesinde kullanılır. Kişinin vücudunun metabolik ve yapısal durumları ile alakalı bilgi verir ve görüntüleme yapar.2 tane farklı olan ünitenin birleşmesinden oluşan bir cihazdır. Bu cihazlar ile yapılan Pet Bt testi ile metabolizma ve hücrelerin fonksiyonları ile alakalı bilgi alınır.

Belli başlı hastalıkları sonucu oluşan metabolik farklılıklar meydana gelmeden önce hastalığın yaratmış olduğu farklılıklar konusunda erken dönemde doğru olan tanının koyulmasını sağlar. Pet Bt cihazı sayesinde insan vücudunun tüm kolay bir şekilde taranabilir. Bu sayede tedavi aşamasında da Pet Bt tetkiki ile başarılı sonuçlar elde edilir. Pet Bt taraması nasıl yapılır,

İlk olarak hastaların geçmiş dönem ve şimdiki dönem değerlendirmesi yapılır. Elde edilen sonuçların ışığında hastaya çekim için gerekli zaman ayarlanır. Hasta görüntüleme odasına alınır ve burada deneyimli olan personel tarafından yönlendirilir. Kan şekeri ölçümleri sonucunun değerlendirilmesinden sonra kontrast madde verilmektedir. Bu madde radyasyon içerse de kişiye zarar verecek olan boyutlarda değildir. Damar yolundan ilaçlı maddenin verilmesinden sonrası kişi 1 saat boyunca hareket etmeden yatar.

Ortamın sessiz olması da bu aşamada önemli bir detaydır. Radyoaktif maddenin vücutta dağılmasından sonra çekim başlar. Yaklaşık olarak 30 dakika içinde çekim tamamlanır. Sonuçlar ise birkaç içinde çıkar.

Pet Bt Çekimi Öncesi ve Sonrası

 • Tetkik yaptırmadan önce hastanın 6 saat açlığı olması gerekir.
 • Çekime gelmeden önce spor yapılmamalıdır.
 • Randevu öncesinde hastanın bol miktarda su içmesi gerekir. Bu suyun tatlandırılmış olmaması önemlidir.
 • Radyasyon verilimi yapılacağı için görüntülemeye hamile olan kişiler ile ya da çocuklar ile gelmemek gerekir.
 • Görüntüleme günü kişilerin üstüne rahat olan kıyafetler tercih etmesi ve metal olan her türlü eşyaları çıkartması gerekir.
 • Şeker hastası olan kişilerin 4 saat önce ilaçlarını alması ve hafif düzeyde yemek yemesi uzman tarafından söylenir.
 • İşlemlerin tamamında konuşmamak gerekir. Bundan kaynaklı soruların ve detayların öncesinde sorulması en doğru olanıdır.
 • Uygulama başlamadan önce mesanenin boşaltılması istenir.
 • Uygulama en fazla 30 dakika içinde tamamlanır.
 • Uygulamanın bitmesi ile hasta normal yaşamına kolay bir şekilde dönebilmektedir.
 • Tarama esnasında tüm dünyada kullanılan ve tıbbi anlamda kabul görmüş olan düşük dozlarda radyoaktif madde kullanılır. Bu maddenin yan etki oluşturması bireysel anlamda farklılık gösterir. Genelde alerjen durum oluşturmaz. Alerjisi olan kişilerde anında müdahale edilir ve gerekli tedbirlerin hepsi alınır.
 • Yapılan olan görüntülemenin öncesinde ve sonrasında aksi bir durum olmadıkça hastanın hastanede yatması gerekmez. Zaten tüm detaylar bittikten sonra normal yaşama kolay ve hızlı şekilde dönülür.
 • Radyasyon dozu ve Bt kaynaklı olan radyasyon uluslararası atom enerjilerinin kabul etmiş olduğu sınırlardadır.
 • Gerekli detayların bitmesinden ve taburcu olunduktan sonra hamileler ve çocuklar ile bir araya 6 saat boyunca gelmemek gerekir. Küçük çocuğu olan kadınların bu süreçte bir kişiden yardım alması tavsiye edilir. Mutlaka bir araya gelinecekse de 1 metreden yakın bir mesafede bulunmamak önemlidir.
 • Emziren anne adaylarının doktorun söylediği zamana kadar süt vermesi lazımdır.
 • Radyasyonun kolay bir şekilde atılması için mutlaka bol miktarda su içilmesi gerekmektedir. Bu sayede böbreklerden atılma işlemleri daha kolay ve hızlı gerçekleşir.
 • İlaçların kullanımı ve kontrollerin aksatılmaması tedavi açısından önemli ve gereklidir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...