Pelvik MR Çekim Nedenleri ve Aşamaları

Tanısı konulamamış veya menopoz sonrasında, miyom şüphesi olan hastalarda ve adet düzensizliği gibidurumlarda pelvik emar çekimi istenmektedir.

Pelvik mr, pelvis adı verilen alt karın bölgesinin net bir şekilde görüntülenebilmesi için uygulanan gelişmiş bir tetkik uygulamasıdır. Ayrıca bu uygulamanın çekimi oldukça basittir. Hastaların menopoz sonrası dönemlerinde ve miyom şüphesi olan hastalarda tercih edildiğini söylemek mümkündür.

Neden Çekilir?

Pelvik emarın çekilmesinin nedeni daha çok alt karın bölgesinde oluşabilecek hastalıkların teşhisi içindir. Modern mr cihazları sayesinde hastanın emarı çekildikten kısa süre sonra sonuçlar hastaya sunulur ve uygulanması gereken tedavi yöntemleri de belirlenmiş olur.

Pelvik MR çekim filmi

Pelvik MR çekim filmi

Kadınların yaşamlarının belirli dönemlerinde karşılaşabildiği pelvik rahatsızlıklar ve genel olarak göbek kısmının alt bölgesi ile kalça arasında kalan kısımda oluşan ağrıların teşhisi için çokça tercih edilir. Kesin bir neticeye ulaşmak için tavsiye edilen bu uygulamada pelvik kısımdan çekim yapılabilmesi için pelvik emarı nasıl çekilir ile ilgili olarak bilgilerimizi sunmaya devam ediyoruz.

Nasıl Çekilir?

Pelvik emar cihazı tüp şeklindedir ve manyetik rezonans sistemine dayalı bir alet olarak kullanılır. Hastanın mr öncesinde tüm işlemlerde olduğu gibi üzerindeki metal eşyalar çıkarılmalıdır. Bayanlarda balenli sutyenlerin bile çıkarılması gerekir.

Uygulamaya başlamadan önce hastaya önlük giydirilir. Hasta pelvik mr cihazının içerisine uzanır ve karın bölgesine hafif sayılacak ve koil adı verilen bir materyal yerleştirilir. MR içerisindeyken kendini kötü hisseden hastalar kısa sürede çıkarılması için üzerine basılması amaçlanan bir pompadan yardım alabilmektedir. Pompaya basılması durumunda emar çekimi durdurulur ve yeniden çekim için hazırlanır.

Emarı çekilecek hasta cihaza bırakıldıktan sonra pelvik emar çekimine başlanır. MR işlemi sırasında büyük bir gürültü çıkacaktır. Bu yüzden hastaya takması için bir kulaklık verilir. Çekim sırasında hareket edilmemesi önemlidir. Küçük bir harekette emar çekimi yeniden yapılabilir.

Çekim bittiği an teknik görevli hastayı emar cihazından çıkarır. Radyolog eğer kontrastlı bir çekim istiyorsa vücuda damar yoluyla ilaç verilerek işleme başlanır. Pelvik emarın süresi 10 ile 60 dakika arasında değişebilir. Bu durum tamamen doktorun onayı dâhilinde olmaktadır.

İnternet üzerinden pelvik emar nasıl çekilir video olarak da araştırma yapabilir ve nasıl çekildiğini görebilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi olmayan pelvik emar kısa sürede tamamlanarak hastaya uygun tedavi seçeneklerinin sunulmasıyla son bulmaktadır.

Özellikle miyom hastalarına uygulanan pelvik emarın tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise miyomların çok fazla görüntülenebilmesini sağlamaktır. Miyom boyutları, pelvik emarda ultrasona göre çok daha doğru bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Bunun yanı sıra miyomların yerleşimi ve saplı olup olmadığı da kısa sürede görüntülenmektedir.

Pelvik emar uygulamasında pelvik organlar ve mesane içinde çok daha iyi bir görüntülenme yapılabildiği için birçok uzman doktor ultrasona göre MR çekimini tavsiye etmektedir. Radyasyon içermeyen bu uygulamada kadın ve erkek üreme organlarının da net bir şekilde görüntülenmesi sağlanabilmektedir.

Pelvik mr fiyatı da kurumdan kuruma değişkenlik gösterir. Özel hastanelerde bu fiyatlar biraz daha farklı olurken devlet hastanelerinde uygulanıp uygulanmadığını ise hastanelerin iletişim bilgileri üzerinden irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

Pelvik emar çekiminde dikkat edilmesi gereken durumlar arasında en önemli olan faktörler hareketsiz kalmak ve metal eşyaların çıkarılmasıdır. Uygulamadan önce teknik ekip bu konuda gerekli desteği vererek sizi emar cihazına yerleştirip işlemleri başlatmaktadır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Gökhan Öztürk18.02.2017

Pelvik mr da kolon kanseri belli olur mu?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Gökhan bey merhaba,


Kolan kanserinin belli olması için ilk olarak testler, tetkikler ve klinik muayene yapılması gerekir. Sonrasında ise emar çekim işlemleri yapılmalıdır. Emar sonuçlarında kolon kanseri ile alakalı detaylarda ortaya çıkacaktır.

SALİH04.01.2017

pelvit mr çekimi kaç kişilik bir ekiple çekilir.

Makale Editörü Ayşe KorkmazMerhabalar Salih, MR sonuçlara tek Radyoloji Uzmanı bakar, MR çekiminde de tek Radyoloji Teknisyeni olur.

Soru ekle

Sorunuz: