Emar Sonuçları Nasıl Alınır ve Ne kadar sürede?

Emar çekim işlemleri çekilecek olan bölgeye ve alana göre farklılık gösterir. Emar çekim süresi yaklaşık olarak 10 dakika ile 1,5 saat aralığındadır.

Emar Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Emar çekimi hastalıkların tanısının koyulmasında büyük oranda kolaylık sağlayan görüntüleme teknolojilerinin arasından en sık kullanılan ve radyasyon içermeyen bir sistemdir. Manyetik Rezonans Görüntüleme, MR ya da MRG olarak da bilinmektedir.

im001485

Ortaya çıkan emar görüntüleri radyolog olan uzmanlar tarafından değerlendirilerek hasta olan kişilere teslim edilir. emar çekim işlemleri omurilik, beyin ve patolojik sıkıntıların görüntülenmesi açısından oldukça yararlı olan bilgilere ulaştırır. Hatta beyin emarı beyin dokularını en iyi gösteren sistemlerin başında yer alır. Bunlardan kaynaklı olarak da doktorlar tarafından özellikle kanser ve tümör vakalarında sıklıkla başvurulur.

Eski dönem teknolojisinden emara ne kadar sürer diye sorsalar uzun olduğunu birçok kişi söyleyebilir. Hatta bu tarz cihazların içine girerek emar çektirmekten çekinen birçok kişi de bulunmaktadır. Bu cihazların dar ve kapalı bir alana sahip olmasından dolayı hastaları buraya sokmaya ikna etmek oldukça zor bir süreçtir. Artık teknolojinin de desteği ile tasarlanmış olan emar cihazları bu sıkıntıların hepsini tamamen ortadan kaldırmıştır.

Emar kaç dakika sürer sorusu için 10 ila 1,5 saat aralığı cevabı verilebilir. Yeni teknoloji cihazlarda emar çekim işlemleri daha kısa sürmektedir ama doktorun görüntüleme talebine göre süre uzayabilir. Emar kaç günde çıkar, acilde çekildiği zaman hemen çıkan sonuçlar, poliklinikte çekildiği zaman bir hafta sonra teslim edilmektedir. Özel kuruluşlarda bu süre zarfı daha kısa olabilir. Emar çekim işlemi için kişilerin 6 ila 8 saat aralığında açlık ile gelmesi ve üzerinde kesinlikle metal eşya getirmemesi gerekir. Vücudunun herhangi bir yerinde metal eşya olanların ise çıkartması şarttır.

Emar Fiyatları

Emar kaç paraya çekilir kapsamında kesin bir rakam vermek doğru olmaz. Özellikle özel olan sağlık kuruluşlarında bu rakamlar fazlasıyla değişkenlik gösterir. Kullanılacak olan emar cihazı bile fiyat artmasına sebep olmaktadır. SGK bağlı devlet hastanelerinde ve fakültelerin bazılarında ücretsiz emar bulunur. Ücretli olanlar ise detaylı şekilde çekim istenen görüntülerdir. Kamu hastanelerinde bu tarz çekimlere ek olarak ücret istenmektedir. Emar çekimi kaç para açısından fiyat araştırması yapmak gerekmektedir.

Emar Hangi Amaçlar İçin Çekilir?

Emar çekim işlemi ile kemiklerin bile içleri görülmektedir. Bu faydayla derin olan yerleri incelemek ve görüntülemekte mümkün olmaktadır. Kafatasında bulunan tümörleri incelemek, sinir yapılarına bakarak multiple skleroz ile alakalı olan bulguları aramak, eklemler ile alakalı olan rahatsızlıkların görüntülerini almak ve beyin kanamasını değerlendirmek mümkündür. Ayriyeten böbrek, karaciğer, kan damarları ve kaslar da emar çekim işlemi ile incelenebilmektedir. Beyin yapısının detaylı şekilde incelenmesine olanak sağlayan MR çekimi sayesinde ruhsal açıdan var olan bozuklukları da incelemek mümkündür. Emar çekimi kaç dakika sürer kapsamında istenen görüntüler radyolog olan uzmanlar tarafından değerlendirilir. Mr çekimi hastaların vücudunu dilimler şeklinde incelemektedir.

Hangi Durumlarda Çekilmez?

Emar çekimi işlemlerinin uygulanılmayacağı hastaların başında vücudunda metal olarak protez taşıyan kişiler yer alır. Çünkü emar sistemi mıknatıslı bir sistem ile çalışır ve mıknatıs sistem bunları kolay bir şekilde yerinden oynatabilir. Bu tarz hastaların arasında, iç kulak protezi olanlar, kalp kapakçığı olanlar, beyin damarına klips takılmış olanlar ve beyin ameliyatı geçirmiş olan kişiler bulunur. Bu kişilerin kesinlikle doktoruna bu detayları bildirmesi gerekir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Kader11.05.2017

Ben beyin emarı çektireceğim aç mı gitmem gerekecek

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Sevgili okurum merhaba,


Beyin ile alakalı olarak yapılacak olan çekim işlemleri için bir gün önceden yiyecek ve sıvı alından uzak kalınması gerekir.  Yani çekime gelirken hasta kişinin kesinlikle aç olması gerekmektedir. Ayrıca emar cihazı büyük mıknatıstan meydana geldiği için kesinlikle metal takı tarzında olan eşyaların üzerinde olmaması gerekmektedir. Uygulama esnasında üzerinizde bulunan metal takılar zararlı bir durum haline gelebilir. Bundan dolayı kesinlikle dikkatli olunmalıdır. Beyin emarı çekim işlemlerinde kişilerin baş bölgesi sabit bir şekilde tutulmak adına aparat takılır. Baş bölgesi oynatıldığı zaman görüntüler net şekilde alınmaz. Emarın tekrarlanması gerekir. Bundan dolayı da aparat takılması uygun olacaktır. İşlemler kısa sürede çekilir ve radyologlar tarafından incelenir.

Tayfun23.03.2017

Mr ı gece 12 de çekip sabah doktorun sisteminde görebilir miyiz?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Tayfun bey merhaba,


Emar çekimi poliklinikte yapıldığı zaman genelde bir hafta sonra teslim edilir. Özel hastaneler de ise bu süre daha kısa olabilmektedir. Yalnız durumunuz aciliyet teşkil ediyorsa sonucu hemen çıkarttırmak mümkündür.

Hilal07.03.2017

2 martda mr çekindim sonuçları ne zaman cıkar?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Hilal hanım merhaba,


Emar çekim sonuçları bir hafta içinde hastaya teslim edilir. Bazı özel kurumlar bu süreyi daha uzun tutabilmektedir.

Hasan01.03.2017

MR sonucumu yurtdışı seyahatim sebebiyle doktoruma gösteremedim. Üzerinden dört buçuk ay gibi bir süre geçti. Çekilen MR`ın geçerliliği ne kadar?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Hasan bey merhaba,


Hali hazırda bir sağlık sorunu yüzünden emar çektirmediyseniz sonuçları uzmanınız kabul edecektir. Emar çekim işlemleriniz var olan bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa uzman tekrarlanmasını isteyebilir. Bunu istemesinin sebebi de sorunun ne düzeyde olduğunu, ne kadar ilerlediğini ve diğer detayları görmek içindir.

Aslı09.01.2017

Emar çektirmeye korkuyorum ne yapabilirim.

Makale Editörü Ayşe KorkmazAslı hanım merhaba,
Emar çekimleri gelişen teknoloji sayesinde geliştirilmiş olduğundan dolayı önceki dönemlerdeki kadar sıkıcı ve sizi zorlayacak şekilde değildir. Özellikle açık emar çekimi oldukça rahattır. Bunun içinde korkacak bir şey bulunmaz. Ayrıca bu sizin için psikolojik sorun yaratıyorsa mutlaka uzmana söylemelisiniz. Acil Şifalar.
Fatma06.01.2017

Mamografi kaç günde sonuçlanır

Makale Editörü Ayşe KorkmazMerhaba Fatma, Hastaneye göre değişir, genelde bir sonraki gün veya 1-3 gün içinde Radyoloji Uzmanı tarafından sonuçlar incelenir.

Soru ekle

Sorunuz: