Beyin MR Sonuçları Değerlendirilmesi

Beyin tedavisi için çekilen MR sonuçlarının doğru bir biçimde değerlendirilmesi son derece önemlidir. Tedavi süreci bu sonuçlara göre işleyecektir.

Beyin MR Çekimi

MR (Manyetik Rezonans) çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Bu yöntemin temel amacı, tedavi sürecini yürüten hekime, tedavi uygulanan bölgenin görüntülerini ve raporlarını sunabilmektir. Standart bir görüntüleme ya da kontrol yöntemi olmadığı gibi, yalnızca zorunlu olunan durumlarda çekilmesi tavsiye edilir. MR çekimi belli bir bölgenin görüntülenmesi ve rahatsızlığın kaynağının anlaşılması için tek çare olabilir.

Beyin emarı sonuçları değerlendirme

Beyin emarı sonuçları değerlendirme

Emar işleminin özellikle beyin rahatsızlıklarının kökenini anlayabilmek için ciddi bir gereklilik olduğunu belirtmek gerekir. Bilhassa beyin tümörü gibi kritik durumlarda hastalığa sebep olan oluşumların ilerleyişini anlayabilmenin tek yolu emar çekmek olabilir. Bu durumda beyin emarı sonuçları beklenerek bir tedavi uygulamak gerekir. Özellikle tümör ve diğer lezyon oluşumu tedavisinde beyin mr sonucu almak son derece önemlidir.

Beyin Mr Sonuçları Nasıl Hazırlanır?

Beyin emar işlemi yaklaşık 15 dakika sürer. Hastanın beyninden görüntülerin alınması, hafızaya aktarılması ve diğer hazırlıklar 10-15 dakika arası sürmektedir. Ancak bazı durumlarda bu süre daha uzun ya da kısa olabilmektedir. MR çekimi teknisyen tarafından yapılır. Daha sonra buradan alınan verilerin uzman bir radyolog tarafından değerlendirilmesi gerekecektir.

Beyin mr sonucu kaç günde çıkar sorusunun kesin bir yanıtı olmasa da ortalama zaman 7-10 gün arasıdır. Genellikle 1 hafta gibi bir süre içinde yorumlanmış ve gerekli raporlar hazırlanmış olur. Ancak özellikle beyin tümörü durumunda bu süreç daha uzun sürebilmektedir. Beyin mr sonuç yorumlama uzman radyologlar tarafından yapılan bir iştir. Teknisyen sadece çekim ile ilgilenir. Beyin mr sonucu değerlendirme radyologlar tarafından yapılmaktadır.

Beyin emarı için sonuç çıkarılırken önce bir hikaye çıkarılması gerekir. Radyolog, hastanın ilk şikayetini de göz önünde bulundurarak hastalığın ilerleyişine dair bir hikaye çıkarır. Örneğin bir tümör söz konusuya, tümörün nasıl oluştuğu ve ilk şikayete sebep olacak tepkimelerin nasıl meydana geldiği detaylı bir şekilde anlatılır. Bu sonuç tedaviyi yürütmekte olan doktor ile paylaşılır. Doktor, ilaç ve ameliyat uygulamalarını bu raporlara göre yapar. Radyolog, doktora ayın zamanda bölgenin görüntülerini de sağlamaktadır. MR cihazları bu yüzden görüntüleri kaydeder.

Sonuçlar Ne Zaman Çıkar?

Beyin emarı sonucu kaç günde çıkar sorusunu MR çektiren herkes sormaktadır. Belirtildiği gibi, bu kesin bir süreye bağlı olmamakla birlikte genellikle 7-10 gün arasındadır. Standart olarak bir hafta olduğu da söylenebilir. Ancak rahatsızlık, rahatsızlığın ve sebep olan etkenlerin gelişmesi, uygulanması düşünülen tedavi ve diğer etkenler süre üzerinde belirleyiciliğe sahiptir.

Beyin hasarı gibi vakalarda, ciddi bir hasar söz konusu değilse Mr sonuçları daha kısa süre içinde çıkabilmektedir. Hafif hasarlarda 5-6 saat gibi bir sürede yorumlandığı bile bilinmektedir. Ancak tümör gibi ciddi vakalarda sonuçların değerlendirilmesi daha uzun sürebilir. Özellikle tümör ya da diğer lezyonlar beynin geniş bir bölümüne yayıldıysa ya da karmaşık bir yayılma gösteriyorsa sağlıklı bir sonuç çıkarabilmek adına uzun süre değerlendirme yapılması gerekecektir.

