Anjiyo Sonrası Oluşabilecek Ağrılar ve Tedavi Süreçleri

Anjiyodan sonra vücutta bir takım yan etkiler görülmektedir. Daha çok baş ağrısıyla başlayan süreci bacak ağrıları devam ettirir. Bu gibi durumlardan doktorunuzun tavsiyelerine uymanız yeterlidir.

Anjiyo Uygulaması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel bir odada anjiyografi cihazı ile yapılan işlemde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar yer almaktadır. Bu konuyla ilgili sizlerle paylaşacağımız anjiyodan sonra ağrılar ya da anjiyo sonrası ağrı gibi durumların nasıl ortadan kaldırılması gerektiğini de aktarıyor olacağız.

Öncelikle anjiyo sonrası ağrılar, dikkat edilmesi gereken durumlardır ve daha çok bacak bölgesinde görülebilir. Ayrıca nefes darlığı ve baş ağrısı da görülebilmektedir. Tüm bu sorular, uzman doktorlar tarafından yanıtlanmış ve başarılı bir tedavi sürecinin en önemli kısımlarını oluşturmuştur.

Anjiyo Sonrası Oluşabilecek Ağrılar

Öncelikle anjiyodan sonra baş ağrısı ile ilgili bilgilerimize bakalım. Tamamen normal bir durum olan baş ağrısı ilk 24 saat içinde hastayı zorlayabilir. Bu durum tamamen anjiyo işleminden kaynaklanan bir durumdur ve tüm vücudu saracağı söylenemez. Ayrıca uzman hekimler tarafından anjiyodan sonra ağrı kesici doktor tarafından verilmektedir. Ağrı kesiciyi kullanırken aynı zamanda bir kanama meydana geliyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Ağrıların yanında oluşabilecek şişme ve bacak morarması da aynı durumda hastayı zorlamaya başlıyorsa, muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Günümüzde ciddi bir sorun olarak ortaya çıkan kalp ve damar hastalıkları sonrasında vücutta oluşabilecek komplikasyonlara karşı tedbirler alınmalıdır. Uygulamadan sonra hastaneye başvurabilecek olan hastalar en çok baş ağrısı ve morarma şikâyetlerinden yakınmakta ve diğer yan etkilerinin de ortaya çıkması üzerine tedirgin olabilmektedir.

Ancak en çok da baş ağrısı sorunu ile hastanelere ulaşılmaktadır.

Anjiyo Sonrası Ağrılar ve Tedavi Süreçleri

Uygulamadan sonra genel anlamda yapılması gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Anjiyo el bileğinden yapılmış ise herhangi bir ağrı yaşamamak için istirahat sırasında ağırlık kaldırılmamalı ve ilgili bölge asla hareket ettirilmemelidir. Bu duruma dikkat edilmediği sürece ağrıların yanı sıra şişlik de görülür. Ayrıca tüm bu faktörler şiddetli baş ağrısına neden olabilmektedir. Baş ağrısını tamamen ortadan kaldırabilmek için doktorun tavsiyelerine dikkat etmeli ve tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanmalısınız.

Anjiyodan sonra hem baş ağrısı hem de diğer sorular için dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir;

  • Uygulama sonrasında bol su tüketimi yapılmalıdır.
  • İşlemden sonraki ilk 6 saat hastanede dinlenmek önemlidir. Özellikle ortaya çıkabilecek baş ağrısı için temel etkenlerden biridir.
  • Dinlenme sürecinden sonra evde de 24 saatlik bir süreç olacaktır. Bu süre zarfında yük kaldırmamaya ve banyo yapmamaya özen göstermeniz gerekir.
  • Oluşabilecek baş ağrılarına karşı beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Doktorunuz bu konuda sizleri uyaracaktır.
  • Anjiyodan sonra oluşabilecek baş ağrısı normaldir. Belirttiğimiz üzere doktorun tavsiyelerine göre ağrı kesici kullanmanız yeterli olacaktır.

Son zamanlarda birçok forumda hastalar anjiyodan sonra baş ve bacak ağrısı ile ilgili sorular aktarmaktadır. Uzmanlar ise bu durumun geçici olduğunu ve istirahat ile birlikte kolaylıkla geçeceğini belirtmiştir. Sizler de anjiyo sonrası ağrı olurmu gibi bir soruyu yöneltecek olursanız, alacağınız yanıtlar sizlerle paylaştığımız şekilde olacaktır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken tüm faktörlere uymalı ve tamamen doktor kontrollerinde hareket etmeniz yeterlidir.

Tıp alanında artık gelişmiş teknolojiler kullanıldığı için vücutta oluşabilecek ağrılar en aza indirgenebilmiştir. Bu yüzden damarda ve bacak bölgesinde de ortaya çıkacak sorunlardan endişe duymamanız ve direkt olarak doktora başvurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca artık anjiyografi işleminin hemen ardından da gündelik aktivitelere devam edilebildiğini söylemek doğru olacaktır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Ahmet06.05.2017

Merhaba...
Şubat ve mart başında kalbe giden 2 damarımda tıkanma var diye iki kez kasıktan anjiyo yapılarak 2 stend taktılar. 5-10 dakikalık bir yürüyüşte bile anjiyo olan bacağımdaki baldırımda dermansızlık ve ayağımda karıncalanma ile uyuşma oluyor. Durup dinlenince de geçiyor. 2 aydır durum böyle, bu durumda ne yapmalıyım?

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Anjiyo İşlemlerinden Sonra Ağrılar Ne Kadar Sürmektedir?
Nazlı28.04.2017

Anneannem (74) 15 gün önce anjiyo olup 1 saat sonra da 2 sent takıldı. Sırtında ağrı başladı ağrı durmadı doktorlara sorduk normal dediler 2.30 saat sonra da vefat etti. Sizce bu ağrının sebebi nedir? Normal mıdır?

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Anjiyo sonrası sırt ağrısı başladı, neden oldu acaba?
Murat25.04.2017

Yaşım kırk dokuz bundan bir ay önce kasıktan anjiyo yaptılar. Bir damar yüzde yüz tıkalıydı balonla açtılar ilaçlı stent taktılar öbür damarlarda hiç bir şey yok kendime çok dikkat ediyorum. Doksan kilodan seksen kiloya düştüm kontrole gittim. Yalnız bazen göğsümde bazen çok hafif ağrım var, doktorum zamanla geçer diyor ne yapmam gerekir. Anjiyodan sonra asabileştim ne gibi bir şeylere dikkat etmeliyim, şimdiden teşekkür ederim çalışmanızda başarıla dilerim.

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Anjiyo Sonrası Göğüs Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Mehmet19.04.2017

3 yıl önce kasıktan kalbin arkasındaki aut damarımda yırtılma oldu trafik kazası stend takıldı kışın soğuklarda acıma oldu şimdi ara ara acı vurup gidiyor acı çoğaldı neden acaba

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Değerli okurum merhaba,


Anjiyo sonrasında kısa dönem bu tarz sorunlar yaşanır ama size yapılan uygulamanın üzerinden bayağı geçmiş. Belki de acıma hissi duyduğunuz sorun anjiyodan bile kaynaklanmıyor olabilir. Bu şekilde çözüm aramak yerine bence kısa süre içinde uzmana başvurup klinik anlamda detaylı muayene olmanız gerekir. Çünkü buradan söylenecek her detay şu anda yanlış bilgi olacaktır.

Güzin özısık19.04.2017

Bir ay önce anjiyo oldum stent takıldı. Sağ kasıkta ağrı kalçada siyatik ağrısı gibi ağrı, bulantı, kusma hiçbir şey yiyemiyorum ne yapmalıyım?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Değerli okurum merhaba,


Anjiyo uygulaması sonrasında meydana gelen ağrı, bulantı, kusma durumları oldukça normaldir. Bunları en az düzeye indirmek adına olabildiğinde dinlenmeli ve kendinizi zorlayacak olan her türlü aktiviteden uzak durmalısınız. Dikkat etmediğiniz sürece özellikle ağrı giderek çoğalacaktır. Bu süreçte uzman ile görüşüp uyulması gereken detayları öğrenmeli ve ağrı ile mide bulantısı için vereceği ilaçları düzenli şekilde kullanmanız gerekir. Mide bulantısını en aza indirgeyecek olan yöntem bol bol su tüketimi yapmaktır. Ayrıca bu süreçte beslenme programı da çok önemlidir. İyi beslenmek ve organik şekilde beslenmek iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar. Sorunlarınızın çoğunluğu ilaçlarınızı düzenli kullandığınız sürece kısa süre içinde ortadan kalkacaktır.

Gülten13.04.2017

Annem 1 ay önce kasıktan anjiyo oldu ilk hafta doktor ağrı kesici verdi geçmişti ama hâlâ ağrıları devam ediyor. şiddetli şekilde bunun sebebi ne olabilir acaba

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Anjiyo sonrası kasık ağrısı geçmiyor, ne yapmalıyım?
Esma09.04.2017

Merhaba. Babam 5 gün önce anjiyo oldu ve stent takıldı. Fakat karın altında yan bölgelerde ağrılar, nefes darlığı, midede hazımsızlık ve az da olsa göğüs ağrısı var. Neden böyle olmuş olabilir, doktora gitmemiz gerekir mi?

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Anjiyo Sonrası Karın Ağrısı, Nefes Darlığı ve Midede hazımsızlık
Kenan01.04.2017

4 gün önce kasıktan anjiyo oldum. Herhangi bir sorun çıkmadı. 2 gündür sağ bacağımda uyuşmalar oluyor sizce bu normal bir durum mu ne yapmalıyım?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Kenan bey merhaba,


Anjiyo sonrasından bacaklarda morarama, şişme ve uyuşma gözlemlenebilmektedir. Bu her kişide meydana gelmez.  Meydana gelen kişilerde genelde 2 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Bu durum ciddi düzeyde ise kesinlikle doktora başvurmanız ve gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekir.

Celil Yıldırım31.03.2017

Merhabalar annem 2 gün önce anjiyo oldu kolundan ama sık sık kalbinde daralmalar oluyor derin nefes almakta güçlük çekiyor ne yapmalıyız

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Celil bey merhaba,


Anjiyo olan kişilerde belli başlı sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bunlardan bir tanesi de nefes darlığı ve kalp bölgesinde daralma hissidir. Sonuç itibari ile yapılan uygulama ciddi bir uygulama olduğu için ufak tefek sıkıntılar meydana gelecektir. Nefes darlığı ve kalp bölgesinde meydana gelen daralma hissi kısa zaman içinde kendiliğinden geçer. Endişelenecek bir durum bulunmamaktadır. Yalnız bu süreç 2 haftadan uzun devam ederse uzmanınız ile görüşmeniz gerekir.

Erhan Aslan29.03.2017

Merhaba halam 3 hafta önce kasıktan anjiyo oldu.3 haftadır az da olsa ağrısı devam etmekte olup kasığında küçük bir şişlik yer almaktadır. Bu durum normal mi?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Erhan Bey merhaba,


Özellikle anjiyon sonrasında damar yolunun açılmış olduğu bölgelerde şişmeler meydana gelebilmektedir. Bu şişlikler genelde ciddi boyutta riskler meydana getirmez. Kişinin anjiyosunun yapılmasından sonra haftalar içinde kendiliğinden kaybolur. Hatta şişliklerin 3 haftayı geçen sürelerde kaybolduğu da bilinen bir detaydır. Şişlik yumurta büyüklüğünde ya da daha büyük boyutlarda ise mutlaka vakit kaybetmeden uzmana başvurmanız gerekir. Anjiyo bölgesinde şişlik ile beraber sertlikte meydana gelebilir. Bu da ağrıların artmasını sağlar. Uzman kontrolüne ve bilgisi dâhilinde bu süreçte ağrı kesici kullanılmalıdır.

Fatıma28.03.2017

5 ay önce anjiyo oldum. Bugün anjiyo olduğum noktaya 5_6 defa belirgin bir ağrı girdi. Aniden girip irkilten bir ağrı. Bir haftadır da nefes darlığım var. Bir iki gündür daha sık oluyor nefes darlığı. Bel ağrıdığı için kullandığım ilaçlar vardı. Onlarla ilgisi olabilir mi?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Fatıma hanım merhaba,


Anjiyo sonrasında buna benzer sorunlar yaşanır ama kısa sürede ortadan kalkar. Yani anjiyodan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Bel ağrılarınız ile alakalı olma ihtimali var. Ben siz en kısa süre içinde uzmanınıza gözükmelisiniz. Bu ağrıların ne olduğunun tespit edilmesi gerekir. Çünkü bel ağrılarınız için kullandığınız ilaçlar ve belde ne gibi bir sorununuzun olduğunu bilmeden yorum yapamam.

Dilek yılmaz26.03.2017

2,5 ay önce kasıktan anjiyo oldum 4. anjiyom hepsinde de aynı yerden girildiğinden mi bilmem anjiyoya giriş yerinde ağrım oluyor, bundan öncekilerde olmamıştı ne yapabilirim?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Dilek hanım merhaba,


Anjiyo bölgesinde ağrı meydana gelmesi oldukça normaldir. Birçok kişide meydana gelebilir. Öncekilerde olmaması bu anjiyo da olmayacağı anlamına gelmez. Ağrı sizi rahatsız eden boyutta ise uzmanınız ile görüşüp onun tavsiye edeceği bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Hangi dozda alacağınız ve nasıl içeceğinizi de uzman belirtmelidir. Ağrılarınız uzun süre boyunca devam ederse mutlaka uzmana danışmanız gerekir. Ayrıca kendinizi gün içinde yoruyorsanız ve dinlenmiyorsanız bunlarda ağrıları arttıracaktır.

Erhan17.03.2017

Merhaba 2 hafta kasığımdan anjiyo oldum ve olduktan sonra kalp atışlarımın çok hızlı atıyor bunu rahatlıkla hissediyorum ve çok tedirgenim. Acaba normal mi eğer normal ise ne kadar sürer beni bilgilendirirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Erhan Bey merhaba,


Anjiyo sonrasında hastalarda en sık gözlemlenen ve yaşanan sorunlar arasında kalp atım hızlarında meydana gelen değişimlerdir. Bu sorun ameliyat sonrasında var olan duygusal değişimlerden de kaynaklanmaktadır. Yalnız bu aşamada bu durumun ne kadar devam edeceği önemlidir. Uzun süredir devam ediyorsa kesinlikle uzmana gitmeniz gerekir. Ayrıca sorun ile alakalı olarak çok tedirgin oluyorsanız ve psikolojiniz etkileniyorsa vakit kaybetmeden uzmana başvurmanızı tavsiye ederim. Çünkü iyileşme sürecinde psikolojik durum ve stressiz yaşam oldukça önemlidir.

Yeter12.03.2017

Ben 4 gün önce anjiyo oldum. Kalbimde ağrı var ve sol kolumda ağrıyor. Kalbimin üstünde de sislik var. Tehlikesi var mıdır?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Yeter hanım merhaba,


Anjiyo sonrasında özellikle damarlarda sertlik, o bölgede morarma, ağrı ve sızı gözlemlenen yan etkiler içinde yer alır. Damar bölgesinde meydana gelen sertlik, şişlik ve kollardaki ağrıların geçmesi hemen hemen 15 günlük bir süreci bulabilmektedir. Yalnız burada şişlik, morluk ve ağrıların ne düzeyde olduğu da önemlidir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta ne kadar sürdüğü ve aşırı düzeyde olup olmadığıdır. Anjiyo olduğunuz bölgedeki sertlik aşırı düzeydeyse, morarma aşırıysa ve ağrı aşırı düzeyde ise uzman ile görüşülmelidir. Ameliyat sonrasında zaten vücudu zorlamamak, ağrı oluşmaması adına dikkatli olmak gerekir. Özellikle belli bir dönem günlük yaşamdaki ihtiyaçlar için yardım almak gerekir.

Ayhan doğan06.03.2017

10 gün önce bilekten anjiyo oldum. Ağrım devam ediyor. Acaba damarda parça unutulması mümkün mü? Bilekte damarda sertlik ve ağrı var. Ödem tutmuş olabilirmiş.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Ayhan Bey merhaba,


Anjiyo sonrasında kollarda ve bileklerde ağrı olması oldukça normal bir durumdur. Ağrı olmasının temel sebebi atardamarların içinden deliklerin açılması ile uygulamanın gerçekleştirilmiş olmasıdır. Ayrıca bu bölgede sertlik olması da oldukça normaldir. Bu aşamada endişe edecek bir durum yoktur. Ağrı dayanamadığınız düzeye çıkarsa ve daha uzun sürerse uzman ile görüşmeniz gerekir. Bunun için ağrı kesici takviyesi yapılabilir.

Hatice05.03.2017

Merhaba eşim 5 gün önce kasıktan anjiyo oldu doktor un verdiği ilaçları kullandıktan sonra midesi bulanıyor moral mi acaba şimdiden teşekkürler.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Hatice hanım merhaba,


Anjiyo sonrasında belli başlı sıkıntılar, sorunlar ve yan etkiler oluşabilmektedir. Kullanılan ilacında yan etkileri bulunur. Bu ilacın yan etkileri arasında mide bulantısı da bulunmaktadır. Mide bulantısı sorunu uzun süre geçmezse mutlaka uzmana başvurulması gerekir. Uzmana başvurmazsanız kesinlikle daha ciddi sorunlar meydana gelecektir.

Aslı güler25.02.2017

Ben iki gün önce anjiyo oldum çok şükür temiz çıktı sadece kasığımda ağrı var ve ne yapmam gerekiyor ağrılarım devam edecek mi birde duş alabilir miyim teşekkür ler

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Anjiyo sonrasında işlem yapılan bölgenin hastane çıkışı sonrasında çok zorlanmaması gerekmektedir. Anjiyo sonrasında takılan bant uzman tarafından aksi belirtilmediği taktirde 24 saat sonra çıkarılabilir. İşlem yapıldıktan 24 saat sonrasında bant çıkarılır ve kişi banyo yapabilir. Su değmesi herhangi bir sorun oluşturmayacağı gibi bu bölgeye pansuman da gerekmeyecektir. Anjiyo sonrasında kanama ve şişlik olması durumunda hastaneye gidilebilir fakat basit olan şişliklerin 3 hafta gibi bir zaman diliminde geçmesi yaşanan durumlar arasındadır. Bu nedenle kasıklarda bahsettiğiniz ağrıların devam etmesi halinde hastaneye tekrar gitmeniz gerekebilir.

Asim onuk25.02.2017

Babam 15 gün önce kasıktan anjiyo oldu nefes darlığı çekiyor ve geceleri uyuyamiyor tehlikesi var mıdir?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Anjiyo sonrasında görülen nefes darlığı anjiyo işleminin en önemli sayılabilecek yan etkilerinden birisidir. Anjiyo sonrasında dikkat edilmesi gereken tıbbi uygulamalar arasında yer almaktadır. 15 gün sonrasında dahi nefes darlığı çekiliyor olması uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Zeynep23.02.2017

Merhabalar annem 10 gün önce damarda daralma nedeniyle anjiyo oldu stent takıldı fakat hala üşüme oluyor bazen ateşlenme oluyor bu durum normal mi?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Stent sonrasında ilk altı ay çok önemlidir. Bu nedenle şikayetlerin devam etmesi halinde kontrole gitmenizde fayda var. 

Aysel17.02.2017

İki gün önce anjıyo oldum. Ağrı,kanama yok ama halsizlik, güçsüzlük var nedeni ne olabilir.?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Aysel hanım merhaba,


Anjiyo sonrasında halsizlik ve güçsüzlük meydana gelebilir. Belli bir dönem kendinizi yormamanız gerekmektedir.

Dilan26.01.2017

Babam 1 hafta önce kasıktan anjiyo oldu.Şuan ise kalbinde ağrı yaptığını söylüyor. Korkuyoruz.ne yapmalıyız lütfen acil bir cevap

Makale Editörü Ayşe KorkmazDilan hanım merhaba,
Anjiyo sonrasında ağrılar, sızılar ve belli başlı yakınmalar meydana gelebilmektedir. Bu ağrılar geçmeyen ve sürekli olarak devam eden şekilde sürüyorsa mutlaka uzman ile görüşmek gerekmektedir. Bu aşama yapılacak olan en güze davranış anjiyo olan uzmanın kapısını tekrar çalmak olacak.
Acil Şifalar
Yasemin25.01.2017

Annem 2,5 ay önce kasıktan anjiyo ile damarına stent takıldı.
Aradan o kadar zaman geçmesine rağmen şuan kasığında anjiyo giriş yerinde ağrı var nedeni nedir acaba?

Makale Editörü Ayşe KorkmazYasemin hanım merhaba,
Anjiyo giriş yerinde meydana gelen ağrılar oldukça normaldir. Ağrıların ilerleyen zamanda geçmemesi durumda mutlaka uzmanınız ile görüşmeniz gerekmektedir. Bölgede farklı reaksiyonlar meydana gelebilir. Bundan kaynaklı olarak önlem alınmalıdır. birkaç hafta daha bekledikten sonra mutlaka uzman ile görüşmenizi tavsiye ederim.
Geçmiş Olsun

Soru ekle

Sorunuz: