Sintigrafi İşlemlerinin Yapılabilmesi Adına Neler Yapılması Gerekmektedir?

Tiroid sintigrafi işlemleri genelde ön hazırlık gerektirmeyen işlemlerden oluşmaktadır. Bu anlamda yapılacak olan tetkikler genelde tok karnına yapılır.

TİROİD SİNTİGRAFİSİ ÇEKTİRMEM GEREKİYOR BU KONUDA BANA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ

Recep bey merhaba,
Sintigrafi çekimleri ile alakalı olarak aşağıda detayları bulabilirsiniz.
Tiroid sintigrafi işlemleri genelde ön hazırlık gerektirmeyen işlemlerden oluşmaktadır. Bu anlamda yapılacak olan tetkikler genelde tok karnına yapılır. Tetkiklerin uzun süreçli olmasından ve bazı ilaçların kullanılmasından kaynaklı olarak uygulama için önceden randevu alınması şarttır.

Uygulama öncesinde mutlaka daha önceden kullanılan ilaçların kesilmesi, uzmanın söyledikleri dâhilinde hareket edilmesi ve kişilerin kendileri ile alakalı olan detayları uzmanına ve çekimi yapacak olan teknisyene vermesi gerekmektedir. Tiroid sintigrafisi çekimleri hakkında bilinmesi gereken detaylar bulunur. Bunlar;

 • Emzirme yapan annelere de çekim uygulaması yapılabilir. Tetkikten sonra emzirme ile alakalı olan detaylar konusunda uzman ile görüşmek gerekir. Uzmanın söyledikleri konusunda hareket edilmesi de önemlidir.
 • İşlemler dâhilinde hastaya radyoaktif madde verilir. Bu ilaçlar damar yolu ile hastaya verilecektir. İlaçlar kesinlikle kişilerde alerjiye sebep olmaz.
 • Damar yolundan verilecek olan ilaçlar kişilerde yanma, sızlama ve ağrı tarzında sorunlara yol açmaz.
 • Enjekte edilecek olan ilaçlar türlerine göre tutulum sağlar. Bundan kaynaklı olarak da beklemek gerekebilir. Bu sürenin kısıtlanması asla mümkün değildir.
 • Kamera desteği ile yapılan işlemler 5 ile 60 dakika içinde tamamlanır.
 • Uygulama yapılan cihazların hepsi açık olan cihazlardır. Yani kapalı alan konusunda sorun yaşayan kişiler için oldukça uygundur.
 • Yapılan işlemlerin sonrasında hasta kişiler günlük yaşamlarına vakit kaybetmeden devam edebilir.
 • Tetkiklerin tamamı çocuklara da yapılabilmektedir. Bu konuda çocukların uyutulması gerekir.
 • Çocuklara verilecek olan sintigrafi de radyoaktif madde ayarlamasının doğru şekilde yapılması gerekmektedir.
  Sağlıklı günler dilerim.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...