Kardiyak Emar nedir ve nasıl çekilir

Kardiyak emar kalp ile alakalı olan tüm sorunların en detaylı şekilde görüntülenmesine olanak sağlamaktadır.bu sayede en doğru tedavi planlaması yapılır.

Kardiyak Emar Nedir?

MR, büyük mıknatıslar ile desteklenen güçlü manyetik alan içerisinde radyo dalgalarının kullanılması ile belli başlı anatomik yapıları, var olan diğer yapıları ayır edebilmek, hastalıklı ve sağlıklı olan dokular arasında bulunan farklılıkları tanımlamak ve farkına varmak adına kullanılan bir tekniktir.

Kardiyak MR çekimi

Kardiyak MR çekimi

Kardiyak Mr nedir, doğuştan kalp ile alakalı olan rahatsızlıkları, kalp ile alakalı bulunan büyük damarların yapılarını, kalbin ne kadar büyük olduğunu ve kalbin yapısını görüntüleyerek gerekli olan bilgileri vermektedir. Kardiyak Mr çeken hastaneler İstanbul bölgesinde özellikle myokardit perikardit tarzındaki kalp zarı ve kalp kası gibi rahatsızlılarla tanı koyulmasında tomografiye göre daha net sonuçların elde edilmesine olanak sağlar.

Kardiyak Mr doğum ile beraber gelen kalp boşluklarını, kalp hastalıklarını ve insan kalbine girip çıkan büyük damarların yapılarının oluşturduğu fonksiyonları ve bunların verir. Bobin teknolojisi ve çok sistemli olan teknoloji ile Fıesta sekansı Mr incelemesinin hızlı ve kolay şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Ventrikullerin kısa ve uzun şekilde görüntülerinin elde edilmesi, geometrik açıdan varsayımlara gerek bırakmadan 3 boyutlu görüntülere yardımcı olmaktadır.

Alınan bu görüntüler üzerinden yapılacak olan direkt ölçümler kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi açısından oldukça önemli detayları içerir. Bulunan detaylı rapor sonucunda uzman olan hekimler en doğru tedavi planlamasını yapabilmektedir. Hastalıkların ortadan kalkması adına tedavinin planlaması da büyük bir önem taşımaktadır.

Hangi Detayları gösterir?

Kardiyak Mr çeken hastaneler ile kalp damarlarında oluşan tıkanıklar değerlendirilmesi, fonksiyonel ve canlı yapılarının korunabildiğinin değerlendirilmesi, kalp içi kitlelerinin değerlendirilmesi de yapılmaktadır. Kardiyak Mr nasıl çekilir, vücuda zararlı olan radyasyon kullanmadan kalbi her türlü açıdan görüntülemektedir.

Kardiyak Mr ile geçirilen kalp krizi sonrasında kalpte oluşan skar dokusu, kalp kaslarının fonksiyonları be kalp kaslarının canlılığı da detaylı bir şekilde görüntülenmektedir. Ayriyeten kardiomiyoptler olarak isimlendirilmiş olan kalp kasında oluşan hastalıkların ve kalp içinde var olan kitlelerin değerlendirilmesi açısından da kardiyak Mr görüntüleri yol gösterici olarak kullanılır.

Kardiyak Mr çeken hastaneler ileri teknoloji olan cihazların kullanımı yapılır. Bu cihazların kulanı uzmanlık gerektirmektedir ve çekilen görüntüler sonucunda çıkan raporların kesinlikle konusunda uzman olan hekimler tarafından değerlendirilmesi şarttır.

Çekimi Nasıl Yapılır?

Kardiyak Mr çekimi için hasta olan kişilerin üzerinde kemer, gözlük, küpe, saat, kolye, tarzındaki metal eşyaların bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca kıyafetlerin çıkartılması ve hastane tarafından verilen önlüğün giyilmesi gerekir. Sonrasında hazırlanan hasta Mr cihazına girmesi istenmektedir.

Mr cihazı masası hareket edebilen bir sisteme sahipti. Bu sayede hasta olan kişiler cihazın içine kolay, hızlı ve basit şekilde yerleştirilebilir. Hastanın eline bir alet verilir ve bu alet sayesinde oluşan sıkıntıda hasta görevli olan kişiye haber verir. Mr odasından dışarıda bulunan kişilerin sesi duyulabilir. Radyologlar çekim yapılacak olan yerin tam olarak cihazın içine gelmesini sağlamak adına belli başlı ayarlamalar yapar.

Sonrasında ise çekim işlemlerine başlanır. Kardiyak emar çekim işlemi 15 ila 20 dakika aralığında sürer. Bu süre doktorun ek görüntü istekleri mevcut ise değişkenlik gösterebilir.

En Önemli Olan Avantajları Nelerdir?

  • Kardiyak emar işlemi esnasında yapılan işlemlerin tamamı böbreklerin açısından önemli olan riskler oluşturmaz.
  • Bilinen diğer klasik görüntüleme sistemlerine göre radyasyon içermemesi
  • İnsanların organlarını gerçek anlamda görüntülemesi ve fizyolojik açıdan parametreleri görüntülemesi
  • Girişimsel olmayan görüntüleme sistemi olarak ve gitgide artan oldukça geniş bir kullanımı bulunması

İleri teknoloji destekli olan Mr cihazlarında yapılan ve uzmanlıkla yapılan inceleme kardiyak Mr konusunda uzman olan radyologlar tarafından raporlanmakta ve uzman olan hekimler tarafından tanı koyularak tedavi planlaması yapılmaktadır. Ortaya çıkan rapor oldukça detaylı bir şekilde uzman olan hekime sunulur.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...