Multiparametrik Prostat MR Çekim Aşamaları Nelerden Oluşmaktadır?

Prostat kanseri adına geliştirilen multiparametrik prostat mr desteği ile kanser türlerinde erken teşhis yapılabilme olanağı ve tedaviye katkı sağlanabilme olanağı bulunur.

Multiparametrik Prostat MR Nasıl Çekilir?

resim-1529

Prostat kanseri için geliştirilen multiparametrik prostat mr desteği ile kanser türlerinde erken teşhis yapılabilme olanağı ve tedaviye katkı sağlanabilme olanağı bulunur. Erken evrelerde prostatta kanserinin multiparametrik prostat mr rezonans ile görüntüleme yapılarak teşhis edilmesi sağlanır.

Bu sayede hastalık ile alakalı olarak en doğru tedavi planlaması olanağı var ve % 90 civarında kurtulma olanağı var. Prostat rezonans görüntüleme nasıl çekilir, manyetik rezonans ile biyopsi yapılacaksa kesinlikle görüntüle farklı bir gün içinde yapılır. Bilgisayarda özel program destekleri ile dozunun neresinden biyopsi yapılacağı ile alakalı olarak karar verilir. Hasta kişiler manyetik rezonans görüntüleme cihazına yatırılır. Sonrasında da makat bölgesinden oldukça ince bir tüp takımı yapılarak planlanan görüntüler alınır. Bilgisayar destekli olan programlar ile belli başlı koordinatlar belirlenir ve bu bölgelerden gerekli dokular alınır.

Doku alımı 12 ya da 16 adet parçadan oluşur.  Prostat manyetik rezonans görüntüleme biyopsi uygulamasında hasta olan kişiye birkaç gün boyunca antibiyotik verilir.

Rezonans görüntüleme uygulaması da hemen hemen 1 saat boyunca sürer. Diş protezi olan ve kalp pili olan kişiler dışında her hasta çekim işlemi uygulaması yaptırabilir. Görüntüleme hemen hemen her hastanede var ve nasıl çekileceği ile alakalı detaylarda uzman tarafından verilir.

Multiparametrik Prostat MR Amaçları

Multiparametrik prostat mr çekimlerinin amacı var, bunların içinde en önemlisi kanser ile alakalı erken tanı koymak ve başarılı şekilde tedavi süreci atlatmaktır.  Kanseri türünde kanda yer alan PSA düzeyi en üst seviyelere çıkar ve raporlarda var olarak çıkar. Raporda var olan kanser türü her daim biyopsi yapılarak ve çıkan sonuca göre teşhis edilir. PSA düzeyi sürekli olarak kanda yüksek düzeyde var ise kanser ile alakalı olan şüphelerde devam eder. Bu tarz durumlarda yeni görüntüleme desteği olan multiparametrik prostat emarı çekimi yapılır. Yapılan işlemlerin tamamı yaklaşık olarak 1 saat boyunca sürmektedir. Tüm b unların kullanımları ve tümörlerin var olması daha farklı yerlere dağılıp dağılmadığı ile alakalı detaylarda verir. Bu işlemlerin belli başlı avantajları var. Bu avantajlar içinde;

  • Kanser türünün en doğru şekilde tespit edilmesinde non-invaziv radyolojik adlı olan oldukça hassas görüntüleme sağlanır.
  • Prostatta emarı ile çekilecek olan parametreler ışığında hastalıkların erken dönemde tanısı koyulabilir.
  • Hastalığın uygun şekilde görüntülenmesi ile alakalı detaylar oldukça başarılı bir biçimde elde edilir. Emar incelemesi ile prostatta var olan kanserlerinde biyopsisi yapılması ile alakalı olan detaylarda en aza indirgenmektedir. Bu hem hastalara hem de uzmana oldukça büyük bir avantaj sağlar.
  • Hastalıkların var olan yerlerinin oldukça net bir şekilde belirlenmesi konusunda da olanak sağlar. Bu şekilde biyopsi işlemleri öncesinde uygulama yapılacağı için biyopsi sırasında daha çok ve daha net sonuçlar elde etmeye da olanak sağlar.

Multiparametrik Prostat MR Çekimleri Hangi Aşamalar Dâhilinde Yapılmaktadır?

Prostatta bulunan kanseri ile alakalı olan tüm detayların elde edilmesi, erken tanı koyulası ve tedavi sürecinin planlanması multiparametrik prostat mr çekimleri ile yapılır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...