Emar Sesinden yapılan Müzik

Emar cihazındaçıkan ses insanları rahatsız etmekte ve psikolojik açıdan fazlasıyla etkilemektedir. Bunun önüne geçmek adına belli başlı izolasyonlar yapılır.

Emar Cihazından Çıkan Ses Rahatsızlık Veriyor?

Ozan Doğulu MR Müziği

Ozan Doğulu MR Müziği

Emar çektiren her hasta tarama yapıldığı esnada emar sesi yüzünden çıkan gürültünün ne kadar rahatsızlık verici olduğunu bilmektedir. Konvaksiyonel olan Mr cihazlarından çıkan ses 110 desibelin üstünde çıkmaktadır. Çıkan bu gürültü bir rock konserine eşit olarak çıkmaktadır. Bu sesten de insanlar fazlasıyla rahatsız olmakta ve sesten kaynaklı olarak da birçok kişi emar çekiminden çekinmektedir.

Emar makinesi sesi ve çıkan gürültü ile alakalı olarak yıllardır birçok çalışma yapılsa da bu sesin önüne geçmek mümkün değildir. Kullanılmakta olan emar cihazlarının içinde bulunan ses, görüntü oluşturmak adına kullanılmakta olan radyo frekanslarından kaynaklanmakta, yüksek volümlü olmak ile birlikte normal olan ve sadece bu cihazın çalışmasından kaynaklanmakta olan bir sesten oluşmaktadır. Sesin etkisinin azaltılması adına emar çektirecek olan hastaya kulaklık taktırılmaktadır. Bu kulaklıktan müzik dinletilmektedir.

Bu müzik sayesinde çekim sırasında çıkacak olan seslerin tamamından oluşan rahatsızlıklar en aza indirilmektedir. Ses çıkartmayan emar cihazı bulunmamaktadır.  Emar sesi cihazda oluşturulan özel izolasyonlar sayesinde azaltmak için yapılan çalışmalar bulunmaktadır. bu çalışmalar şu günlerde kullanılmakta ve insanlar bir nebze de olsa rahat bir şekilde emar çektirebilmektedir.

Emar Sesinden Stres Yapmak Ortadan Kalktı

Emar çektiren kişiler daha iyi bilse de daracık olan emar makinesinin tünelinde insanları stres ve sıkıntı kaplamaktadır. Özellikle dar alanda kalmayı sevmeyen insanlar için emar çektirmek oldukça zor bir iştir.  Hatta bu dar tünele giren hastaların ellerine bir kumanda cihazı verilir, bu kumanda ile stres yaşadıklarında çok çabuk dışarı çıkmaları sağlanır. Bu kumanda ile emar cihazından görevli olan kişiye haber verilmektedir.

Çekilecek olan emar cihazının dez avantajları arasında sadece kapalı ve dar olması yer almaz. Ayrıca tek düze olan ve birçok insanın korkmasına neden olan sesler de bulunmaktadır. çıkan bu sesler çoğunlukla emar cihazının manyetik alanının oluşmasına sebep olan parçalardan kaynaklanmaktadır. Hastanelerin çoğunluğunda sesin daha az rahatsız etmesine olanak sağlayacak olan kulak tıkaçları hastalara verilmektedir. Kulaklıktan verilen müzik hastaların yalnız olmadıklarını hissettirmek amacı ile verilir.

Her ne şekilde desteklenirse desteklensin emar çekiminde çıkan sesler her şekilde hastalara rahatsızlık vermektedir.

Emardan Çıkan Sesler İçin Müzik Üretimi

Ülkemizin ünlü olan müzisyenlerinden Ozan Doğulu emar cihazında bulunan ve rahatsız edici olan sesi kullanarak kişilerin rahatsız olmadan dinleyebilecekleri bir müzik üretmiştir. 3 ayrı şekilde versiyon ile üretmiş olduğu şarkıyı, hasta olan kişiler tarafından beğenecekleri tarzda ve dinlemeleri de göz önüne alarak düzenlenmiştir.

Ozan doğulu bu konuda, kapalı ve dar olan bir ortamda dakikalarca, kıpırdamadan, nasıl kalınacağı ve nasıl katlanacağı konusunda düşündüğünü söylemiştir. Bu detayları düşünerek emar çekimi esnasında çıkan gürültüye ortadan kaldırmak için güzel notalar ortaya çıkartmıştır.

Ortaya çıkartılan müzik ile insanlar daha rahatız, sıkıntı yapmadan, psikolojisi bozulmadan emar makinesi sesi ile alakalı sorunlardan bir nebze de olsa kurtulmaktadır. Bu sayede emarın dar ve kapalı olan alanı da bir nebze olsa akıldan çıkmaktadır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...