Testis Ultrasonu Çekimleri Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilir?

Testis ultrasonu uzmanın ofisinde ya da hastanelerin radyoloji bölümlerinde yapılabilir.Testis ultrasonu için bacakların açık bir şekilde olması gerekir. Ayrıca hastanın sır üstü yatması da önemlidir.

Testis Ultrasonu Nasıl Çekilir Aşamaları Nedir?

resim-1756

Testis ultrasonu çekimleri için ön hazırlık gerektirmez. Uygulama öncesinde açlık, diyet ile sınırlama ve mesane bölgesinin dolu olmasına gerek duyulmaz. Kendinizin kullandığı bir ilaç mevcutsa bunu öncesinde uzmanınız ile konuşmanız gerekir. Testis ultrasonu uygulaması sırasında kullanılan ilaçlar konusunda uzman detay verecektir. Testisin bölgesinden yapılacak uygulama genelde ayakta yapılan işlemlerden meydana gelir.

Bu uygulama uzmanın ofisinde ya da hastanelerin radyoloji bölümlerinde yapılacaktır. Uygulama öncesinde hastaya hastanede kullanılan önlüklerden verilir ve giymesi istenir. Hasta için topikal uyuşturucular, anestezi ve sakinleştirici uygulanmamaktadır. Testis ultrasonu için bacakların açık bir şekilde olması gerekir. Ayrıca hastanın sır üstü yatması da önemlidir. En doğru uygulamayı yapmak adına skrotum hafif yükseltilmesi gerekir.

Bunu sağlamak adına uzman skrotum alt kısmına havlu desteği yapabilir. Bazı uzmanlarda bacakların üst kısımlarına geniş olan bant şeritleri koyabilmektedir. İşlem esnasında teknisyen olarak görev yapan kişi testis bölgesine ılık olan ve su bazlı bir jel uygular. Jel sayesinde transdüser hastanın vücudunda daha kolay şekilde kayar. Testis uygulamasında bu jel ses dalgalarının kolay şekilde iletilmesini sağlar.

Transdüser skrotumun üstünde ileri geri şekilde hareket ettirilir. İleri geri hareket esnasında hasta bu bölgede basınç hissedebilir. Özellikle anormallik olan bölgelere basınç uygulandığı zaman huzursuzluklar hissedilir.

Uygulama yapan kişi transdüseri hasta vücuduna farklı açılardan uygular. Uygulamaların tamamı bittikten sonra vücutta sürülen jel silinir.

Sonuçları

Testis uygulaması tamamlandığında normal yaşama dönülebilir ve gerekli olan diyetinize de dönebilirsiniz.  Testis işlemlerinden sonra iyileşme ile alakalı olarak belli bir süreç gerekmemektedir. Testis ultrasonu uygulaması hasta olan kişileri kesinlikle risk altına sokmayacaktır. İşlem esnasında radyasyona maruz kalmadığınız sürece spermlerde zarar görmez. Bu işlemler ile elde edilecek  tüm görüntü ve veriler radyologlar tarafından gözlemlenip analiz edilir. Bu gözlemleme sonucunda ayrıntı şekilde hazırlanan raporlar uzmana gönderilir. Testislerden yapılacak ultrasonlarda anormal şekilde veriler mevcutsa aşağıda bulunan detaylara işaret ediyor olabilir.

  • Testiste bulunan torsiyon, bükülmüş spermatik kord sebebiyle testise giden kan akışı sınırlamaktadır.
  • Testislerde meydana gelmiş enfeksiyon
  • Testislerdeki tümör, tehlikelere işaret edebilir.
  • Varikosel, testislerde spermatik kordda büyümüş olan venler
  • Spermatosel: testislerin kanal kısımlarında gelişecek içi sıvı dolu kist
  • Hidrosel: testislerin etrafında mevcut olan benign sıvı toplanması

İşlemlerin uygulanması sonucunda raporlarda uman tümör tanımlaması yaparsa hasta için ileri düzeyde araştırma tetkikleri ile inceleme yapılmasını ister. Testislerde var olan tümör sonucunda genelde radikal inguinal orşiektomi adı verilen cerrahi uygulama kanserin teşhisinin koyulması adına uygulanan standart bir işlemdir. İşlemin uygulanmasında kasıktan bir kesi açılır.

Bu keşiden etkilenmiş olan testis çıkartılır. Bu testisten doku örneği alımı yapılır ve kanser teşhisi doğrulamak için incelemeler yapılır. Yapılacak olan incelemeler uzmanlar tarafından yapılmalı ve en doğru teşhis koyulmalıdır. Konulan teşhis sonucunda gerekli olan en doğru tedavi planlaması yapılması gerekir. Tedavi aşaması hasta için oldukça önemlidir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...