Tiroid Ultrasonu Çekim İşlemleri Nasıl Yapılır ve Fiyatları Ne Aralıktadır?

Tiroid ultrason çekim işlemleri boyun kısmından yapılır. Özellikle kanser hücrelerinin belirlenmesi açısından doktora fayda sağlar ve tedavi planlaması açısından gerekli bir durumdur.

Tiroid Ultrasonu Nasıl Çekilir?

im002551Tiroid ultrasonu boyunda bulunan tiroid bezlerindeki bozuklukları,  var olan anormallikleri, nodülleri ve guatra tanı koymak adına çekilir. Tiroid ultrasonu cihazın uç kısmında yer alan ve pob adı verilen parçanın hastanın boyun kısmına koyulması ile yapılır. Popdan ses dalgası gönderilmesi ve ses dalgalarının görüntülerinin bilgisayara aktarılması ile yapılır. Ses dalgası ile yapılan tiroid ultrasonu hamilelere yapılmaz. Tiroid ultrasonu tiroit bezlerinde yer alan nodüllerin ve kanser hücrelerin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu ayırt etmeyecektir.

Tiroid ultrasonu nodüllerin sert olup olmadığını ya da kistik durumda olup olmadığını ortaya çıkartmak adına da yapılır. Ultrason sonucu ile bu durum netleşir. Ayrıca ortaya çıkan sonucu ile var olan küçük nodüllerinde ne durumda olduğunu tanısı koyulabilir.  Nodüller ile alakalı olarak çekilecek olan ultrasona aç karnına gitmek gerekir. Ayriyeten çekim işlemlerin nasıl yapılacağı, nasıl detaylar içerdiği ve fiyatı açısından bilgileri doktor verecektir. Nodüllerde kanser ile alakalı şüphe olup olmadığına dair olan detaylar şunlardır;

  • Tiroid de bulunan nodüllerde minik minik çöküntülerin bulunması
  • Nodüllerde kan akışının fazla düzeyde olması
  • Nodüllerin kenar kısımlarının düzensiz olması

Bu detaylar sonucu kanser ile alakalı birçok detay ortaya çıkar.  tiroid ultrasonu çeken doktorun konusunda deneyimli olması oldukça önemli olan bir detaydır. Doktorun çekim yaptığı hastane nasıl, sonucu ne zaman çıkar, aç karnına mı gitmek gerekir gibi detayların öğrenilmesi gerekir. Bunların yanı sıra testin yapılacağı labratuvarının nasıl olduğunu, fiyatları,  aç karnına bu çekimi yapıp yapmadığı öğrenilmelidir. Aç karnına yapılacak olan çekim işlemleri çok uzun sürmez. Çekimlerin bitmesinden sonra da hastalar kısa zaman içinde normal yaşamlarına dönerler.

Doktor gerekli görürse birkaç saat hastanede müşaade altında tutabilir. Bundan sonra da hasta hemen taburcu edilir ve normal yaşamına hemen döner. Çalışan kişilerin istirahat almasına gerek yoktur.

Tiroid Ultrasonu Sonucunu ve Fiyatları

Çekilecek olan tiroid ultrasonu işlemleri için İstanbul bölgesindeyseniz yerler konusunda, fiyatı konusunda, nasıl çekildiği konusunda, sonucu ne zaman ve nasıl verdiği açısından, aç karnına çekim yapıp yapmadığı ile alakalı sorgulama yapılmalıdır. Bazı laboratuvarlar bu çekimleri aç karnına değil tok karnına yapmaktadır. Sonucu ile özel hastaneler ve özel laboratuvarlar birkaç gün içinde verirken Sgk hastaneleri ve üniversiteler daha uzun süre zarfında sonucu hastaya verir.

im002550

Özellikle hekimler Sgk tarzındaki hastanelerde günlük olarak çok sayıda hasta baktığı için sonucu geç çıkar. Özel hastane ve laboratuvarlarda sabah aç karnına erken saatlerde yapıldığı için ve daha az hasta bakıldığı için daha erken çıkar. Bu bezler ile alakalı olarak çekilecek olan çekimler nasıl yapılır ve fiyatları nedir, aç karnına yapılan bu işlemlerde özel olarak hizmet veren hastanelerde çekileceği zaman fiyat aralığı yüksek meblağlar ile karşınıza çıkabilir.  Bu aralık nedir, hastanenin ve laboratuarın durumuna göre değişmektedir.

Sgk hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde ücret nedir, genelde Sgk hastanelerinde ücret alınmaz. Üniversite hastanelerinde ise bu durum değişebilmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 3,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...