Sonuçların Değerlendirilmesi Neden Önemlidir?

Tedavinin uygulanabilmesi için bölgede nasıl bir oluşum olduğunun ve bunun ne doğrultuda ilerlerdiğinin anlaşılması gerekir. Özellikle bir ameliyat gerekiyorsa bölgenin detaylı bir biçimde görüntülenmesi gerekecektir. MR sonuçları, ameliyat ve diğer tedavi yöntemlerinde uygulanacak yöntemin oluşturulması için önemlidir.

Diğer yandan, ilaç ve ameliyat tedavisinin riskleri olabilir. Bu tedavileri uygulamadan önce, söz konusu yöntemlerin vücutta tepkimeye yol açmayacağından emin olmak gerekir. Tedavi edilmek istenen bölgenin incelenmesi ve sonuçların bir uzman tarafından değerlendirilmesi bu bakımdan da önem taşımaktadır. MR sonuçları tedaviye yön verecek ve uygulanacak yöntemleri belirleyecektir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Berkay27.10.2017

Hocam merhaba ben 21 yaşında üniversite öğrencisi bir gencim. Uzun süreli baş ağrımdan dolayı beyin emarına girdim ve çıkan sonuçta iki tane hafif damar tıkanıklığı çıkmış ancak doktorum radyologlara güvenmediğini ve kendi bakmak istediğini söyledi. Sonra baktı ve sende damar tıkanıklığı yok dedi. Migrenim olduğu için böyle şeyler yapabiliyor o ağrılar dedi. Benim ne yapmam gerekiyor doktorum bir şeyim olmadığını söyledi ama yinede tedirginim.

Efe24.10.2017

merhaba hocam 15 yaşındayım başımda 8 gundur hafif ağrı var kafanin içinde değil basınç gibi sürekli yer değiştiriyor 1 hafta 7.00 de sürekli sacimi ıslattım oyle okula gidiyordum ondan kaynaklanabilir mi?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merhaba,


Ağrılarınız ve şikayetleriniz için uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Uzman hekimin yapacağı klinik muayene, test ve tetkikler sonucunda gerekli tanı koyulur. Sizin yaşlarınızda genelde ergenlik psikolojisinden ve stresten kaynaklı olarak bu tarz sıkıntılar fazlasıyla yaşanabilmektedir.

Ayten15.07.2017

İyi geceler ben ayten ben vertigo hastalığı sebebi doktorum önerisinde 1 ay öncesi emar çekildim fakat sonucumu doktora randevu alamadığım için gösteremedim sizce ne yapmalıyım teşekkür ederim.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Ayten hanım merhaba 


Bu tarz tetkiklerin sonuçlarının çıkmasından sonra uzmana göstermek gerekir. Size tavsiyem sonuçlarınızı en kısa süre içinde randevu alarak uzmanınıza göstermenizdir. Ayrıca uzmana geç kaldığınızı ve randevu alamadığınızı da söylemenizi tavsiye ederim. Uzman bu süreçten sonra gerekli görürse tetkiklerinizi ve testlerinizi tekrardan yaptırmanızı isteyebilir. Sağlık ile alakalı olan test ve tetkik sonuçlarınızı vakit kaybetmeden uzmana göstermek bundan sonraki yaşamınız için çok önemlidir. Sağlık hiçbir zaman ihmal edilmeye gelmez. Aksi takdirde daha büyük sağlık sorunları ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

15.07.2017

İyi geceler ben Ayten ben vertigo hastalığı sebebi doktorum önerisinde 1 ay öncesi emar çekildim. Fakat sonucumu doktora randevu alamadığım için gösteremedim sizce ne yapmalıyım teşekkür ederim.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Sevgili okurum merhaba,


Yaptırmış olduğunuz emar çekim sonucunu kısa sürede uzman hekiminize göstermeniz gerekir. Hatta uzman hekiminizden randevu alıp gittiğinizde bu konuyu detaylı şekilde sormanız gerekir. Uzman doktor gerekli görürse size emar çekimi için yönlendirme yapacaktır. Gerekli görmezse elinizdeki sonuçlar ile alakalı olarak yorum yapacaktır. Bunun için uzman doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

Melih17.06.2017

Merhaba doktor hanım bende unutkanlık ve düşünememe şikâyeti var. Sabah ne yediğimi bile unutuyorum, bir şeyi düşünmek istediğimde tam olarak düşünemiyorum beyin mr çekilecek sorunun ne olduğu çıkar mı?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Sevgili okurum merhaba,


Şikâyetlerinizin neden kaynaklandığı ile alakalı detaylı şekilde klinik muayene olmanız gerekir. Yapılacak olan muayene sonrasında uzman hekiminiz belli başlı testler, tahliller ve görüntüleme işlemleri isteyebilir. Sorunun altında yatan nedenin belirlenmesi sonucunda gerekli olan tedavi sürecine başlanacaktır.

Hilal akdağ31.03.2017

Selam hocam benim size bir sorum olacaktı emar sonuçlarının 1 hafta gibi bir süre zarfında alınması önemli bir sorunun olduğunu mu gösterir yoksa kontrol amaçlı olan rahatsızlıklarda bir hafta sürebilir mi?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Hilal hanım merhaba,


Emar uygulaması ile alınan sonuçların yorumlanması ve raporun çıkartılması belli bir zaman almaktadır. Ayrıca çekim merkezinin ne kadar yoğun olduğu da bu zamanı etkiler. Yani bir hafta sonra sonuçların teslim edilmesi oldukça normaldir. Bu sürede teslim edilmesi sizde büyük bir sorunun olduğunun göstergesi değildir. Hemen hemen her çekim sonrasında raporlar ve sonuçlar 1 ila 1,5 haftada teslim edilir.

Fatma26.03.2017

hocam son 10 gündür kafamın arka kısmında elektro şok cihazı takılı gibi uyuşmalar var bu ağrı olduğu esnada mide bulantısı ve baktığım cisimleri çift görme oluyor neden kaynaklanıyordur acaba?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Fatma hanım merhaba,


Bunu bilmek oldukça zor, bu şekilde size yorum yapamam. Sizin klinik anlamda muayene olmanız, gerekli test ve tetkikleri yaptırmanız gerekir. bunların sonrasında alınacak olan sonuçlar neticesinde gerekli olan tanı koyulacaktır.

Hale25.03.2017

Merhaba hocam, bende unutkanlık çok oluyordu. Ama dikkate almıyordum. Sonra ben bir gün sabah uyandığımda yanımda yatan sözlümü tanıyamadım. Hafızamı kaybettim yüzüne bakıp bakıp bu kim neden yanımda yatıyor dedim. Bana alzhmir olabilir dediler ama yaşım tutmuyordu. Yaşım 18 sonra benim bas ağrılarım arttı. Ellerimde titreme oluyor. İlk bas ağrılarımı sigaradandır dedim ama artık dayanılmamak şekilde oluyordu. Hemen sinirlenmeye başlıyordum. Bugün doktora gittim muayene etti direk beyinden mr çektir dedi. Ben tomografi falan bekliyordum. Nisanda mr gireceğim ama korkuyorum hem ilk defa gireceğim nefes alamam diye hem de sonucundan korkuyorum. Sizce yapmalıyım ve psikolojik de olabilir mi?

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Unutkanlık Sebebi ile MR Çekimi ve Hazırlığı
Esra10.03.2017

Merhaba hocam ben emar çektirdim baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetiyle. Raporu beklemeden bana verilen emar CD si ile doktoruma gitsem yardımcı olabilir mi acaba.Yani değerlendirmesi için rapor kesinlikle gerekli mi

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Esra hanım merhaba,


Elinizde olan Cd içinde bulunan detayları uzman hekim yorumlayabilir ama rapor sonucunu da görmek isteyecektir. Çünkü emar yorumlaması uzman hekim için oldukça önemlidir. Yapılan yorum ve kendi yorumu ile gerekli olan tanıyı koymak isteyecektir. Bunun içinde rapor sonucu alıp gitmeniz daha mantıklı olur.

