Sırt MR Uygulaması ve İşlem Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sırt ya da omuz emarı çekilirken hastaların dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunun yanı sıra işlemin ne kadar sürdüğü ve günümüzdeki ücret aralığı en çok merak edilen konular arasındadır.

Sırt MR Nedir?

resim-1840

Sırt MR ya da günümüzde bilinen ismiyle omuz emarı, iç hastalıklar, sırt bölgesinde yaşanan kas sorunları ve boyun bölgesinde yaşanan kas sorunlarının yanı sıra omurga sorunları, eklemlerdeki çıkıkların belirlenmesi ve omuz bölgesinde meydana gelen kireçlenme sorunlarının tanı ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra omuz bölgesinde hareket kısıtlanıyor ve buna bağlı olarak ciddi ağrılar yaşıyorsanız yine sırt MR’ı çektirmeniz gerekir. Müdahale edilmesi gereken acil durumlar kadar ciddi bir sağlık sorunu olan omuz ağrıları, belirli bir zaman diliminde ortaya çıkabileceği gibi aniden de yaşanabilir. Gündelik yaşamı olumsuz etkileyen bu durumdan kurtulmak için MR uygulamasından faydalanmalı ve daha sonra doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket etmeniz yeterli olacaktır.

Nasıl Çekilir?

Sırt veya omuz MR çekilecek olan kişi ilk önce raylı bir sedyeye yatırılır. Daha sonra teknisyenin yönlendirmelerine göre hareket eder. Bir takım hastalarda omuz bölgesinin oynatılmaması için farklı metotlar da uygulanabilir. Omuz bölgesinin sabitlenmesinin ardından hastaya gözlerinin kapatılması gerektiği aktarılır ve çekim işlemi başlar. Sırt MR nasıl çekilir ile ilgili olarak, işlem sırasında yoğun sesler duyulabilir. Bu işlem yaklaşık olarak 10 dakika sürer.

İşlemden önce, hastanın vücudunda yer alan kalp pili, çivi ya da platin gibi sorunların doktora belirtilmesi gerekir. Çekimden önce hastanın üzerinde bulunan tüm metal eşyalar çıkartılır ve daha sonra işleme geçilir.

Uygulama sırasında hastanın kesinlikle hareket etmemesi ve olumlu bir MR görüntüsünün alınması yine sırt sağlığı açısından çok önemlidir.

Çekim Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sırt MR çekilirken dikkat edilmesi gerekenler önemlidir. Bunlar;

  • Üzerinizdeki tüm metal eşyaları çıkarınız
  • Kredi kartı gibi manyetik eşyaları mutlaka çıkarınız
  • Elektronik eşyaların tamamını çıkarınız
  • İşlem sırasında hareket etmeyiniz.

Sonuçlar Ne Zaman Çıkar?

Sırt MR sonuçları, işlemden 1 hafta kadar sonra verilir. Net görüntüler çıktıktan sonra radyologlar bu görüntüleri inceler ve sonucu yazarak hastaya teslim eder. Hastalar da doktora başvurarak uygulaması gereken işlemler hakkında net bilgilere sahip olur.

Sırt MR Ne Zaman İstenir?

Sırt MR ya da omuz MR, bazı durumlarda hastadan talep edilebilir. Bunlar;

  • Hastaların bazı tedavilere yanıt vermemesi durumunda
  • Tekrar eden rahatsızlıklarda
  • Sinire baskı olan durumlarda
  • Ciddi bir rahatsızlığın olduğunun düşünülmesinde
  • Cerrahi tedaviye başvurulacağı durumlarda sırt MR talep edilmektedir.

Sırt MR Çekim Fiyatları

Sırt MR çekim fiyatları güncel olmamakla birlikte tüm devlet ve özel hastanelerde çekilmektedir. Günümüzde MR cihazı olmayan hastanelerde ise anlaşmalı kurumlara yönlendirilen hastalar bu hizmetten faydalanabilmektedir.

Özel hastanelerde sırt MR çekim fiyatları 100 TL’den 300 TL’ye kadar uzanırken, bazı özel hastanelerde ise bu rakam 2000 TL’ye kadar ulaşabilmektedir. Detaylı araştırmaları sağladıktan sonra sizler de omuz emarı çektirebilir ve kısa sürede sonuçlara sahip olarak tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...