Emar Çekiminin Hayataımızdaki Önemi Nedir?

Emar çekimi hastalıklara daha kolay tanı koymada yardımcı olacak görüntüleme sistemidir. Bu sistem sayesinde tedavi planlaması da yapılır.

Emar Çekimi Neden Yapılmalıdır?

Kısa ismi MRG ve MR olarak bilinen emarın açılımı Manyetik Rezonans Görüntülemedir. Manyetik Rezonans Görüntüleme diğer adı ile emar, radyasyon içermeyen, alerjiye yol açabilecek olan ilaçların kullanılmadığı ve ağrısız olan görüntüleme sistemidir.

Emar neden çekilir kapsamında en büyük cevap tanı koymada yardımcı olmasındandır. Hasta olan kişiler elektro manyetik olan bir silindiri içine yatırılır, insan vücudunda bulunan hidrojen atomlarının enerjilerini salmasına olanak sağlayan radyo dalgaların gönderilmesi ile gerekli olan işlemler yapılır. Mık bilgiler bağlı olan bilgisayar mıknatısların etkisi ile hareket haline geçen atomlara ait olana aktarılır.

Emar niçin çekilir kapsamında incelenen bölgeye ait olan oldukça kaliteli resimler ortaya çıkartılır. Bu resimler uzman olan ve alanında eğitim görmüş olan radyologlar tarafından hazırlanır.

Elde edilen tüm görüntüler film ve rapor halinde hastaya 10 gün içinde teslim edilir. Teslim edilen görüntüler ve raporlar uzman olan doktor tarafından kontrol edilerek tanı koyma konusunda kullanılır. Emar neden çekilir dâhilinde doktorların klinik muayene yapmasından sonra istenecek olan bir görüntüleme sistemidir. Bu görüntüleme ile alakalı olarak kesitsel görüntüler isteyebilir. Bundan dolayı her bölge için çekilecek olan emar birbirinden farklıdır.

im002093

Sonuçları

 • Emar çekimi dâhilinde kafatasının içine bakıldığından dolayı tümörleri algılamak gayet kolay bir hale gelir.
 • Mr neden çekilir kapsamında kemiklerin iç kısımları görüntülenebildiğinden dolayı derin yerlerini incelemek mümkün hale gelir.
 • Eklem ile alakalı olan rahatsızlıkları değerlendirmek gibi oldukça karışık ve zorlu olan işlemler için çekilir.
 • Beyin kanaması gibi zorlu olan işlemlerin incelenmesinden kullanılır.
 • Sinir kılıflarının incelenmesine olanak sağladığı için multipleskleroz bulgularının araştırılmasına olanak sağlar.
 • Emar niçin çekilir kapsamında beyin yapısı detaylı şekilde incelenebildiğinden dolayı ruhsal anlamdaki bozukluklar kolay ve basit şekilde incelenebilir.
 • Emar neden çekilir kapsamında böbrekler, karaciğer, kalp, kan damarları, bağlar ve kaslar taranabilir.
 • Bu görüntüleme sistemi sayesinde elde edilecek olan tüm görüntüler radyologlar tarafından değerlendirilir. Radyologlar bilgisayar desteği ile ve ek bazı işlemlerin de desteği işe farklı ve detaylı bilgileri ortaya çıkartı.
 • Emar sitemi insanların vücutlarından elma dilimi gibi kesitler görüntüler alır. Bu kesitler tanı koymaya yardımcı olacak olan görüntülere çevrilmektedir. Ayrıca emar çekim işleminden sonra hastalar hastanede kalmak zorun kalmaz ve herhangi bir rahatsızlık duymaz.
 • Emar çekim işleminde hareketsiz kalmak oldukça önemlidir. Hareket etmek görüntülerin kaliteli çıkmamasına olanak sağlayacaktır.
 • Emar neden çekilir kapsamında omurilik ve beyin hastalıkları ve bunların patolojilerinin görüntülenmesi açısından oldukça değerli bir yöntem olması yer alır.

Ne Kadar Sürer?

Emar niçin çekilir kapsamında emar cihazında 10 dakika ile 60 dakika aralığında kalmak gerekebilir. Bu sürenin değişmesi inceleme yapılacak olan alanın yerine ve kişide bulunan hastalık ile alakalı olan hangi verilerin toplanacağına göre değişmektedir. Özellikle beyin ile alakalı olan emar çekimleri uzun sürmektedir.

Kimler İçin Uygulanmaz?

Emar gibi üstün ve önemli olan görüntüleme sisteminin uygulamasının kullanılmayacağı hastalar vardır. Bunlar;

 • Emar çekim yaptıramayacak olan kişilerin başında vücudunda metal protez olan kişiler bulunur. Çünkü emar içinde yer alan mıknatıs protezlerin yerinden oynamasına sebebiyet verir.
 • Kalp pili olan kişiler
 • Kalp hastası olan kişiler
 • Beyin ameliyatı olan kişiler
 • Beyin damarlarında klips olan kişiler
 • Metal kalp kapakçığı takılmış olan kişiler
 • İç kulağında protez olan kişiler emar çekim işlemi yaptıramazlar.

Emar çekimi yaptıracak olan kişilerin kesinlikler vücudunda bulunan protezleri, kalp pilini, klipsini ve diğer sıkıntılarını doktoru ile paylaşması gerekir. emar tanı koyma konusunda yardımcı olan bir görüntüleme sistemi olduğu için tıp alanında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...