Eren09.03.2017

Ayrıca midemim bulanması, ellerimde ayaklarımda uyuşmalar, görme bulanıklığı gibi şeyler yaşadığım için mr sonucumun normal çıkması dediğim gibi seviniyorum ama bir yandan da acaba gözden bir şey mi kaçtı diyorum çünkü beynimin içerisinde şu an dahi sürekli bir şişme hissi var.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merhaba


Emar sonuçlarınızın temiz çıkmasına sevinmeniz gerekir. Bu konu sizde psikolojik etkiler yaratmış olabilir. Bir sorun ya da sıkıntıdan kurtulmak için kendinizi psikolojik açıdan rahatlatmanız önemlidir. Bu belirtiler ilerleyen dönemde de devam ederse tekrar uzman ile görüşmeniz gerekir.

Eren09.03.2017

Merhaba. Yaklaşık 3 yıl önce başımın sağ üst tarafında bir yanma oldu. Aradan 2 gün geçtikten sonra başımın üstünden boynuma kadar bir yanma oldu. O an ölüyorum sanmıştım fakat geçtikten sonra kendimi iyi hissettim ve doktora gitmedim.(Yanlış yaptığımı farkındayım.) Yaklaşık 1 ay önce mr için gün aldım ve geçtiğimiz pazar mr çektirdim. Kulağımdaki çınlamalar sanki hep yaşadığım şeylermiş gibi geldiği için çok fark etmemiştim bile fakat 1.5 içinde çok artmaya başladı. Sormak istediğim şu. Hala kafamın içinde yer yer şişmeler hissediyorum. Artık dayanamayıp bir doktoru aradım ve mr sonucumu pazartesiye kadar bekleyemeyeceğimi söyledim. Çünkü randevuyu da cumaya vermişlerdi. Pazartesi gel bakarım dedi. Sonra yarın için istedim yarın yokum dedi. Aradan 5 dk geçti beni aradı ve ismimi soy ismimi sordu. 5 dk sonra da arayıp beyin mr sonucumun normal olduğunu söyledi. Yani bir sürü şey yaşıyorum ve şu an da yaşamaktayım. Başımın üstünde şişmeler, başımın arkasında ve boynumda yanmalar. Kulak çınlamam da 3 yıl önce yaşadığım şeyden önce yoktu. Kulak burun boğaza gittiğimde yaklaşık 1 ay önce dışsal bir şeyin gözükmediğini söyledi.

Sormak istediğim şu. Sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim. Ben kendimi tümöre hazırlamıştım. Ve normal sonucuna hala inanmaya çalışıyorum nedense. Çünkü başımda hiç bir şey yaşamıyor değilim. Mr filmini (baş ağrısı ve görme bulanıklığı) olarak çektirdim. Acaba böyle çektirdiğim için mi bir şey gözükmedi yoksa ben hala iyi olduğuma inanmaya çalışıyorum ki o zaman şu an başımın tepe bölümünde iç tarafta ki şişlik durumu nedir. Pazartesi tekrar gideceğim kendi doktoruma. Sormak istediğim şu. Mr çektirdim, sonucu normal dedi. Yani normal insan başına mı sahibim ben şu an. İnanmakta güçlük çekiyorum. Başka bir şekilde baktırma gibi bir durum var mı. Gözden bir şey kaçması mümkün mü? Teşekkür ederim.

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Beyin MR Sonuçların Açıklanması - Acil sorum var
Burc06.03.2017

Ben 1 hafta önce emar çektirdim doktora sonucu için gittiğimde beynin sol tarafında bu problem olduğunu söyledi ama emarın raporunu görmeden bir şey diyemem dedi acaba gerçekten bir problem var mıdır?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Emar çekimi sonrasında alınacak olan rapor sonucunda gerekli detaylar gözlemlenir. Raporu görmeden size bir sorun olup olmadığını söylemek yanlış olacaktır.

Kübra01.03.2017

Röntgen sonuçlarına bakarak Benim boyun kemiğim ters dönmüş dedi fizik uzmanı. Sonra beyin cerrahine gittim M&R çektirdim bugün kaç güne kadar sonuçları çıkar?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Değerli okurum merhaba,


Röntgen sonuçlarını ve emar sonuçlarını karşılaştırmadan var ya da böyle bir yok demek oldukça zor, bunun için sonuçların alınması gerekir.

Caner22.02.2017

Sol göz kırpması ve sol kolda güçsüzlükten doktora gittim mr çekildim herkes bir şey söylüyor bu nedir?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merhaba,


Emar sonuçlarınız çıkmadan size yorum yapmak oldukça yanlış olacaktır. Çevrenizden gelen gereksiz yorumlara sonuçlar çıkıp yorumlama yapılıncaya kadar kulak asmamanız gerekir. Bu şekilde psikolojik anlamda hem kendinizi hem de ailenizi yıpratırsınız. İlk olarak kendinizi psikolojik anlamda yıkmamanız gerekir. Sonrasında çıkan sonuçlarda sorun mevcut ise tedavi için gerekli çabayı göstermek gerekmektedir.


 

22.02.2017

merhaba benim bir sorum olacak basımın arka taraflarında şiddetli ağrım oluyor kulakların gözlerim bile ağırıyor ben birde boyun düzleşmesi tedavisi görüyordum doktorum gidince yarim kaldı boyun düzleşmem sınırda beyin ve sinir damarlarını tetiklediğini söylemişti yarin bas ve boyun emarı çektireceğim korkuyorum bir şey çıkmasından sizce bu belirtiler boyun düzleşmesi olabilir mi?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Bahsettikleriniz boyun düzleşmesinin tedavi edilmediği durumlarda ortaya çıkan belirtiler olmakla birlikte farklı bir duruma bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bu nedenle belirttiğiniz MR`ın çektirilerek sonucuna göre yorum yapmak her açıdan daha doğru olacaktır. 

Ertuğrul21.02.2017

Merhaba hocam beyin mr sonuc raporu cikti iyi mi kötümü söyler misiniz ?
KONTRASTLI BEYİN MR İncelemesi, Kranıum kemik yapıları ve çevre yumuşak dokular
doğal izlendi. Görüntü alanına giren paranazal sinüs havalanmaları normal
sınırlardadır. Sol serebellar hemisferde 20x20 mm boyutlu düzgün sınırlı t2a serilerde
santrali hipointens, t1a serilerde santrali parankim ile izointens, postkontrast serilerde
periferal kontrast tutulumu gösteren yer kaplayıcı oluşum izlendi. Hemorajik
metastaz? Komsu parankim alanlarında az miktarda ödem izlendi. Sağ talamus
anterior kesiminde 3. ventrikül sağ lateral duvarı düzeyinde t1 a serilerde hiperintens,
belirgin kontrast tutulumu göstemeyen t2a ve flair serilerde seçilmeyen 10 mm boyutlu
olasılıkla hemorajik naturlü bir odak daha mevcuttur. Bu lezyonda da periferal kontrast
tutulumu izlenmektedir. Diğer düzeylerde serebeller parankim intensitesi , beyin sapı
oluşumları ve 4. ventrikül kalibrasyonu doğaldır. Supratentorial seriler
değerlendirildiğinde bilateral serebral parankimde diğer düzeylerde gri beyaz cevher
intensite dağılımları yaş ile uyumlu görünümdedir. 3 ve lateral ventrikül kalibrasyonları
doğaldır.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Sonuçlara Mr çekilmek için sizi yönlendiren uzman vasıtasıyla daha net ulaşabilirsiniz. İnternet ortamında alacağınız bilgiler sağlıklı olamayacaktır. Bu nedenle tekrar uzmanı göreceğiniz tarihi beklemenizde fayda var. 

Meryem17.02.2017

mrb hocam kayınvalidem mr çektirdi rapor normal ama cd nokta gibi bir şey görülmekte bir sorun teşkil eder mi? Beyin cerrahına gitmemiz gerekir mi?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Meryem Hanım merhaba,


Kayınvalidenizin mr sonuçlarını uzmana gösterdiniz mi? Uzman her şey normal dedikten sonra bir sorun meydana gelmeyecektir. Ayrıca cd kendiniz mi, yorumluyorsunuz. Eğer bu yorum kendinize aitse endişenizde boştur.

Yakup Kol14.02.2017

Slm hocam
Benim kafamda araknoit kist çıktı önce 7 mm 1senesonra 9mm olmuş zamanla büyür mü yoksa küçülür mü, ne yapmak gerekir bilen konuştu bilmeyende kafam çok karışık kötümü ne yapmam gerekiyor bilmiyorum yardımcı olabilirsiniz

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Yakup Bey merhaba,


Öncelikli olarak geçmiş olsun. Araknoit kistler büyüme yapabileceği gibi büyüme yapmayabilir. Bu kontrol altında tutulmadan bilinemez. Beyinde var olduğu bölgeye bağlı olaraktan genelde sorun yaratmazlar. Tesadüfen fark edilen kistlerin içinde yer alır. Bulunduğu bölgede büyüme gösterirse beyine baskı yapacaktır. Bunun için tedavisinin yapılması gerekir. Tedavi de 3 şekilde uygulanmaktadır. Kistin şatlanması, açık ameliyat ile beyin alt tarafında bulunan beyin omurilik sıvısının yollarının ağızlaştırılması, endoskop ile kistin beyin alt kısmındaki omurilik sıvısı yollarının ağızlaştırılmasıdır. Bunlara karar verecek olan kişi de sizi klinik anlamda muayene eden ve takip eden uzmandır.


 

Melek13.02.2017

Hocam emar çekindim 2 santim ur çıktı, şimdide ilaçli emar istediler ilk emarda yanılma olabilir mi

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Melek hanım merhaba,


Emar çekimlerinde genelde sonuçlarda karıştırma olmaz ama aklınızda soru işaretleri bulunuyorsa ve konu ile alakalı sıkıntı yaşıyorsanız tekrar muayene olup emar çekim işlemi istemelisiniz. Benim size tavsiyem ikinci bir emar değil direkt olarak ilaçlı emar çektirmenizdir.

Mehtap12.02.2017

Merhaba emar çekinme 1 _ 2 santim ur olduğu çıkmış emarda karıştırma olur mu? Tekrar emar cekinicem

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Mehtap hanım merhaba,


Emar çekimlerinde genelde sonuçlarda karıştırma olmaz ama aklınızda soru işaretleri bulunuyorsa ve konu ile alakalı sıkıntı yaşıyorsanız tekrar muayene olup emar çekim işlemi istemelisiniz.


 

TOMOGRAFİ VE MR SONUCU09.02.2017

Merhabalar Hocam;
3 gün önce gece başımın arkasının ve hafif ellerimin uyuşması ile acile gittim ve ertesi gün nörolojiden hemen randevu aldım. Doktorum öncelikle tomografi çekilmesini istedi. Ancak tomografimde 20 mm çapında kitle oluştuğu ve emar yapılması gerektiğiydi. Bu durumda doktorum hemen emar yaptı ve mr`ın neticesi temiz çıktı, şimdi ben konu ile ilgili tomografide çıkan sonuçtan ötürü çok kuşkuya düştüm mr temiz çıktı ama ben bu durumda tekrardan başka yerde mr çektirmeli miyim. Lütfen bana bir öneride bulunur musunuz?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merhaba,


Emar sonucun temiz çıkması içinizi rahatlamak adına yetmelidir. Çünkü emar da detaylı ve kesitsel görüntüler alınır. Bu görüntüler var olan sorunların ve hastalıkların teşhis edilmesi adına önemli bilgiler içermektedir. Bunun içinde uzmanınıza ve çıkan görüntülerin yorumlanmasına güvenmenizi tavsiye ederim. Bu tarz sıkıntılar insanları psikolojik açıdan etkilediğinde ve şüphede bıraktığından dolayı da kendinizi rahatlatmanız da önemlidir. Bu konuda çok düşünmek şüphelerin artmasına da sebep olacaktır.

03.02.2017

Hocam baş parmağımda elektrik çarpması hissi var ve sürekli gazim var sürekli ishal oluyorum karnımda sancı oluyor ve vücudum ağırlaşmış uyuşmuş ve dengesizlik yasıyorum. Kan sonuçlarım temiz cıktı beyin emarı da temiz neden olabilir?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merhaba,


Var olan sıkıntınız için klinik muayene dışında uzman doktorun başka test ve tetkikler yapması gerekir. Bunun sonucunda gerekli olan tanı koyulmalıdır.

