MR Anjiyografisi Nedir, Nasıl Çekilir, Öncesi ve Sonrası

MR Anjiyografisi çekimi özellikle damar hastalıklarında tanı koymak için kullanılır. Uygulamada ilaçlı ve ilaçsız şekilde yapılarak net görüntüler oluşturur.

MR Anjiyografi Nedir?

MR Anjiyografi Filmi, Damar Yolları

MR Anjiyografi Filmi, Damar Yolları

MR anjiyografi, insan vücudunda bulunan damarların detaylı bir şekilde görüntülenmesine olanak sağlayan MR çalışmasıdır. Bu tekniğin kullanılmasından bu yana damarlarda oluşabilecek olan hastalıkların tanısı daha kolay şekilde koyulmaya başlanmıştır.

Sistem ile ilaç alımı yapılmadan büyük damarlar kolay ve hızlı bir şekilde görüntülenebilir. MR anjiyografisi yardımı ile ve özel ilaçların yardımı ile daha ince damarlar görüntülenmekte ve daha bet görüntüler elde edilmektedir. Anjiyografi de var olan olumlu yön BT ve kateter anjiyo uygulamasında kullanılmakta olan kontrast maddelere bağlı olarak ortaya çıkan alerjik reaksiyon riskinin az olmasıdır. Dezavantajı ise bazı durumlarda artefakt olarak isimlendirilen görüntü kirlilikleri sonucunda yanlış sonuçların oluşmasıdır. Bu uygulamanın maliyeti ve inceleme açısından süresi diğer anjiyografiler göre daha düşüktür.

Anjiyografide bulunan katater yerleştirilmesi gerekmediği için hasta olan kişilerde ciddi boyutlarda rahatsızlıklar oluşmaz. MR istenilecek olan planlar doğrultusunda görüntüler vermektedir. Elde edilecek görüntüler doktorun isteğine üç boyutlu da oluşturulabilmektedir. Alınan görüntülerin tamamı uzman olan radyologlar tarafından incelenir ve yorumlanır. Emar akciğerler, böbrekler, beyin, kalp, boyun, kollar ve bacaklar ile alakalı olarak detaylı bilgiler verir. Emar anjiyosu belli başlı hastalıkların tanısının koyulmasında da kolaylık sağlamaktadır. Bu hastalıklar;

  • Şahdamarı hastalığı
  • Derin ve trombozu
  • Aorta ve dalları
  • Diseksiyonları
  • Kol hastalıkları
  • Bacak hastalıkları
  • Arteriyovenöz malformasyonlar
  • Böbrek damarlarında var olan hastalıkları
  • Böbrek nakline hazırlık

MR Anjiyografi Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

MR anjiyo uygulaması dar bir alanı bulunan cihazın yardımı ile çekilmektedir. Bundan kaynaklı olarak da kapalı alanlarda kalma korkusu olan kişiler mr uygulamasında kesinlikle sakinleştirici olan ilaçlar kullanmalıdır.

Bu uygulama çok güçlü ve etkili olan manyetik alan oluşturduğundan kaynaklı olarak çekim esnasında kalem, gözlük, kredi kartı, metal eşya, elektronik eşya ve takı gibi şeylerin hastanın üstünde bulunmaması gerekir. Uygulama metal olan protezlerde genellikle herhangi bir sıkıntı yaratmamaktadır.  Hastanı beyinde anevrizma klibi, kalp pili ve implant gibi şeyler mevcut ise uygulama yapılmamalıdır.

Hasta olan kişi MR cihazının içinde bulunan ve özel olarak tasarlanmış olan masaya yatırılır. Standart bir yöntem olan her bir tanesi 2 ile 10 dakika aralığında süren ve sayıları 2 ile 6 arasında değişkenlik gösteren görüntüleme seanslarından oluşmaktadır. Görüntüleme seanslarının her bir tanesi farklı düzeyde görüntü ve netlik ortaya çıkartmaktadır. Doktorun isteğine göre kontrast madde verilmesi gerekirse damar yolu ile Gadolinium verilecektir. Verilecek olan ilaç dokuların ayırt edilmesine ve damarların parlamasına olanak sağlar.

MR anjiyografi fiyatı çekilecek olan görüntüleme merkezine, hastaneye ve cihaza göre değişkenlik göstermektedir. SGK hastanelerinde de çekilebilmektedir.

Yan Etkileri ve Yetersizlikleri

Kullanıldığı bölgeleri

beyin damarları için MR anjiyografisi, boyun kısmından beyne giden damarların görüntülenmesi için, göğüs ve kalpten çıkan kan damarlarının, MR anjiyografisi bacak ve kol damarlarının MR anjiyografisi, böbreklerde bulunan damarlarının MR anjiyografisinde sık şekilde kullanılır.

Yan etkileri

Mr herhangi bir şekilde ciddi düzeyde yan etkisi bulunmaz. Kullanılacak olan bazı ilaçlar zaman içinde alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Kontrast madde nadir olmak kaydıyla hastanın böbreklerinde sorunlar oluşturabilir. Manyetik olan alan asla zararlı değildir. Hastaların vücutlarında yer alan metal cisimler manyetik alandan kaynaklı bozulabilir.

Yetersizlikleri

çekilecek olan mr anjiyografisi damarların iç duvar kısımlarında kireçlenme olduğunda güvenilir ve kaliteli görüntüler vermez. Elde edilecek olan görüntülerin tamamı BT olduğu ya da klasik anjiyo da olduğu gibi net olmayacaktır.  Bazı durumlarda atardamarı toplardamardan ayırt etme de ve küçük olan damarların görüntülenmesinde yetersiz gelebilir. Hastaların hareket halinde olması da görüntü kalitesini düşürmektedir. Obez olan hasta kişiler cihazın içine sığmaz. Hastanın vücudunda metal eşyaların bulunması da görüntünün kalitesini bozar.

MR Anjiyografi Esnasında ve Sonrasında Neler Olur?

MR anjiyografisi ağrısız şekilde yapılır. Hasta olan kişiler kapalı bir alan içinde ve kıpırdamadan yatmalıdır. Bu durum kişileri rahatsız eden bir durumdur. Ayriyeten MR çekimi esnasında hastanın yanında başka bir kişi kesinlikle bulunmaz. MR cihazı manyetik alandan kaynaklı olarak farklı, tuhaf ve ilginç gürültüler çıkarabilir.

İnceleme yapılacak olan alanda ısınmalar oluşabilir. Bu sebeplerden kaynaklı olarak sakinleştirici gerekebilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...