Mideden Biyopsi Neden Alınır?

Mideden doku örneği alınarak laboratuvar ortamında incelenmesiyle birlikte hastanın şikayetlerine neden olan hastalık tanısı konulmasının aşamaları, sonrası ve sonuçları.

Mide Biyopsisinin Amacı

resim

Endoskopi

Mide dokusu birçok amaçla istenmekte olup, hastanın şikayetlerine neden olan hastalıkların tanısını koyabilmek için yapılmaktadır. Endoskopi yöntemiyle yapılmakta olup hastanın mide dokusu alınarak mikroskop altında incelenmesiyle birlikte tanı konulmaktadır. Testin amaçları arasında doku örneği alınacak ve bakterilerin ya da kanserli hücrelerin varlığını anlayabilmek için doktor tarafından gerek görüldüğünde istenmektedir. Ayrıca şu sebeplerden dolayı da yapılmaktadır:

 • Bakterilerin ne yoğunlukta olduğunu anlamak;
 • Karın ağrısının sebebini bulmak;
 • Sindirim problemlerinin kaynağı;
 • İştahsızlık;
 • Mide kanseri.

Bitmek bilmeyen mide ağrıları, kusma gibi nedenlerin dışında şişkinlik gibi rahatsızlıkları olanların doktor muayenesi sonrasında tanıyı koyabilmek için mide dokusundan parça alınarak inceleme yapılmaktadır. Mide kanserinin var olup olmadığını ya da doktorun ülserden şüphelendiğini derecesini belirlemek amacıyla yapılmaktadır.

Kişilerde iştahsızlığın olmasıyla birlikte beklenmeyen bir kilo kaybının yaşanması halinde de istenmektedir.

Yapım Aşamaları

Hastaya uygulanacak olan endoskopi yöntemiyle alınmaktadır. Bazen hastaların ağrısı ya da kusması olması durumunda neden kaynaklandığını anlayabilmek içinde yapılmaktadır. Bu durum sıklıkla kişilerin yaşadığı bir problemdir. Özel hastanelerde ya da SGK kurumlarında gerçekleştirilmektedir. Birçok hastanede yapılmakta olup SGK güvencesi bulunmaması durumunda ise ücretini hastanın ödemesi gerekmektedir.

Öncesi

Endoskopi öncesinde hastaların hazırlık yapması gerekmektedir. En az hastanın 8 saat boyunca aç kalması önemli olacaktır. Şayet aç kalmaması durumunda mide dokusu tam olarak incelenmeyecek, mide gazı olması durumunda gerçek sonuçlara ulaşamayacaktır. Herhangi bir şey yememesi gibi içmemesi de gerekmektedir. Boş mideye uygulanmaktadır. Hastanın vücudunda herhangi bir aksesuar bulunmamalı ve rahat kıyafetler giyinmesi gerekmektedir. Daha öncesinde kullanmakta olduğunuz ilaçlarınızı almamalısınız. Doktorunuza bu konuda bilgi vermeli, ayrıca kan sulandırıcı ilaçların 24 saat öncesinde kesilmesi gerekmektedir.

Aşamaları

Hasta aç olmalı ve söylenen saatte hastanede olması gerekmektedir. Bu işlem genel anestezi altında ya da lokal olarak uygulanan anestezi ile gerçekleştirilecektir. Tamamen ağrısız ve acısız bir yöntem olmaktadır. Hastanın özel bir sedyeye yan yatırılması sonucunda lokal olarak uyuşturma işlemi için ağzına birkaç defa uyuşturucu sprey sıkılacaktır. Bu sayede herhangi bir şey hissetmeyeceksiniz. Genel anestezi altında yapılacağı zaman damar yolu açılarak, anestezi verilecektir. Hastanın uyuşturulması sonrasında şu işlemler yapılmaya başlanır:

 • Özel bir ağızlığın ağza takılması;
 • İnce ve ucunda kamera olan hortumun ağızlıktan içeri sokularak mideye ulaşacaktır;
 • Mide dokusu ve on iki parmak bağırsağı incelenmeye başlanacaktır;
 • Doktorun sorunlu gördüğü bölümden çok küçük miktarda bir parça alarak işlemi sonlandıracaktır.

İşlem ortalama 5 ile 15 dakika arasında değişiklik sürelerde gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi altında gerçekleşmesi durumunda hastanın işlem sonrasında hemen taburcu olacaktır. Genel anestezi verilmesiyle gerçekleşirse birkaç saat boyunca hastane ortamında gözlem altında kalınmalıdır. Hastadan alınan parçanın patoloji doktoru tarafından mikroskop altında inceleyecek olduğundan, laboratuvara gönderilecektir. Hastaların sadece boğaz kısmı uyuşturularak yapılması durumunda kusma isteği, öğürme gibi durumlar yaşanabilir.

Hastanın bu durumda ağzından nefes almaya çalışmaması ve burundan nefes alması gerekmektedir.

Sonrası

Hastanın boğazının uyuşturularak gerçekleştiğinde iki saat boyunca herhangi bir şey yememesi gerekmektedir. Genel anestezi altında verilmesi halindeyse 5 saat boyunca yemek ve içeceklerden uzak durmalıdır. İlk 2 gün boyunca acı, ekşi ya da midenin tahriş olmasına ve kanama yapmasına neden olacak gıdalar ve gazlı içeceklerden uzak durması gerekmektedir.

Riskleri

Yan etkileri nadiren ortaya çıkmaktadır. Tecrübeli bir hekim tarafından gerçekleştirildiğinde yan etkileri oldukça az olacaktır. Olağan dışı herhangi bir durum yaşanmasında doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir. Parça alınacak olduğundan bu parçanın damara denk gelmemesi önemlidir. Damara denk gelmemesi durumunda çok az miktarda hastalarda kanama meydana gelebilir. Bu kanama çok olması halinde mide kanaması gerçekleşebilir. Ayrıca şu riskleri de bulunmaktadır:

 • Tansiyon düşmesi;
 • Kalp atışında yavaşlama;
 • Kusma;
 • Geğirme.

İşlem esnasında yemek borusunun, midenin ya da ince bağırsağın zarar görmesi de gerçekleşebilir. Bu durum olması halinde bir miktar ağrı hissedilecektir. Birkaç gün sürecek olan ağrı sebebiyle hastanın ağrı kesici kullanması gerekmektedir.

İlk bir kaç saat boyunca hastalarda kusma isteği ve gaz nedeniyle de geğirme isteği oluşabilir.

Sonuçlar

Endoskopi yapılarak patoloji hekiminin inceleyecek olduğu doku örneğinin 7 ile 10 gün arasında sonuçları hekiminize bildirilecektir. Doktor tarafından şikayetlerinize neden olan hastalığın tanısı ise tam olarak konulmaktadır. Sonuçlar şu şekilde olabilir:

 • Enfeksiyon;
 • Hücrelerin zarar görmesi;
 • Ülser ya da gastrit;
 • Kanser.

Doktorun şikayetlerinize neden olan hastalığın neden kaynaklandığı endoskopi yöntemiyle alınan parçanın incelemesi ile mümkün olacaktır. Gerçek ve kesin sonuç vermesi nedeniyle güvenilir bir yöntem olmaktadır. Fakat bazı hastalarda doktorun şüphelenmekte olduğu hastalığın kesin tanısını koymak amacıyla başka testlerde istenebilir. Uygun olan tedaviye hekiminiz başlayacaktır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...