Nergiz02.02.2017

İyi günler hocam çok karmaşık bir hastalık uğraşamıyorum, vücudumdaki damarların attığını hissediyorum. Başımdan dişlerime ve burnuma doğru basınç var vücudum kendi kendine sallanıyor. Yürürken yay üstünde yürüyor gibi yaylanıyorum bacaklarımı eskiden birleştirebiliyordum şuan birleştiremiyorum sanki yamulmalardan bitişmiyor çok rahatsız oluyorum bu dengesizlikten işe yaramaz oldum çocuğuma bakamıyorum doğru dürüst gözümde sallanıyor cevabınızı bekliyorum iyi günler

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Nergiz hanım merhaba,


Bu detaylar ile size bir şey söylem mümkün değildir. Sorunlarınız ile alakalı olarak ilk olarak klinik muayene olması ve çıkan sonuç dahilinde belli başlı testlerin ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Sevin02.02.2017

Hocam kafamin. Arkasindan cit cit ses geliyo suerkli ve boynumla basimda basinc var burnumda da oluyo ve vucudum sallaniyo fazla yureyemiyotum cunku agirlasmis heryerim ve uyusmus vucudum ozele gittim beyin mr cekti bana temiz dedi ciddi bir hastaligin yok dedi siZce onlar olan bir sorunu gormemis olabilir mi tekrar mr cwktirmelimiyim yksa bunun baska bir sorun mu vardir

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Sevin hanım merhaba,


Hocam kafamın arkasından çıt çıt ses geliyor, sürekli ve boynumla başımda basınç var.  Burnumda da oluyor ve vücudum sallanıyor fazla yürüyemiyorum. Çünkü ağırlaşmış her yerim ve uyuşmuş vücudum özele gittim beyin mr çekti bana temiz dedi ciddi bir hastalığın yok dedi. Sizce onlar olan bir sorunu görmemiş olabilir mi tekrar mr çektirmeli miyim? Yoksa bunun başka bir sorun mu vardır?

Umut02.02.2017

Hocam vertigo bas ağrısı yapar mı ve ördek gibi yürümeye sebep olur mu (beyin mr temiz çıktı)

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Umut bey merhaba,


Vertigo oldukça zor bir rahatsızlıktır. Baş dönmelerine, uyuşmalara, baş ağrılarına, göz hareketlerinde sorunlara, felçlere ve daha birçok soruna yol açabilir. Dengesizlik yarattığından dolayı da yürüme konusunda sorunlara yol açar. Zorlu bir sorun olduğu için tedavisine aksatılmadan hemen başlanmalıdır.

Esra01.02.2017

Hocam kulaklara bağlı dengesizlik tedavisi var mı eski haline dönme şansı var mı ve tanısı nasıl konur?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Esra Hanım merhaba,


Kulaklar ile alakalı sorunlara karşı da tabii ki, tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Dengesizlik kulaktan neden dolayı kaynaklanıyor, ilk olarak bunun yanıtının bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kulak tüm vücudun dengesini bozabileceği gibi dengede de tutabilir. Bundan dolayı kulak ile alakalı görüntüleme yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu yöntemler sayesinde kısa süre içinde tanı koyulabilir. Eski halinize de tedavi sonrası dönmeniz mümkündür.

31.01.2017

Slm hocam kafamın arkasında sanki böyle demir blok var gibi kafam düşüyor sürekli böyle uyuşuk her yerim mr çektirdim temiz çıktı sizce neden olabilir çok korkuyorum vücudumda çok ağır olmuş sanki böyle betonlar bağlı gibi

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merhaba,


Sizin sorunlarınız daha çok psikolojik gibi duruyor. Farklı bir hastalık olsa mr raporlarında gözükür ve size söylenirdir. Bundan dolayı bir psikiyatriye gitmeniz ve kendinizi ruhsal açıdan rahatlatmanız gerekebilir. Bu anlamda devlet hastaneleri de kalite hizmet vermektedir. Özellikle ücretsiz şekilde verilen bu muayene sonucu dikkate almalısınız.


Geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim.

Tuba31.01.2017

Slm açık beyin mr de damar tıkanıklıkları, beyincik sarkması, kireçlenmesi, iltihap falan gözükür mü?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Tuba hanım merhaba,


Emar uygulaması için geliştirilen kapalı ya da açık cihazların birbirlerinden çekim açısından herhangi bir farklı bulunmaz. Açık emar cihazı da kapalı emar cihazı da beyin ile alakalı olan tüm sorunlara tanı koyulmasında yardımcı olan görüntüleme sistemidir. Bu cihazların aldığı beyin ya da farklı organ kesitleri sonucu raporlar alınır. Bu raporlar ile sorunlara net şekilde tanı koyularak tedavisi planlanır.


Geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim.

