Kalp emarı çekim nedenleri ve aşamaları

Günümüz teknolojisinde görüntüleme teknolojileri arasında etkileyici yöntemlerin başında gelen emar çekiminde kalp emarı hakkında bilinmesi gerekenler

Kalp Emarı Nedir?

Kalp emarı nasıl çekilir

Kalp emarı nasıl çekilir

Emar ( MR) günümüz teknolojisinin ulaşmış olduğu son görüntüleme tekniklerinden birisidir. “Manyetik Rezonans Görüntüleme” olarak açılan emar ağrısız ve herhangi bir ilaç kullanılmadan görüntü alma imkanı sunduğu için fazlasıyla ilgi görümektedir. Emar çekiminde istisnalar haricinde herhangi bir ilaç kullanımı gerçekleşmediği için ilaç kullanımına bağlı olarak görülebilecek çeşitli komplikasyonlar ortadan kalkacaktır.

Emar çeşitli kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkarılması amacıyla da kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Fakat kalp rahatsızlıklarına teşhis koyabilmek için emar çekiliyor olsa da kalp pili olan kişilerin emar çektirmesinin sakıncalı olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Kalp emarı çekerek kalp rahatsızlıklarına teşhis koyulmasının çeşitli avantajları bulunmaktadır.

  • Emar çekiminde kişi radyasyona maruz kalmamaktadır.
  • Görüntüleme olarak son teknoloji kullanıldığı için, kalp emarı esnasında detaylı görüntüler elde edilebileceğinden diğer yöntemlere göre detaylı inceleme yapılabilme imkanı doğmaktadır.
  • Kalp pili olan bir bireyin emar çekimine girememesinin haricinde kalp hastalıklarının teşhis edilmesi amacıyla çekilen emarun vücuda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.
  • Emar çekimi kullanılan makinelerin gelişmiş olmasına bağlı olarak çok kısa sürelerde gerçekleşebilmektedir. Kısa sürede görüntülerin elde ediliyor olması hastanın yorulmamasına olanak tanıdığı gibi, varsa hastalıkların kolay teşhis edilmesini de sağlamaktadır.

Kalp Emarı Nasıl Çekilir?

Kalp hastalıklarının teşhisi için detaylı görüntülemeye ihtiyaç duyulması halinde kalp emarı çekilmektedir. Kalp emarı çekilecek olan makineyi bir silindir olarak düşünürsek bu silindirin çok güçlü bir elektromanyet içerdiğini söyleyebiliriz. Hasta burada yatarken üzerine radyo dalgaları gönderilmektedir. Radyo dalgaları gönderilmesindeki amaç hidrojen atomlarının bu dalgalar sayesinde enerji salmalarını sağlayarak olayın gerçekleştiği bölgeden kaliteli resimler elde etmektir. Kalp bölgesinden alınacak olan kaliteli resimler ise incelenmesi mümkün olmayan detayları dahi görüntülenebilmesini ve buna bağlı olarak kalp hastalıklarının teşhisinin kolaylaştırılmasını sağlamaktadır.

Fakat kalp emarı çektirilmesi her zaman için mümnkün olmamaktadır. Emar çektirlecek cihazın manyetik bir alan yaydığını söylemiştik. Manyetik alanın çeşitli nedenlerle zarar verebileceği cihazları kullanan hastalar, çeşitli nedenlere bağlı olarak kalplerinde kalp pili bulunan insanlar, vücudunun herhgangi bir yerinde protez olan kişilerin emar çektirilmesi uygun olmamaktadır. Kalp emarı çektirilmesinin uygun olup olmayacağını kişinin kendisinin karar vermesi yerine uzman tarafından karar verilmesi en doğrusu olacaktır.

Kalp Emarı Fiyatları

Geçmiş yıllarda emar çekimleri dendiğinde aklımıza çok yüksek fiyatlar gelirken, maddi açıdan altından kalkamayacağımızı düşünürken günümüz teknolojisinin gelişmesi ve alım gcünün yükselmesine bağlı olarak sağlık kuruluşlarındaki emar cihazları sayısı artmış ve hatta özel sağlık kuruluşları tarafından emar fiyatlarında kampanyalar dahi yapılmaya başlanmıştır.

Kalp emarı çektirmek için devlet hastanelerine gidildiğinde kişinin herhangi bir sosyal güvencesi mevcutsa ek bir ücret ödemeden kalp emarı çekimini kolay bir şekilde yapabilmektedir. Fakat kalp emarı çekimi devlet hastanelerinde ücretsiz olmasına rağmen yoğunluk olan bölgelerde ileri günlere randevu verilebilmektedir. Bu gibi durumlarda tercih edilecek olan özel sağlık kuruluşları ise yine devlet ile yapmış oldukları anlaşmalar sonucunda sosyal güvencesi olan hastalardan uygun katılım payları alarak kalp emarı çekimini gerçekleştirmektedir.

Fiyatları

Özel sağlık kuruluşlarında genel olarak şehirden şehire ve hastanenin fiyat politikasına göre kalp emar çekimi fiyatları değişiyor olsa da genellikle 250 liradan başlayan kalp emarı çekim fiyatları 1000 – 1500 TL ağırlığına kadar varabilmektedir. Kalp emarı çektirmek için özel sağlık kuruluşlarından yararlanmak isteyen bireylerin çeşitli kuruluşların yapmış oldukları kampanyaları da takip etmelerinde yarar vardır. Bazı sağlık kuruluşları sektörde kendilerini duyurabilmek amacıyla genel check-up ( genel sağlık taraması) hizmetlerini kalp emarlarını dahil ederek kampanyalı fiyatlardan yapmaktadırlar.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Elf04.02.2017

Merhaba hocam
Seyrek aralıklarla sol gözümde kısmi görme kaybı yaşadım. Kalpte delik tanısı konuldu.Tte çekinemedim, nefes alamadığım için.Kardiyak mr çekinmem gerekiyor. Bilgi almak istiyorum mümkünse. Her ilde var mıdır? Balıkesir`deyim. Önereceğiniz hastane ya da hekim var mı? Teşekkürler

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Elif hanım merhaba,


Gelişen teknoloji sayesinde kardiyak mr de her bölgede ve hemen hemen her hastanede bulunmaktadır. Balıkesir bölgesinde eminim özel olarak faaliyet gösteren merkezlerde bu uygulama mevcuttur. Kardiyak mr çekimlerinde kalp ile alakalı detaylar sizlere sunulacağından dolayı da seçimi yapılacak olan doktorun tecrübesine ve talep durumuna göre değerlendirmeler yapmanız gerekmektedir. Bunun için kesinlikle detaylı bir araştırmaya girmeniz gerekir.

Soru ekle

Sorunuz: