Sağlık Kuruluşlarına Göre Emar Sonuçlarının Yorumlanması

MR yorumlama ve sorgulama sonuçları devlet hastanelerinde, araştırma hastanelerinde belli standartlara sahiptir. Her kuruluşta farklı bir biçimde yorumlanır.

MR çekimi

MR filmi

MR filmi

MR, tümör ve lezyon oluşumuna bağlı hastalıkların tedavisi için önemli bir işlemdir. Manyetik Rezonans olarak da bilinen bu işlem, hücrelerin radyo dalgalarıyla titreşime geçmesini ve bir cihaz yardımıyla görüntülenerek zararlı oluşumların tespit edilmesini sağlar. Ancak MR işleminin hangi hastanede yapıldığı da büyük önem taşımaktadır. Her sağlık kuruluşunun farklı bir emar donanımına sahip olduğu söylenebilir.

Devlet hastanelerinde, eğitim-araştırma hastanelerinde ve özel sağlık kuruluşlarında farklı donanımların olması sonuçların ve yorumlama süresinin değişmesine sebep olabilir. Özel sağlık kuruluşlarında emar yorumlama işlemlerinin daha kısa bir zaman alması devlet hastanelerinin bu konularda tercih edilmemesi gerektiği anlamına gelmez. Çapa gibi devlet hastanelerinde MR sonuçlarının iyi bir biçimde yorumlandığı bilinmektedir.

MR Konusunda Güvenilir Devlet Hastaneleri

Bağcılar Devlet hastanesi emar sonuçları bakımından en çok tercih edilen kuruluşlar arasında yer alıyor. Oldukça gelişmiş bir donanımın bulunduğu hastanede MR sonuçlarının önemli bir kısmı aynı gün içinde ya da ertesi gün yorumlanarak hastaya ve tedaviyi yürütmekte olan hekime teslim edebiliyor. Uzman teknisyen ve radyologların çalışmakta olduğu Bağcılar Devlet’te emar sonucu öğrenme birçok devlet hastanesine göre daha kısa bir süre içinde mümkün olabillmektedir. Ancak Bağcılar Devlet’te sonuçların aynı gün içinde gelmesi için 12’den önce işlem yapılmış olması gerekiyor. Bu saatten sonra yapılan MR işlemlerinin sonuçları genellikle ertesi güne kalıyor.

İstanbul’un en köklü sağlık kuruluşları arasında yer alan Şişli Etfal emar sonuçları bakımından tercih edilen bir diğer kuruluş. Şişli Etfal’de çalışan uzman teknisyen ve radyologlar MR sonuçlarının en kısa sürede teslim edilmesini sağlayabiliyorlar. Özellikle tümör oluşumuna bağlı hastalıklarda hızlı bir sonuç çıkarıldığını söylemek mümkün. Hastanenin envanterinde son teknoloji Mr cihazlarının bulunması da sonuçların hızlı olmasını sağlıyor.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi emar sonuçları için tercih edilebilecek yerlerden biri. Hastanenin envanterinde bulunan gelişmiş MR cihazları, sonuçların hızlı bir biçimde çıkmasını sağlıyor. Sonuçlar radyolog tarafından yorumlandıktan sonra kısa süre içinde tedaviyi yürüten hekimle ve hastanın ailesiyle paylaşılıyor. Hasta, MR sonuçlarını hastanenin internet sitesine giriş yaparak da öğrenme olanağına sahip olabiliyor.

Kayseri Devlet Hastanesi emar sonuçları ve yorumlaması için tercih edilebilecek yerlerden biri. Alanında uzman radyologların görev yaptığı hastanede MR sonuçları kısa süre içinde değerlendirme yapılarak paylaşılıyor ve tümör, lezyon oluşumuna bağlı hastalıkların tedavisinde ciddi bir ilerleme kaydediliyor. Kayseri’ye başka kentlerden MR çektirmek için gelen birçok hasta olduğu da biliniyor.

MR Sonuçlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilindiği gibi, MR tek başına bir tedavi yöntemi değildir ancak hastalığa sebep olan tümör ve lezyonların anlaşılabilmesi için önemli bir işlemdir. Bu bakımdan MR çekimi hikaye oluşturmaya yönelik olmalıdır. Uzman bir teknisyen tarafından çekilmeli ve buradaki verilerin anlamları radyolog tarafından yorumlanmalıdır.

MR okuma işlemi ise tedaviyi yürüten hekimin işidir. Radyolog, tümör ve lezyon oluşumlarına hekimi detaylı bir şekilde bilgilendirir ve hekim tedavi sürecini bu verilerle yürütür. MR çekim işlemi için tercih edilecek kuruluş da son derece önemlidir. Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi gibi prestijli sağlık kuruluşlarında ya da özel hastanelerde MR çektirmek daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun



1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Oyunuz ilk olacak)

Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...