Panoramik Diş Röntgen Güncel Fiyatları ve Çekim Merkezleri

Panoramik diş röntgen çekimlerinde mutlaka profesyonel kurumlardan destek almanız yararınıza olacaktır.

Panoramik Diş Röntgen

Panoramik diş röntgen; tüm dişlerin, çenenin diş ve çenedeki tüm problemlerin çekilen bir filmi ile görülmesi sağlanan röntgen filmidir. Panoramik röntgen filmleri tedavi aşamasında büyük yarar sağlayıp, tedavinin daha hızlı daha eksiksiz ve soruna odaklı çalışılmasında büyük etkendir. Çene ve dişlerde gözle görülemeyecek kadar kistler oluşabildiğinden hatta hatta bunların tümöre kadar aşama kaydettiğinden panoramik röntgen bu durumlarda da artı özellikte bir işlemdir. Çene ve dişlerle ilgili bütün cerrahi müdahaleler öncesi hekimin bu röntgeni görmesi hem tedavinin gidişatı açısından hem de operasyonun başarılı sonuçlanması açısından etkili olacaktır.

Ağız içi ağız dışı olmak üzere çekilen bu röntgenlerde; ağız dışından çekilen röntgenlerde film ağız dışına yerleştirilip aynı şekilde ağız içi çekilen röntgenlerde de film ağız içine yerleştirilip işlem tamamlanır. Ağız içi çekimler dahilinde diş ve dokular izlenebilirken; ağız dışı çekimlerde ise çene kemikleri ve etrafındaki geniş alan üzerine tetkik sağlanabilir. Diş röntgeni cihazı kullanımı hamilelik esnasında kontrollü kullanılması adına herhangi bir zarar bulgusu tespit edilmemiştir. Aksine alınan lokal anestezi ile hasta daha az stres olacaktır.

Panoramik Diş Röntgen Çekim Merkezleri

Kullanılan anestezilerde üretici firmanın uyarıları doğrultusunda hareket edilmesi her zaman için bir numaralı önceliktir. Ancak diş hekimliğinde kullanılan röntgen cihazları radyasyon içerikli olduğundan mümkünse doğum sonrasına ertelenmesinde yarar vardır. X ışınlarının bebeğe zarar verme olasılığı her zaman için önemsenmelidir. Eğer gereklilik durumu çok fazla ise genelde röntgen çekim tercihleri anne adayının ikinci trimester yani 3.aydan sonra ki döneminde çekilir. Bu dönem röntgen cihazının yaydığı ışınlar açısından daha zararsızdır. Panoramik diş röntgenleri çekim merkezlerine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Zira bu tetkik profesyonel bir ekip tarafından hastaya uygulanan bir durumdur. Bu merkezlerden birisi Radyotom-Radyomar dır. Levent-Fındıkzade ve Bakırköy şubelerinde bu işlem profesyonelce uygulanmaktadır. Ankara da bulunan Perladent Ağız ve Diş Kliniği de bu röntgenin cihazları doğrultusunda gerçekleştiren yerler arasındadır. Yine Çankaya-Ankara da bulunan Miaden Ağız ve Diş Sağlığı bu konuda yardımcı olabilecek niteliktedir. Kullanılan morita görüntüleme cihazları sağlanacak teşhis ve tedavilerde büyük kolaylıktır.

Morita radyoloji cihazları ile aynı zamanda merkezlerde ürünün kalitesi ve kalıcılığı sebebi ile iyi bir hizmet almış olacaktır. Morita cihazları tam bir teknoloji ürünü olup radyoloji alanında adeta bir robottur. İlk hedefi hastanın kemik yoğunluğu ölçümüdür.

Özellikle tercih edilecek morita cihazları sayesinde teşhis ve tanıda detay artırılmasın da büyük etkisi olduğu, çekim süresi içerisinde yumuşak ve sert dokuların ayrıştırılması adına dengeli çekimlerin morita cihazı ile tespitinin son derece artı bir özellik olduğu vurgulanmalıdır.

Morita cihazında bir başka önemli özellikse, diş bölgesine referans ışıkları sayesinde kolayca odaklanabilmesidir. Morita digital röntgen görüntüleri ile istenilen netlikte ölçüm ve planlamalar yapılabilir.

Panoramik Diş Röntgen Fiyatları

Panoramik röntgen fiyatlarına gelince; aslında öncelikli olarak ağız ve diş sağlığı konularında teknik olarak Türk Diş Hekimleri tarafından merkezlerin özellikle sitelerinden fiyat bildirilmesi yasaklanmıştır. Diş hekimliğinde birçok tedavi çeşidi olması sebebi ile hekimin aldığı eğitim doğrultusunda ve uygulayacağı tedavi doğrultusunda kuşkusuz fiyatlar değişen bir durumdur. Diğer yandan her hekimin hastanın rahatsızlığının çerçevesinde tedavi biçimlerinden bir tanesi uygun görmesi durumu da mevcuttur. Dolayısıyla tedavi fiyatları değişkenlik gösterir. Bu noktada teknik olarak işlemin yapılacağı merkez ile birebir görüşerek ücretsiz tetkik muayeneniz sonrasında fiyat bilgilendirilmesi alınması doğru olandır.

Panoramik Röntgen Öncesi Yapılacak Hazırlıklar

Bu işlem için hastanın yapacağı özel bir hazırlık yoktur. İşlem sırasında uygulama için özel bir kurşun önlük giydirilir. Bu giysinin sebebi ise ağız yapınızın dışından vücudunuzun herhangi bir yerinden cihazdan X ışınlarına maruz kalmamak adına alınan bir önlemdir. Kullanılan bütün takılar çıkarılmalıdır. Yüz bölgesinde hiçbir metal eşya olmasına izin verilmez. Hamilelik durumu varsa kesinlikle hekim bildirilmelidir. Gerekirse işlem hamilelik sonrasına ertelenir. Bu işlem genelde ayakta uygulanan bir işlemdir.

Böylelikle hekim kafa pozisyonunuzu cihaza daha düzgün konumlandırır. Dişlerin düzgün görünmesi adına hasta ağzına ısırması için bir aparat yerleştirilir. Kafanızın sabit durması en önemli unsurdur. Cihazın işlemi 20 sn kadar sürer. Panoramik röntgen, ağrısız ve acısız bir işlemdir. Bu sebeple özellikle öğürme problemleri olanlar için fazlasıyla tercih edilen bir yöntemdir.

Panoramik Röntgenin Uygulama Alanları

Panoramik röntgen sayesinde ağız içi şeklindeki çekimlerle çürükler ve çürüklerin başlangıcı bile tespit edilebilir. Oluşan absenin hangi dişten kaynaklandığını, dişteki yapı bozukluklarını, kök kırıklıkları varsa onların varlığı, kist veya tümöre dönüş durumları tespiti, 20 yaş dişleri kontrolü bunların çene ile olan durumları -ki bazen 20 yaş dişleri ağız yapısını bozduğundan cerrahi işlem gerektirerek çıkarılması gerekir- diş köklerinin durumu, bu filmler sayesinde rahatlıkla tespit edilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...