Lomber Spinal Stenoz Tetkiki Çekimleri Hangi Detaylar Işığında Uygulanmaktadır?

Lomber spinal stenoz tetkiki sinir hücrelerinde ve omurlarda bulunan sorunların meydana çıkması amacı ile çekilir ve uzmanlara detaylı bilgiler sunar.

Lomber Spinal Stenoz Tetkiki Nedir, Ne Anlama Gelir?

İnsan vücudunda bulunan sinir lifleri omurlar ve omuriliğin korunmasına olanak sağlayan kemik yapılarından oluşur. Omurilik ve sinir lifleri omurların tam olarak orta kısmında bulunur ve kanalın boylu boyunca aşağısına kadar iner. Omurların aralarında bulunan ve birbirleri ile bağlanmasına olanak sağlayan diskler de bulunur. Bu diskler zaman içinde azalmaya ya da sertleşmeye başlayabilir.

Bundan kaynaklı olarak da yük taşımak, eşya kaldırmak tarzındaki ve diğer işleri yapmak ile alakalı yeteneklerin azalmasına da sebep olmaktadır. Ayriyeten sertleşme meydana geldiğinde spinal kanal kısmına doğru yer değişimleri ile kanal çapında daralmalarda meydana gelmektedir. Bu durumun ortaya çıkarılması amacı ile lomber spinal mr tetkiki incelemesi yapılır. Lomber mr çekiminde uygulanan tüm işlemler lomber spinal mr tetkiki incelemesi içinde yapılır. Bu çekimin nasıl yapılacağı, nasıl çekilir, ne kadar sürer, lomber spinal mr nedir, lomber spinal mr incelemesi tetkiki sonucunda neler yapılmalıdır, lomber spinal mr incelemesi tetkiki için ön hazırlıklar nedir, lomber spinal mr tetkiki incelemesi ne demek gibi detaylar konusunda hastalar uzmanlardan yardım almalıdır. lomber spinal mr incelemesi tetkiki hangi zamanlarda çekilir;

  • Uygulanacak olan tedavi ile alakalı olarak plan yapıldığında
  • Yapılan muayeneler ve tetikler sonucunda önemli bir detay yakalandığında
  • Belde var olan sıkıntılar sinirlere karşı baskı oluşturduğunda
  • Tedavisi yapılan kişilerde tedavi döneminde cevap alınamadıysa mrg tetkiki incelemesi istenir.

Mrg tetkiki incelemesi nasıl çekileceği ve ne demek, nedir olduğu konusunda bilgi sahibi olan kişiler sonuçlarının nasıl değerlendirileceğini de bilmelidir. Mrg tetkiki incelemesi sonuçları nedir, tetkiki ve incelemesi ile alakalı olarak neler yapılması gerektiği konusunda uzmandan bilgi alınır.

Lomber Emar İncelemesi Nasıl Çekilir?

Çekimlerin bazılarına 6 ila 8 saat aralığında geç gelmek gerekebilir. Doktorun vermiş olduğu ilaçlar dışında başka ilaç kullanıyorsanız bunların alınmaması istenebilir. Uygulamaya gelmeden önce üzerinizde bulunan kemer, gözlük, küpe, kolye ve diğer materyalleri mutlaka çıkartmanız gerekir. Bunlar ile işlemler yapılamaz. Kişiler cihazın içine sokulduktan hemen sonra özel olarak tasarlanmış radyo anteni takılır.

Bu anten aracılığı ile teknisyenin verdiği komutlara uyulur. İşlemleri yapacak teknisyen çekimi yapılacak olan bölgenin tam olarak cihaz içine gelmesini sağlayacak şekilde ayarlamalar yapar ve sabit kalmasına olanak sağlar. Sonrasında da çekime başlar. İşlemler mrgnin türüne ve doktorun isteklerine göre uzayabilir. Manyetik Rezonans Görüntüleme işlemleri devasa mıknatıs sayesinde gerçekleşir. Verilen manyetik dalgaların güçleri ile insanların hücrelerinde yer alan hidrojen atomunun uyarılması yapılır. Bu sayede hücreler aktif hale gelir.

Sonrasında uygulama yapılacak olan bölgeye radyoaktif frekans dalgaları verilir. Elde edilen verilen özel olarak tasarlanan radyo anteni aracılığı ile bilgisayara gönderilir.  Bu sayede yüksek düzeyde ve kaliteli görüntüler elde edilir. Çekimin süreci ise bölge incelemesine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Yaklaşık olarak 15 ila 45 dakika aralığında tüm uygulamalar tamamlanmış olur. Bu sürecin değişmesine etkili olan nedenler ise, yeterli düzeyde bilgi yollanması, bel bölgesindeki rahatsızlığın boyutu ve inceleme alanının genişliği yer alır.

İnceleme için yapılan tetkikin herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Ayrıca tekrarlanması ile alakalı da sakıncalar bulunmamaktadır. Tanı koyma ve tedaviyi destekleme konusunda uzmanlara oldukça önemli detaylar sunar. Gerekli olursa ve uzman isterse birkaç tekrarlanabilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...