Nur31.01.2017

Slm hocam, benim bacaklarımın arkasındaki damarlar titriyor niye acaba bide boğazımdan koku geliyor?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Nur hanım merhaba,


Verdiğiniz detaylar ile size sorununuz hakkında yorum yapamam. Çünkü bir uzmana gitmeniz gerekmektedir. Bu detaylar eşliğinde ve klinik muayene eşliğinde uzman sizden bazı tetkikler ve testler ister. Bunların çıkan sonuçları ve raporları ile sizde var olan sorun konusunda aydınlatma yapabiliriz. Bu sonuçlar dâhilinde tedavi planlaması da kolay ve hızlı şekilde yapılabilir.


Geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim.

Sevda31.01.2017

Selam hocam benim vücudum uyuşuk şuan be yürürken yerler ayağımın altında kayıyor bacaklarımı açarak yürüyorum elimi kafamın arkasına bastırınca acıyor beyin mr çektim sonuçları temiz çıktı nedeni ne olabilir sağlıklı günler

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Sevda hanım merhaba,


Sorununuz daha çok vertigo ya da iç kulak ile alakalı gibi duruyor. Bu ikisi açısından da klinik şekilde muayene olmalısınız. Bunun için bir uzmana gözükerek gerekli olan sorununuzun ortadan kalmasını sağlayabilirsiniz.


Geçmiş olsun

27.01.2017

İyi günler hocam sürekli dişimi sıkar vaziyette buluyorum konuşurken dişlerim birbirine çarpiyor ve ağzımı tam açtığımda her iki kulağımın yanindaki çeneye bağli olan eklemler ağrıyor sanki böyle tutulmuş gibi sizce nedeni ne olabilir

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merhaba,


Sizin sorunuzun psikolojik ya da çene eklemleri ile alakalı olabilir. Genelde bu durum psikolojik olarak meydana çıkmaktadır. Bir diş hekimine detaylı şekilde klinik muayene olmanızı tavsiye ederim. Diş ile alakalı olarak sorun ve sıkıntı mevcut değilse muhakkak psikiyatriye gitmenizi tavsiye ederim.


Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Hayatim bitti24.01.2017

Selam hocam yaklaşık dört ay önce belden uyuşturmalı bir doğum yaptım sezeryan doğum ondan bir hafta sonra elimle ayağıma bir uyuşma girdi. su an bütün vücuduma yayılmış dokunma hisimde azalmış ve basım sürekli ısınıyor ve boynumdan başıma kadar bir basınç ve ağrı var yürürken hemen yoruluyorum ayaklarımla vücudum çok ağırlaştı. beyin mr çektirdim. sonuçları temiz çıktı kan tahlillerimde temiz bide sürekli vücudum sallanıyor

Makale Editörü Ayşe KorkmazMerhaba,
Yapılan doğum ile alakalı olarak bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Mr ve kan tahlillerinde de bir sorun çıkmadığına göre psikolojik açıdan bir problem yaşanıyor olabilir. Genelde doğum sonrasında ve ağır geçen gebelik sürecinden kaynaklı olarak da bu tarz durumlar yaşanabilmektedir. Bunun için tekrar dahiliye uzmanı ile görüşmeniz ve bu detayı da sorgulamanızı tavsiye ederim.
Acil Şifalar
Nurevsan14.01.2017

Hocam görme bozukluğu şikayetiyle doktora gittim. Göz doktoru nörolojiye yönlendirdi o da emar istedi. Emar sonucunda bunlar yazıldır. Ciddi bir sorun var mı acaba. Sol frontal lob supkortikal beyaz cevherde milimetrik çaplı T2 ağırlıklı flair sekanslarda hiperintens nonspesifik gliotik odak mevcuttur. Hipofiz glandı normal kalınlıkta olup hipofiz glandi arka kesimi düzeyinde 5 mm boyutlarında T2 ağırlıklı sekanslarda hiperintens şüpheli bir kistik görünüm izlenmektedir.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Nurevsan hanım merhaba,


Çekilen emar sonuçların görülen her kist sorun olduğunu ve kötü bir tümör olarak karşımıza çıkmaz. Bu sonuçları en doğru şekilde tüm sürecinizi izleyen ve muayene eden uzman yorumlayacaktır. Raporların ve sonuçların tamamını görerek yorum yapmam lazım. Bundan dolayı raporlarınızı gönderebilirseniz size detaylı cevap verebilirim.


Sağlıklı günler

Soru ekle

Sorunuz: