Bos Akım MR Nasıl Çekilir ve Çekim Amacı Nedir?

Boş akım mr çekiminin nedeni hidrosefali türlerinin tanısını koymak içindir. Hidrosefali hastalığı yani diğer adıyla beyinde su toplaması olarak bilinir.

Bos Akım Mr Nasıl Çekilir?

resim-1579

Boş akım mr ihtiyacı doğduğunda beyin ventriküllerinde boşluklarda su birikir ve bu tür hastalar için boş akım mr çekilir. Bu hastalıkta kafa içerisindeki basınçtan büyür ve anormaliler oluşur. Mr ile beyin içindeki boşluklardaki omurilik sıvısı görülür. Boş akım çekimlerde genellikle kontrast madde kullanılır kontrast madde görüntülenecek bölgeyi boyayarak daha net görüntü elde edilmesini sağlar ve ila bütün damarlarda dolaşır. T2 kesitinde daha net görülür. Genç hastalarda hisrosefali hastalığı dolaşım sistemini bozmaktadır. Başlıca nedeni beyindeki ventriküllerin büyümesidir. Buna ventrikülomegali denir. Görüntüleme de lateral olarak ve frontal hornlar incelenir. Kontrastlı yani ilaçlı çekimi yapacak teknikerin deneyimli ve tecrübeli olması gerekir. Bu görüntüleme tekniği ile fizyolojik olarak araştırma yapılmaz, anatomik yapı ayrıntılı incelenir.

Günümüzde 3B SPACE tekniği ile bu hastalık daha iyi değerlendirilmektedir. Çekim sırasında tüm kranyum çekim alanı içerisine alınır. Hidrosefali olmayan insanlarda BOS omurilikten başlar dolaşım sistemine gider.Doğmamış bebeklerde hidrosefali fetüste büyük bir kafa olarak görüntülenir. Hisrosefali beyine zarar verir ve zamanla zeka geriliğine hareketleri kontrol edememeye neden olur. Çekimle beyin içindeki boşluklar görüntülenir. MR nin bu çekimdeki amacı ise araknoid kistleri ve diğer oluşmuş kistleri saptamak, BOS Basıncında oluşmuş rinore ve otore kaçaklarını tespit etmek, intrakraniyal hipertansiyon yani kranyumdaki hipertansiyonu kontrol etmek, iç kulak yoluna ve virchow robin mesafelerini incelemektir. Hidrosefali hastalığı basınca göre tür değiştirir. MR hastalığın tedavisinde aşama aşama yol gösterir ve doktorlara büyük fayda sağlar. İleri görüntüleme tekniği olduğu için birçok hastalığın değerlendirilmesinde tanı koyulmasına yardımcı olur. Diğer incelemelerde bu kadar net sonuç alınmazken mr incelemesi doktora ve hastaya net sonuca yakın yada net bir sonuç verir.

 MR hastalığın tedavisinde aşama aşama yol gösterir ve doktorlara büyük fayda sağlar. İleri bir görüntüleme tekniği olduğu için birçok hastalığın değerlendirilmesinde tanı koyulmasına yardımcı olur.

Bos Akım Mr Çekim Amacı?

BOS akım mr nin çekim amacı hidrosefali hastalarındaki BOS akımının oluşturduğu basıncı, ventrikülleri ve omuriliği görüntülemektir. Omurilik içerisindeki sıvı da görüntülenir. Çekim kafa üzerine yani kranyum için yapılır. Tedavi amaçlı çekim yapılmaz çekim sadece tani ve değerlendirme için yapılır. Mr incelemesi uzman bir tekniker tarafından çekildikten sonra uzman bir radyoloji doktoru tarafından değerlendirilip, raporlanıp hastanın doktoruna bilgi verir. Çekim için herhangi bir hazırlık yoktur normal mr çekimi gibi yapılır. İlaçlı çekimlerde hastaya damar yolundan kontrast madde verilerek çekim yapılır. Bebek ve çocuk hastalarda çekim kalitesi için anestezi uygulanır ve çekim sırasında hareket etmemesi sağlanır. Çekimde radyasyon söz konusu değildir, hasta x ışınlarına maruz kalmaz ve zarar görmez. Hastalığın tedavi için doktorların istediği bu çekim yöntemi hastalığın tedavisi için önemli bir rol oynar. Vücuda zararı yoktur.

Çekim için herhangi bir hazırlık yoktur normal mr çekimi gibi yapılır. İlaçlı çekimlerde hastaya damar yolundan kontrast madde verilerek çekim yapılır. Bebek ve çocuk hastalarda çekim kalitesi için anestezi uygulanır ve çekim sırasında hareket etmemesi sağlanır.

Bos Akım Mr Çekim Merkezleri?

BOS akım mr radyoloji bölümü bulunan hastanelerde ve ileri görüntüleme merkezlerinde çekilir. Çekim işinde uzman tekniker ve doktor tarafından yapılıp, değerlendirilir. Açık veye kapalı mr çeken görüntüleme merkezlerinde çekilir. Açık mr yöntemi ile de kapalı alan fobisi olan hastalar rahatlıkla yaptırabilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...