Bağırsak Filminin Asıl Çekilme Amaçları Nedir, Çekimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bağırsak filmi ince ya da kalın fark etmeksizin belli detaylar eşliğinde çekilir. Bu detayların tamamı doktor tarafından en ince ayrıntısına kadar anlatılır.

resim-938

Bağırsak Filmi Nasıl Çekilir

Kalın bağırsak filmi nasıl çekilir ya da ince bağırsak filmi nasıl çekilir, lavman yardımı ile verilen ilaçlı madde sayesinde ya da baryumlu ilaç sayesinde yapılır. Makattan verilecek olan ilaçlı madde ve hava ile bağırsak röntgeni işlemi yapılır. Yapılacak olan tetkiklerin öncesinde hastanın hazırlık yapması gerekmektedir. Doktor ilaçlı bağırsak filmi nasıl çekilir konusunda hastasına detaylı ve net bilgiler aktarır. İnce ya da kalın bağırsakta çekilecek olan film adına verilmektedir. Bağırsağın tomografisi için hastaların 3 gün önceden gaz yapan yiyeceklerden ve sıvılardan uzak durmaya başlaması gerekir.

Tetkik yapılmadan bir gece önce yemek yeme olayı kesilmelidir. Çünkü tetkik esnasında hastanın aç olması gerekir. Yapılan olan uygulama öncesinde bağırsak içinin temiz olması önemlidir. Bunun için hastaya müshil ya da lavman uygulaması yapılır. Temizleme işlemlerinin tam olmaması ile kalın ve ince bağırsakta çekimin yapılmamasını sağlar. Kalın ve ince bağırsakların duvar kısmında var olan dışkı bağırsak röntgeni görüntüsü alınmamasına sebep olur. Bağırsak tomografisi veya emarı incelemeleri radyoloji teknisyeni ya da doktor tarafından yapılır.  İnce veya kalın bağırsak filmi çekimi için hastanın makat kısmına yerleştirilmiş olan tüp yardımı ile kontrast madde verilmesi yapılır. Nasıl çekilir ve nasıl devam edilir, kontrast madde sonrası hava verilir.

Sonra hastanın etrafında nasıl döneceği konusunda doktor bilgi verir. Bu işlem hava ile ilacın etkileşimi açısından önemlidir. Kalın ve ince bağırsaktaki sorunların bulunması adına farklı pozisyonlarda filmi çekilir. İnce ve kalın bağırsaktaki sorunlar için verilen ilaç bazı kişilerde ağrıya ya da sızıya sebep olabilir ama çoğu hastada bu durum oluşmadan çekilir. Uygulama hemen hemen yarım saat içinde tamamlanır. Çekimin bitmesi ile hasta hemen tuvalete gönderilir. Öncesin alınacak ilaçlar ve hazırlıklar adına bilgilendirme yapılır.

Çekilecek Olan Filmin Amaçları Nelerdir?

Yapılan uygulama ve görüntüleme sayesinde bağırsaklarda, mide bölgesinde ve yakın olan organlarda olan sorunlar kolay bir şekilde görüntülenir. Damarlar ve organların tamamı detaylı şekilde görüntülenir. Bu sayede radyologlar ya da doktorlar tarafından sorunlar anında yorumlanmaktadır. Bağırsak ile alakalı olarak yapılan görüntülemede özellikle kanserli olan dokular kolay şekilde fark edilir. Kanserli dokuların fark edilmesi erken teşhis konusunda ve tedavi konusunda olanak sağlar.

Tedavi planlaması erken dönemde yapılan hastalıklarda başarı oranı daha yüksektir. Bu anlamda şikâyeti bulunan ve belli başlı belirtiler yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurması çok önemlidir. Genelde bağırsak ile alakalı olan kanser durumlarının erken evrede fark edilmesi zordur ama bu uygulama erken dönemde fark edilme olasılığı en üst düzeydedir. Bundan kaynaklı olarak da 50 yaşından itibaren kişilerin belli aralıklar ile kontrol yaptırması oldukça uygundur. Genel sağlık kontrollerinde aksatılmadan yapılması gereken tetkikler içinde yer almaktadır.

İstenen röntgen filmi hemen çekilmeli sonucuna göre diğer tetkiklerde yapılmalıdır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 3,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...