Beyin Emarı Neden Çekilir?

Beyin emarı uygulamaları modern tıp’da çok kısa sürede tamamlanırken, hastalara en uygun teşhislerin konulmasında en çok tercih edilen uygulamadır.

Beyin Emarı

İç organ ve dokuların çok net bir şekilde görüntülenmesini sağlayan MR uygulaması, beyin tümörleriyle sinir sisteminin bazı kronik hastalıklarının saptanmasında kullanılmaktadır. İşleme hazırlanan hastalar daha sonra uzman hekimin tavsiyelerine göre hareket ederek uygulamaya geçilmektedir.

Beyin emarı çekim nedenleri

Beyin emarı çekim nedenleri

Vücudun farklı bölgelerindeki kırıklar kanamalar ve birçok değişikliğin görüntülenebilmesi için artık klasik röntgen uygulamalarının dışında MR çekimi de yapılmaktadır. Beyin filmi olarak da adlandırılan bu işlemler için beyin emarı neden çekilir konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Birçok vakada MR çekim öncesi özel bir hazırlık gerekmez. Fakat çekimden önce hastanın üzerindeki metal cisimler çıkarılmalıdır. Bilezik, gözlük ya da kemer gibi materyaller emar cihazının uygun çalışmasına engel olabilmektedir. Beyin emarında da bu uygulamalar geçerlidir ve en iyi görüntüleme yöntemi olarak günümüzde tercih edilmektedir.

Beyin mr neden çekilir konusunda da sizlere bilgiler paylaşmaya devam ediyor olacağız. Beyin emarının ne kadar önemli olduğunu ve hangi hastalıkların teşhisinde kullanıldığını da bu sayede sizlerle paylaşmış olacağız. Birçok kurumda çeşitli tümör ve hastalıkların teşhisinde tercih edilen beyin emarı uygulamalarıyla erken teşhis konusunda önemli adımlar atılarak modern tıp kullanılmaya devam edilmektedir.

MR Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyin MR’ı ve diğer tüm emar işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle doktorunuza, vücudunuzda var olan kalp pili ya da platin gibi manyetik araçlarla ilgili bilgi veriniz. Daha sonra;

  • Çekimden önce herhangi bir metal eşya üzerinizde olmamalıdır.
  • Kredi kartı gibi materyaller de üzerinizde bulunmamalıdır.
  • Elektronik eşyaların tamamı emar öncesinde çıkarılmalıdır.
  • MR çekilirken hareketsiz kalmaya özen göstermeniz gerekir.

Neden Çekilir?

MR uygulaması sayesinde beyin tümörleri de dâhil olmak üzere tüm beyin fonksiyonları incelenebilmektedir. Ayrıca beyin kanaması ve eklem rahatsızlıklarını değerlendirmek için de beyin emarı tercih edilmektedir. Beyin fonksiyonlarının yanı sıra beyinde değerlendirilmesi zor ve karışık olan işlemler için de tercih edilmektedir.

Beyinde şüpheli bir durumun tahmin edilmesinde ve teşhisinde tercih edilen bir uygulama olması nedeniyle beyin emarı çekilecek kişilerin etkili sonuçlar alabileceği bilinmektedir. Beyin emarı, beyin yapısını değerlendirirken ayrıca ruhsal bozuklukların teşhisinde de kullanılabilmektedir. Beyin ve omurilik hastalıkları ve patolojilerinin görüntülenmesinde de en etkili yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Beyin emarı farklı nedenlerle de talep edilebilir. Nedeni bilinmeyen baş ağrılarında ve bazı nörolojik hastalıklarda uzman doktorlar tarafından istenebilmektedir. En fazla da beyin tümörlerinin incelenmesi için tercih edilmektedir.

Beyin emarının uygulanmadığı hasta grupları da vardır. Bunlar; beyin ameliyatıyla beyin damarlarına klips takılmış olan kişilerdir. Ayrıca iç kulak protezi olan ve kalp pili olan hastalara da emar uygulaması yapılmaz. Doktor MR uygulaması talep ederse bu gibi materyallerin olduğu daha önceden doktora bildirilmelidir.

MR uygulamasında kemiklerin içi bile görüntülenebilmektedir. Ayrıca kafatasının tam yapısı ile sinir kılıfları da detaylı bir şekilde incelenebilmektedir. Bu sayede eklem rahatsızlıklarıyla beyin kanaması durumları da kısa sürede değerlendirilmektedir.

Beyin damarı tıkanıklıklarında da tercih edilen beyin emarı uygulamasına başvurulmadığı sürece kalıcı inme durumlarına neden olabilir. Geçici olarak görülecek kronik damar tıkanıklıkları ya da istemik atakların önceden tespit edilmesine yönelik olarak beyin emarı çekilmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Elif16.04.2017

Merhaba hocam yaklaşık bir aydır ilk hafta tansiyon düşüklüğü ikinci hafta baş dönmesi üçüncü hafta baş dönmesi dördüncü hafta baş ağrısı bunların ne olabilir hocam

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Değerli okurum merhaba,


Bu sorunların neden kaynaklandığının ortaya çıkması için sizin klinik anlamda muayene olmanız gerekir. Muayene sonrasında uzman hekim gerekli test ve tetkikleri yaparak tanı koyacaktır.

Perihan paslı23.03.2017

Hocam bende aşırı derecede baş dönmesi oldu vertigo için kullanılan bir ilaç kullandım sersemlik dengesizlik oldu geçti şimdi küçük tansiyon yüksek 16: 12. 14 falan oluyor birde tepemde bir ağırlık var nedenini öğrenebilir miyim? lütfen

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Perihan hanım merhaba,


Bunu bilmek oldukça zor, bu şekilde size yorum yapamam. Sizin klinik anlamda muayene olmanız, gerekli test ve tetkikleri yaptırmanız gerekir. Bunların sonrasında alınacak olan sonuçlar neticesinde gerekli şekilde tedavi yapılmaya başlanılır. Yalnız vertigo ilaçlarının düzensiz şekilde kullanılması tansiyonun dengesinin bozulmasına sebep olabilmektedir. Kısa sürede uzmana başvurmanızı öneririm.

Sibel22.03.2017

Başımın sol at kısmında ağrı var ve hiç bir ağrı kesici fayda etmiyor, sebebi ne olabilir hocam

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Sibel hanım merhaba,


Gerekli olan test ve tetkikler yapılmadan herhangi bir şey söylemek mümkün değildir.

Koray Ayla kayi11.03.2017

41 yaşındaki oğlum yıllardır ağır psikolojik bozukluklar yasıyor. Yıllardır benim beynim bir tuhaf çalışıyor beynimde bir şey var diyor. Sürekli psikolojik tedavi görüyor. Hiç çalışamadı. Sürekli yatıyor. Hep intihar etmekten bahsediyor. Bazen çok saldırgan oluyor.
Sorum
Beyinde oluşmuş bir patoloji bunlara sebep olur mu? Beyinde psikolojik hastalıklar tespit edilebilir mi? doğdum doğalı beynimde sorun var diyen oğlum için ne yapmamızı önerirsiniz. Çaresizim. Teşekkürler.

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
41 yaşındaki oğlum yıllardır ağır psikolojik bozukluklar yasıyor
Mıne10.02.2017

Merhaba benim sorum sol kol ve bacakta güçsüzlük ve ağrı nöroloji doktorum bel boyun ve beyin mr ı istedi. Belde fıtık boyunda düzleşme olduğunu söyledi beyin mr ise bir problem çıkmadı. Fakat beyin emarı ilaçsız normal çekildi acaba görüntüleme de ilaca ihtiyaç var mıdır teşekkür ederim

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Değerli okurum merhaba,


İlaçsız çekilmesini uzmanınız uygun gördüğü için herhangi bir sorun meydana gelmez.

Seda gul10.01.2017

Hocam sizi rahatsız ediyorum ama lütfen bu soruma cevap verin mr sonuçların temiz dedi ama benim başım da hala bir ağırlık ve yanma var ve tum vücudum uyuşuk kalkarken otururken uyurken hep sallanıyorum. Televizyona bile bakamıyorum o bille sallanıyor. Bunun nedeni ve tedavisi ne olabilir doktorlar bir şey anlamiyorlar. Lütfen yardim edin bu sorumada cevap verin yeter.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Seda hanım merhaba,


Çekilen emar sonuçları ve raporları temiz çıktıysa anlatığınız sorunun vertigo olabileceğini düşünüyorum. Vertigo da belirtilerinde de denge ve sallanma sorunları bulunmaktadır. Bu konuda muayene olmanızı tavsiye ederim. Vertigo hastalığında baş kısmı hareketleri ile meydana gelen şiddetli derecede dairesel dönme oluşur. Yatmak, yatarken kalkmak, öne doğru eğilmek, yukarıya doğru bakmak ile meydana çıkan baş dönmesidir.

Seda gul08.01.2017

Selam hocam yaklaşık bir ay önce belden uyuşturmalı bir ameliyat geçirdim ve üç gün boyunca kustum daha sonra elimle ayağıma bir uyuşma girdi. Bir gece aniden ve bu uyuşma giderek arttı tüm vücuduma dağıldı. nörolojiye gittim beyin Mr çektim sonuçlarım temiz dedi peki niye vücudum böyle deyince vücudun bir virüs kaptı atlatırsın dedi ama bir turlu atlatamıyorum. Kafamın içinde bir basınç oluyor vücudum uyuşuk hep karıncalanmada oluyor boynum ağrıyor sizce bu ne olabilir, nasıl atlatabilirim?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Özay bey merhaba,


Vücudun kaptığı virüs ile alakalı olarak muayene olmanız, test ve tetkiklerini yaptırmanız gerekir. Burada önemli olan kapılan virüsün ne olduğudur. Atlatamadığınız için vücudun kapmış olduğu virüsün zararlı olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun sonucuna göre de gerekli tedavi uygulaması yapılması gerekir.


Geçmiş olsun

06.01.2017

Eğer bu belirtiler psikolojikse nasıl iyileçirim çünkü artık dayanamiyorum 49 saat önce belden uyuşturmalı sezeryan doğum yaptım bunun da bi etkisi var mi

Makale Editörü Ayşe KorkmazAnestezi etkisi olabilir.
Umutsuz06.01.2017

Ama ben acik emara girdim acik emar tespit eder mi her beyindeki sorunu yoksa kapali emarada mi girmeliyim cok korkuyorum boyle yasayamiyorum artik sanki eller klollar vucut bana ait degil uyusuk heosi

Makale Editörü Ayşe KorkmazMerhaba Umutsuz, Açık ve Kapalı MR Cihazları Aynı görevleri yapıyorlar. Açık MR cihazı klostrofobi olan kişiler için yapılmıştır.
Umutsuz04.01.2017

Slm hocam ben acik mr cektim sonuclarin temiz dedi ama vucudum heosi uyusuk ve hersey gozumde donuyo sizce neden olabilir lutfen bana yardim edin

Makale Editörü Ayşe KorkmazMerhaba Umutsuz, baş dönmesi ve diğer belirtileri MR çekiminden değildir, daha çok korku ve stresten olabilir.

Soru ekle

Sorunuz: