Alt Batın ( Abdomen ) Emarı nedir ve nasıl çekilir?

Alt abdomen Mr çekimi için hastaların aç olmaları, bağırsak ile alakalı olan boşaltımını tam anlamı ile yapmış olması gerekmektedir.

Alt Batın ( Abdomen ) Mr Nedir?

Karın ya da batın insan vücudunda kaburga kemiklerinin bitmiş olduğu noktadan kasıklara kadar olan kısımlara verilen isimdir. Üst veya alt abdomen Mr denildiği zaman akla karın kısmından çekilecek olan emar gelmelidir.

Batından çekilecek olan Mr iki şekilde çekilir ve bunlar üst ve alt batın emarıdır. Üst veya alt abdomen Mr ile var olan tüm sıkıntılar detaylı şekilde görüntülenmektedir.

Alt abdomen Mr;

Göbek hizasından yani pelvisten başlanarak mesane bitimine kadar çekilmektedir. Bu bölgeden alınan kesitsel görüntüler radyologlar tarafından rapor haline ve görüntü haline dönüştürülür. Alt abdomen Mr görüntüleri ve raporu uzman olan doktor tarafından yorumlanır ve tedavi şekli planlanır.

Karnın Tomografik Bölgelere Ayrılması

Karnın Tomografik Bölgelere Ayrılması

Üst abdomen Mr;

Üst abdomen Mr nedir sorusu için dalak, orta hat damarları, pankreas, böbrek üstü bezleri, safra kesesinin incelemesi yapılmaktadır cevabı olmalıdır. Bu bölgelerden alınan kesitsel görüntüler radyologlar tarafından rapor haline ve görüntü haline dönüştürülür. Üst abdomen Mr görüntüleri ve raporu uzman olan doktor tarafından yorumlanır. Çekilecek olan Mr için 8 saat açlık gerekir.

Neden Çekilir?

Mr abdomen alt neden çekilir, karın bölgesinde bulunan kronik rahatsızlıklar farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Ortaya çıkacak olan bu ağrılar gelip giden, şiddetli ağrılar ve sabit ağrılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Karın bölgesinin alt kısımlarında ve makat bölgesinde oluşan basın ile dolgunluk şeklinde de ağrılar ve hissiyat oluşabilir.

Ayriyeten cinsel birleşme esnasında, otururken ve dışkıya çıkma esnasında da var olan basınç ile ağrılarda artış hissedilebilmektedir. Bu tarz ağrılar uzun süreli ayakta durulduğu zaman artış gösterirken, yatınca azalabilmektedir. Özellikle kadınlarda üreme organlarından kaynaklanmakta olan problemler alt karın bölgesinde ağrıya sebep olmaktadır. Ayriyeten sistit ve spastik kolon tarzındaki hastalıklarda da alt karın bölgesinde ağrılar ile karşılaşmak mümkündür. Bu tarz ağrılarda psikolojik olan sıkıntılar ağrıların artmasına olanak sağlar.

Bu tarz sorunların hepsinde uzman bir doktora başvurmak gerekir. Yapılacak olan klinik muayene sonucunda alt abdomen Mr çekimi istenir. Çekilecek olan Mr çekimi sonrasında çıkan sonuçlar ve rapor uzman olan doktor tarafından kontrol edilerek tanı koyularak tedavi planlaması yapılır.

Nasıl Çekilir?

Alt abdomen Mr nasıl çekilir, bu uygulama ağrısız olan işlemlerden oluşmaktadır. Yapılacak olan tarama böbrek bitiminden başlar ve simfisiz pubis bitimine kadar devam eder. Hastalarda rektum ile alakalı olan şüphe mevcut ise pelvis bölgesinin bitimine kadar devam etmektedir. Rutin çekimlerde kontrastlı çekim yapılırken uzmanın isteğine bağlı olarak kontrastsız alt abdomen Mr çekimi de yapılmaktadır.

Emar çekimine başlanması için hastaların aç olması ve bağırsak ile alakalı olan boşaltımının tam olarak yapılmış olması gerekmektedir. Alt abdomen Mr çekimi için hasta olan kişi emar cihazına yatırılır ve çekim başlar. Yaklaşık olarak 15 dakikalık bir sürede tamamlanan çekim esnasında belli başlı kesitler alınır. Bu kesitler radyologlar tarafından görüntüye çevrilir ve gerekli olan raporu hazırlanır.

Çekim işleminin bitmesi ile hastalar günlük yaşamlarına hemen devam edebilir. Alınan görüntüler, film ve rapor 10 gün içinde hastaya teslim edilir. Alt abdomen Mr fiyatları özel kuruluşlarda kullanılan cihazlara, kontrastlı olup olmadığına göre değişkenlik göstermektedir. Alt abdomen Mr fiyatları devlet hastanelerinde ek ücret ile çekilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

HASAN TÜRKER03.01.2017

iyi günler benim kontrastlı abdomen mr + mr kolanjiyografisi çekildi mide de bu tetkikte bakılıyormu. teşekkürler.

Makale Editörü Ayşe KorkmazMerhabalar Hasan Türker, Abdomen MR çekiminde Mideye de bakılması gerekiyor.

Soru ekle

Sorunuz: