Sella Mr Ne Anlama Gelir, Çekimi Sırasında Neler Yapılır ve Nasıl ilerler?

Sella mr işlemleri hipofiz bezinde olan hastalıkların meydana çıkması adına kullanılır. Bu uygulama ile hastalarda bulunan birçok sorun ile alakalı detaylı bilgiler elde edilir.

Sella Mr Nedir, Çekim Amaçları Nelerdir?

resim-1621

İnsanlarda bulunan hipofiz bezi beynin taban kısmında, burun kökünün arkasında ve sella tursika ismi verilen yapıda bulunmaktadır. Fasulye büyüklüğündeki bu bez salgı bezidir. Bez hormonları salgılaması sebebi ile insan vücudunda yer alan diğer organların aktivite almasına olanak sağlar. Bu sayede insan vücudunda bulunan birçok aksaklığında önüne geçilir. Hipofiz bezi endokrin hormonu salgılar. Burada meydana gelen sorunlar içinde sella mr çekilir. Sella mr nedir, sorusu kapsamında hipofiz bezi sorunlarıdır denilebilir. Hipofiz bezinde bulunan sıkıntılar için çekilecek olan mr sayesinde kısa süre içinde teşhis konulur ve en uygun tedavi planlaması seçeneği uygulanır. Buradaki sorunların aydınlatılması adına kontrast madde verilir. kontrast madde nedir, nasıl kullanılır verilecek olan ilaç ile damar yolu net bir şekilde gözlemlenir. Damar yolu ile enjekte edilecek olan ilaç uzmana detaylı bilgi verir. İşlemler neticesinde bölgede bulunan tümör tarzı sorunlarda meydana çıkar. Bunların hepsi mr sonucunda ortaya çıkacağı için yorumlama işlemlerini uzman yapmalıdır. Mr çekimleri X ışınları kullanılmaz, bundan dolayı da radyasyon içermez. Manyetik akım gönderilme ile yapılan uygulamada gelen akımı çevirme uygulaması bulunur. İşlemler dâhilinde hastalıklara tanı koyma ve hastalıklar ile alakalı olarak detaylı bilgi sahibi olmak kolay bir hal alır.

Hipofiz bezi ile alakalı olarak koyulacak olan tanılar birçok hastalığın teşhisinin konulmasında da yardımcı olur.

Nasıl Çekilir Çekim Aşamaları Nasıl Devam Eder?

Emar çekimleri için uzmanlar açlık isteyebilmektedir. Bunun için de 4 ila 6 saat açlık gerekir. mr çekiminde yer alan manyetik alan insan vücudunda bulunan tüm metalleri çeker. Bundan kaynaklı da kalça protezi, diş protezi, yapay kalp kapakçığı olan kişilerin detayları uzmana bildirmesi gerekir. Özellikle vücutta bulunan toka, kemer, gözlük, yüzük, küpe, kolye ve diğer metallerin hepsinin çıkartılması gerekmektedir. Bunların çıkartılması ile alakalı olarak uzman ve teknisyen önceden uyarı yapar. Ekstradan yapılacak olan hazırlık var ise bununla ile alakalı da daha önceden detaylı şekilde bilgi verilir. Genelde kapalı makinelerden oluşan emar cihazları kapalı alan korkusu olanları ürkütebilir ama gelişen teknoloji sayesinde açık emar cihazlarında da bu işlemler çekilir. Hasta kişilerin çekim öncesi kıyafetlerini tamamen çıkartı ve hastane önlüğü giyer. Makinenin masa kısmına yatırılır, çekim yapacak olan bölge ayarlaması için teknisyenler masayı uzak kumanda ile ileri geri ayarlayabilir. Çekilecek ve kesit alınacak olan bölgeye göre uygulama 20 dakika içinde tamamlanır.

Mr çekiminde hasta ile alakalı olan birçok bilgiye sahip olunacağı için oldukça faydalı olan bir uygulamadır. Uygulama ağrısız ve sızısız şekilde gerçekleşir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...