Omuz ve Kol Emarı çekim aşamaları ve nedenleri

MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) hakkında geniş bilgilendirme yaptıktan sonra sağ ve sol kol emarlarının nasıl çekildiğinden bahsettik.

“Manyetik Rezonans Görüntüleme” zararlı ışınlar kullanılmadan, mıknatıs ortamı sayesinde hidrojen atomları hareketlerinin görüntülenmesi ve değerlendirilmesini yapmaktadır. Manyetik Rezonans Görüntüleme yöntemi sayesinde birçok fonksiyonel olayları ileri düzey görüntü akışına aktarılıyor.

Neden Çekilir

Kol emarlarının çekilmesinin çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Kol ile ilgili fonksiyonel olayları incelemek için emar raporunuz istenmektedir. Kol ve bacak damarlarınızın sağlık durumlarını incelemek için emar raporu gerekmektedir. Damar tıkanıklıkları gibi hastalıkların erken çözüme kavuşturulması için emar cihazına girmekten çekinmeyin. Damar tıkanıklıklarının erken fark edilmesi sayesinde sağlığınıza daha kolay bir şekilde kavuşabilirsiniz. Emar konusunda inatçı olmamanızı öneriyoruz.

Kol emarı çekim filmi

Kol emarı çekim filmi

Kol emarında nelere dikkat etmeliyim?

Doktorunuzun size söylediği tavsiyeler ve uyarılar dışarısına kesinlikle çıkmamalısınız. Bununla birlikte çekim esnasında elinizden geldikçe hareketsiz kalmaya çalışmalısınız. Sağ veya sol hangi kolunuza emar çalışması yaptırıyorsanız onu özellikle hareketsiz bırakmaya çalışın. Bu sayede daha sağlıklı ve net sonuçlar elde edeceksiniz.

Doktorunuz yanı sıra sizin emar çekimi öncesinde kolunuzda bulunan bileklik, saat ve yüzük gibi metaryal eşyaları çıkarmanız gerekmektedir. Doktor uyarıları eşliğinde emar raporunuz sağlıklı bir şekilde çıkacaktır.

Nasıl Çekilir

Öncelikle kol emarı çekilecek kişinin üzerinde bulunan yüzük, kolye, küpe, saat, gözlük ve kemer benzeri materyal eşyaları çıkartması gerekmektedir. Hasta MR cihazının kızaklı sedyesi üzerine uzandıktan sonra hastaya özel radyo anteni takılmaktadır. Doktor ve hasta işbirliği sayesinde hasta MR cihazı içerisine kızaklı sedye sayesinde gönderilir. Sedye sayesinde MR cihazı içerisinde bulunan hastaya doktor çeşitli komutlar gönderir. Doktorun komutları ve özel radyo anteni sayesinde kol bölgesi tam makineye yerleştirilir. Radyo frekansları, kol bölgesinin sinyallerini bilgisayara anten sayesinde yüksek görüntü kalitesiyle gönderir. Yüksek görüntü kalitesinin elde edilmesiyle birlikte işlem tamamlanır. Kol MR çekilmesi yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Emar işleminin bitmesinin ardından doktorunuz hastalığınızın önemine göre 1 hafta süre içerisinde sonuçlarınızı açıklamaktadır.

Sol Kol Emarı Nasıl Çekilir?

Kol MR nasıl çekildiğini sizlere bir üst paragraf da anlatmaya çalıştık. Sol kol MR çekiminde ise herhangi büyük bir farklılık bulunmuyor. Sol kol MR çekiminde sabitlenmek için çeşitli tıbbı araçlar takılıyor. Bununla birlikte bilek bölgesine radyo anten yanı sıra görüntünün daha kaliteli akmasını sağlamak için coil denilen tıbbı araçları takarlar. Bu sayede hastanın sol kol emarı çekim işlemi 10 dakika içerisinde tamamlanır.

Sağ ve sol kol olmak üzere MR işlemleri sonuçlarınızı doktorunuzun hastalığı tanımlama derecesine göre sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 2,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Berivan12.01.2017

Merhaba,
Hocam benim sol kolumda kış var ve MR alacaklar sizce bir zararı olur mu?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Berivan hanım merhaba,


Emar vücudun herhangi bir bölgesinden kesitsel görüntüler alma işlemlerinden meydana gelir. Dev bir mıknatıstan oluşan cihazda radyasyon bulunmaz. bundan kaynaklı olarak da zararı bulunmamaktadır. Gelişen teknoloji destekli görüntülemelerin arasında en etkileyici ve en zararsız olanıdır. tabii ki gereksiz yere devamlı olarak çektirmemek gerekir.

Soru ekle

Sorunuz: